یکشنبه, ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, ایلام  »   سم پاشی هوایی علیه ملخ در دهلران فردا شروع می شود
۱ تیر ۱۳۹۸ , ساعت ۲۰:۲۲

سم پاشی هوایی علیه ملخ در دهلران فردا شروع می شود

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی ایلام با ذکر اینکه مبارزه با ملخ های صحرایی واقع در نوار مرزی شهرستان دهلران آغاز شده گفت: با استقرار یک فروند هواپیمای سم پاش در این شهرستان عملیات سم پاشی هوایی از فردا شروع می شود.

به گزارش ایرنا، سیامک بیگی روز شنبه اظهار داشت: با ارسال ۵۰۰ لیتر سم خالص به منطقه مرزی و با استفاده از سم پاش های زمینی عملیات سم پاشی و امحای ملخ‌های صحرایی از دیروز آغاز شده و فردا نیز سم پاشی هوایی انجام می‌گیرد.

وی افزود: در حال حاضر سه دستگاه سم پاش از نوع ULV در منطقه سم پاشی می‌کنند و همچنین از تعدادی سم پاش پشت تراکتوری به صورت اجاره‌ای در منطقه در حال سم پاشی هستند و نیز علاوه بر ادارات کل امور عشایر و منابع طبیعی که از دستگاه‌های تابعه سازمان جهادکشاورزی هستند از دیگر نهادها چون محیط زیست، سپاه و … خواسته شده در نابودی این ملخ‌ها با سازمان جهادکشاورزی همکاری کنند.

بیگی گفت: در حال حاضر در استان ایلام ۸۰۰ لیتر سم خالص وجود دارد و در حال تدارک و تأمین چهار هزار لیتر سم دیگر هستیم که در روزهای آینده وارد استان می‌شود.

وی یادآور شد: این ملخ‌ها هنوز پوره و نابالغ هستند و به فاز تخم ریزی و مهاجرت نرسیده‌اند و باید قبل رسیدن به این مرحله نابود و امحا شوند.

وی مدت زمان نابودی کامل این ملخ‌ها را بین سه هفته تا یک ماه برآورد کرد و اظهار داشت: به طور مرتب در حال رصد نقاط مختلف شهرستان دهلران و دیگر مناطق مرزی استان ازجمله ایلام، ایوان و مهران هستیم تا در صورت مواجه با این گونه ملخی عملیات پاکسازی را انجام دهیم که تاکنون موردی در دیگر مناطق مشاهده نشده است.

بیگی با بیان اینکه کانون جمعیتی این ملخ‌ها در بیابان‌های عراق است، تاکید کرد: وزارت امور خارجه در حال رایزنی با مسئولان کشور عراق برای اخذ مجوز ورود کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی و وزارت جهاد به کانون‌های جمعیتی عراق و بررسی و پایش آن مناطق هستیم که هنوز به نتیجه مشخصی منجر نشده است.

به گزارش ایرنا، اولین نمونه‌های مشاهده شده از ورود ملخ مهاجم صحرایی به استان ایلام در ۲۶ خردادماه سال جاری مخابره و تأیید شد و هم اکنون کانون این ملخ‌ها به وسعت تخمینی پنج هزار هکتار از نوار مرزی فکه تا برتش و فرخ آباد دهلران است.

ملخ‌های صحرایی یا دریایی یک نوع گونه است و طول بدن این ملخ در نرها ۴۵ تا ۵۵ میلیمتر و در ماده‌ها ۵۷ میلیمتر و دارای جثه‌ای بزرگ‌تر از سایر ملخ‌های بومی است.
این ملخ‌ها دارای آرواره‌هایی قدرتمند هستند که در کمترین زمان ممکن مزارع، باغات، مراتع، جنگل‌ها و بوستان‌ها را از بین می‌برند و سیری ناپذیر هستند.

برچسب های گیاهپزشکی ایران

وزیر جهاد کشاورزی از کانون‌های آفت ملخ صحرایی در منطقه لاشار نیک شهر در جنوب سیستان و بلوچستان بازدید کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حجتی در این بازدید ...
وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال، هجوم گسترده ملخ صحرایی را در کشور داشتیم که در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده و شرایط اقلیمی و میزان بارش‌ها در شدت هجوم این آفت ...
وزیر جهاد کشاورزی گفت: تاکنون در سطح بیش از ۷۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی، باغی و منابع طبیعی کشور با هجوم ملخ‌های صحرایی مبارزه شده است. به گزارش خبرگزاری ...
مهندس محمود حجتی به همراه جمعی از مدیران ستادی و استانی این وزارت امروز پنجشنبه با سفر به استان هرمزگان از کانون های آلوده به آفت ملخ صحرایی در منطقه روستای پالور شهرستان ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها