یکشنبه, ۰۳ شهریور ۱۳۹۸
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, چهارمحال و بختیاری  »   شیوع آفت زنجره در باغات چهارمحال و بختیاری
۵ تیر ۱۳۹۸ , ساعت ۱۹:۳۳

شیوع آفت زنجره در باغات چهارمحال و بختیاری

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: هم اکنون هفت هزار هکتار از باغات این استان به آفت زنجره آلوده شده اند که ۳۰۰هکتار آن باغات جوان با عمر زیر ۵ سال است و در معرض خطرهستند.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ فرشید شبانی با اشاره به اینکه حشره کامل این آفت هیچ خطرو نگرانی ندارد، گفت: آفت زنجره مناطق جنوب غرب و مرکز کشور و هم اکنون را چهارمحال و بختیاری درگیر کرده است

وی افزود: این آفت، مرتعی است و بیشترین آلودگی، مربوط به باغات مجاورمراتع است و ۵۰ درصد این افت بر روی گیاهان مرتعی و گون‌ها متمرکز است.

شبانی گفت: خسارت این آفت مربوط به زمان تخم‌ریزی حشره نر بر روی شاخه درختان جوان است که با گرم شدن هوا، فعالیت آن‌ها افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: در صورتی که کشاورزان بر روی شاخه درختان تخم‌ریزی آفت زنجره را مشاهده کردند، باید شاخه را هرس و اقدام به آتش زدن آن کنند تا جمعیت این آفت به نوعی برای سال‌های آتی کاهش یابد، زیرا اگر تخم بر روی زمین و ریشه بیفتد به مدت چهار سال از شیره گیاهی درخت تغذیه و به ریشه آسیب می‌زند.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان خاطرنشان کرد: برای کنترل این آفت باید سم‌پاشی در نهالستان‌ها و باغات استان انجام شود.

وی شهرستان های سامان، بن وشهرکردرا از کانون های آلوده به این آفت اعلام کردوگفت: خسارت این آفت به درختان جوان موجب خشکیده شدن شاخه درخت از محل تخم‌ریزی می‌شود

خبرگزاری صدا و سیما

برچسب های گیاهپزشکی ایران

زنجره انگور که در گویش مردم استهبان به «چناسک» مشهور است به تاکستان های این شهرستان شرقی استان فارس هجوم آورده است. مسئول حفظ نباتات اداره جهاد کشاورزی استهبان اعلام ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها