دوشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۸
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, ایلام  »   ملخ های صحرایی نابالغ نقاط مرزی دهلران را در بر گرفتند
۲۹ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۵:۲۳

ملخ های صحرایی نابالغ نقاط مرزی دهلران را در بر گرفتند

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: هجوم پوره ملخ های صحرایی (نابالغ) حدود پنج هزار هکتار از اراضی طبیعی نقطه صفر مرزی دهلران را آلوده کرده است.

به گزارش ایرنا، سیامک بیگی روز چهارشنبه اظهار داشت: اولین مورد از هجوم ملخ های صحرایی به نقطه صفر مرزی دهلران روز دوشنبه ۲۵ خردادماه مشاهده و گزارش شد و با بررسی های انجام شده توسط کارشناسان استان و مرکز ورود این ملخ ها به استان تایید شد.

وی افزود: این ملخ ها که از سمت بیابان های عراق وارد استان ایلام شده اند مناطقی از فکه، موسیان و برتش را درگیر کرده اند و با توجه به اینکه مناطق مورد نظر نقطه صفر مرزی است حساسیت ها برای نابودی این حشرات مهاجم بیشتر از دیگر نقاط کشور است.

بیگی توضیح داد: وجود پاسگاه های مرزی و امنیتی بودن منطقه، مین های خنثی نشده زمان جنگ تحمیلی در منطقه، گرمای زیاد هوا، صعب العبور بودن و وجود تپه ماهورها، لزوم هماهنگی با کشور عراق برای پایش منطقه آلوده در خاک این کشور باعث شده که مبارزه با این آفت با سختی هایی همراه باشد.

وی یادآور شد: با همراهی کارشناسان وزارت جهادکشاورزی مقرر شده که از شنبه مبارزه با این پوره ها انجام شود که در این راستا وزارتخانه با اعزام یک فروند هواپیمای سمپاش منطقه را با سم خالص و مخصوص سمپاشی کند.

وی گفت: وزارت امور خارجه نیز در حال رایزنی با مقامات عراقی برای پایش مناطق داخل خاک عراق مشرف به نقاط مرزی استان ایلام است که در صورت نیاز برای جلوگیری از ورود این ملخ ها به استان ایلام مناطق داخلی خاک عراق سم پاشی شود.

بیگی اظهار داشت: با بررسی شهرستان های مرزی مهران و ایوان هنوز آثاری از ورود این ملخ ها به دیگر شهرستان های استان ایلام بجز دهلران مشاهده نشده و در صدد نابودی این ملخ ها هستیم تا با توجه به اینکه هنوز بسیاری از مناطق شمالی و سردسیر استان محصولات گندم خود را برداشت نکرده اند مشکلی برای این مزارع ایجاد نشود.

وی یادآور شد: این ملخ ها به صورت دسته جمعی و در جمعیت های زیاد پرواز می کنند و در هر موج حرکتی قدرت جابجایی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر در ساعت را دارند که برای اراضی جنگلی، زراعی و باغی می توانند بحران آفرین باشند.

استانداری ایلام هم، در نشست ستاد مدیریت بحران استان گفت : برای مبارزه اولیه با هجوم ملخ ها به استان همه امکانات استان در جهت مبارزه با این وضعیت بسیج شود.

سلیمانی دشتکی افزود: اگر لازم باشد در جهت کنترل اوضاع از مرکز برای تامین هواپیمای سمپاش و دیگر ابزارهای مقابله با این پدیده درخواست کمک خواهیم کرد.

وی گفت: با نابودی این پوره های نابالغ به مدت چندین ماه پایش مناطق مرزی و غیر مرزی برای جلوگیری از ورود ملخ ها به استان ایلام از ناحیه استان آلوده خوزستان و بیابان های عراق تداوم خواهد داشت.

برچسب های گیاهپزشکی ایران

وزیر جهاد کشاورزی از کانون‌های آفت ملخ صحرایی در منطقه لاشار نیک شهر در جنوب سیستان و بلوچستان بازدید کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حجتی در این بازدید ...
وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال، هجوم گسترده ملخ صحرایی را در کشور داشتیم که در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده و شرایط اقلیمی و میزان بارش‌ها در شدت هجوم این آفت ...
وزیر جهاد کشاورزی گفت: تاکنون در سطح بیش از ۷۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی، باغی و منابع طبیعی کشور با هجوم ملخ‌های صحرایی مبارزه شده است. به گزارش خبرگزاری ...
مهندس محمود حجتی به همراه جمعی از مدیران ستادی و استانی این وزارت امروز پنجشنبه با سفر به استان هرمزگان از کانون های آلوده به آفت ملخ صحرایی در منطقه روستای پالور شهرستان ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها