یکشنبه, ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, دسته‌بندی نشده, مازندران  »   کاهش 9000 تنی مصرف سموم کشاورزی در مازندران
۵ تیر ۱۳۹۸ , ساعت ۱۹:۲۶

کاهش ۹۰۰۰ تنی مصرف سموم کشاورزی در مازندران

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران از کاهش ۹ هزار تنی مصرف سموم کشاورزی در استان خبر داد و گفت: ارزش ریالی نتایج تحقیقات بخش کشاورزی در مازندران دو هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان است که اگر فقط ۱۰ درصد از کشاورزان، از نتایج آن استفاده کنند، ۲۲۰ میلیارد تومان ارزش فعالیت تحقیقاتی خواهد بود.

به گزارش بلاغ، محمودرضا رمضان‌پور طی گفت‌وگویی با بیان اینکه در بخش تحقیقات خاک و آب، عمده نتایج فعالیت‌ها سبب شده تا میزان میزان مصرف کود را در استان بهینه کنیم؛ افزود: یکی از نتایج درخشان این بود که در نقاط مختلف براساس عناصر غذایی موجود در خاک، پهنه بندی انجام گیرد و پایش‌هایی برای مصرف کود و سموم شیمیایی صورت گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران خاطرنشان کرد: میزان سم مصرفی در استان از ۱۵ هزار تن به ۶ هزار تن رسیده که نتیجه تحقیقات پژوهشی بوده است.

رمضان‌پور شب پره شمشاد را از دیگر چالش‌های منابع طبیعی بیان کرد و گفت: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی این توانایی را داشتند که شب پره را یا کنترل کنند و برای جلوگیری از ضایعات و خطرات آن دستورالعمل هایی را تهیه کنند.

وی به مسائل دامپروری و دامپزشکی در استان اشاره کرد و گفت: ما در پی آن هستیم که بهره‌وری را در بخش دام و طیور افزایش دهیم و حذف آنتی بیوتیک از مرغ تولیدی از جمله این برنامه‌ها است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران افزود: برای اولین بار در شب عید، مرغ سالم و بدون آنتی بیوتیک در استان تولید و توزیع شد.

رمضان‌پور ارزش ریالی نتایج تحقیقات بخش کشاورزی را دو هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: اگر فقط ۱۰ درصد از کشاورزان، باغداران و دامداران از نتایج تحقیقاتی، کشاورزی و ترویجی استفاده کنند، ۲۲۰ میلیارد تومان ارزش فعالیت تحقیقاتی کشاورزی خواهد بود.

برچسب های گیاهپزشکی ایران

‌معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از جای خالی کلینیک‌های گیاه پزشکی در روستاهای این استان انتقاد کرد. ‌به گزارش ایسنا، تشکری در جمع بانوان دهیار ...
مدیر جهاد کشاورزی مراغه با تاکید بر عدم استفاده بی رویه و غیرکارشناسی از سموم دفع آفات نباتی گفت: در صورت ضرورت کشاورزان سموم مورد نیاز را از فروشندگان مجاز و دارای پروانه ...
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی از کشاورزان خواست از مصرف خودسرانه و بدون نسخه سموم و کودهای شیمیایی حتما پرهیز کنند. مهندس حسن نامجو ...
دهه هاي اخير ، روشهای کنترل طبیعی آفات ،جای سموم مضر کشاورزی را گرفته است. طبق استاندارد های جهانی، امروزه در دنیای کشاورزی مدرن دیگر جایی برای سموم زراعی وجود ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها