چهارشنبه, ۰۷ آبان ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   کرم گلوگاه انار به 30 درصد محصول خسارت وارد می‌کند
۳۱ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۱۴:۳۴

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه:

کرم گلوگاه انار به ۳۰ درصد محصول خسارت وارد می‌کند

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه گفت: کرم گلوگاه انار به 30 درصد محصول خسارت وارد می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه گفت: کرم گلوگاه انار به ۳۰ درصد محصول خسارت وارد می‌کند.

رضا پورفلاح با بیان اینکه ۳۵۰ هکتار از باغ‌های شهرستان گلوگاه به کشت انار اختصاص دارد، اظهار کرد: از این میزان سطوح ۵۰ هکتار آن مربوط به باغ‌های تازه احداث شده و بقیه باغ‌های مثمر است.

وی افزود: کرم گلوگاه انار مهم‌ترین آفت باغ‌های انار است که به‌طور متوسط به ۲۵ تا ۳۰ درصد محصول خسارت وارد می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گلوگاه با اشاره به اینکه خال سیاهرنگ در ناحیه یقه میوه از نشانه‌‌های آلودگی این محصول است، ادامه داد: کرم گلوگاه‌ علاوه بر تغذیه از میوه انار باعث انتقال قارچ‌ها، باکتری‌ها و مخمرها به داخل میوه می‌شود و سبب پوسیدگی و ترشیدگی میوه می‌شود.

این مسؤول با بیان اینکه مبارزه شیمیایی با این آفت به‌دلیل تخم‌گذاری پروانه کرم گلوگاه در تاج میوه ممکن نیست، اضافه کرد: باغداران از مبارزه تلفیقی مانند روش‌های بهزراعی، بیولوژیک، فیزیکی و مکانیکی استفاده کنند.

پورفلاح مهم‌ترین روش مبارزه با این آفت را انتخاب رقم مقاوم به آفت دانست و افزود: تغذیه مناسب درخت سبب بالا رفتن مقاومت میوه به آفت می‌شود و استفاده از تله نوری با منشا نور زرد، استفاده از زنبور پارازیتوئید تریکوگراما از روش‌های مبارزه با این آفت است.

وی با تأکید بر اینکه حذف پرچم گل موثرترین روش مبارزه با کرم گلوگاه انار است، گفت: باغداران شخم کامل زمین در فصل پاییز، تغذیه، جمع‌آوری میوه‌های باقی‌مانده از سال قبل بر روی درختان را برای کاهش جمعیت آفت و کنترل آن مدنظر قرار دهند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گلوگاه از باغداران خواست برای دستیابی به نتیجه مطلوب‌تر در کنترل این آفت از مراکز جهاد کشاورزی برای دریافت اطلاعات استفاده کنند.

 

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/BwgTwc

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

عضو هیات علمی بخش تحقیقات گیاه‌پزشکی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی گفت: طرح تحقیقاتی بررسی اثر آفت‌کش زیست تجزیه‌پذیر کپسوله شده بر پایه سرکه چوب در این مرکز ...
مدیر جهاد کشاورزی استهبان گفت: کرم گلوگاه از آفاتی است که افزون بر نابودی انار موجب صادر نشدن آن از این شهرستان شده است. مهدی اعیان منش روز سه شنبه اعلام کرد:وسعت انارستان ...
کشاورزان خراسان جنوبی تا 26 اردیبهشت مهلت دارند برای استفاده از خدمات مبارزه بیولوژیک با آفت کرم گلوگاه انار ثبت نام کنند. مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان گفت : ...
روشی جدیدی برای اولین بار در سطح یک هکتار از باغات میوه انار جهت کاهش 90 درصدی خسارات محصول انار در یزد ابداع شد. یدالله جوادپور مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد ضمن اعلام این ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها