جمعه, ۰۲ آبان ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   تولید محصول سالم مطابق با استانداردهای ایران و چین
۴ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۵:۱۸

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد

تولید محصول سالم مطابق با استانداردهای ایران و چین

وزیر جهاد کشاورزی در دیدار همتای چینی خود در تهران گفت: تولید محصول کشاورزی بر اساس استانداردهای ۲ کشور برای سهولت صادرات بین ایران و چین پیگیری می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی در دیدار همتای چینی خود در تهران گفت: تولید محصول کشاورزی بر اساس استانداردهای ۲ کشور برای سهولت صادرات بین ایران و چین پیگیری می‌شود.

محمود حجتی صبح امروز در دیدار با وزیر کشاورزی چین در محل وزارت جهاد کشاورزی به توانمندی‌ کشورمان در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: امیدواریم پس از برجام بتوانیم عضو ثابت گروه شانگهای بشویم و در آنجا سهمی را به خود اختصاص دهیم.

وی همچنین با اشاره به تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی کشورمان گفت: حدود ۶۰۰ هزار هکتار از شالیزارهای استانهای مازندران، گیلان و گلستان با سرعت کم و در یک افق ۲۰ ساله در حال تجهیز و بهسازی که قطعا ورود شما به‌ویژه در عرصه کشت برنج که به صورت سنتی انجام می‌شود، می‌تواند ما را در تولید اقتصادی این محصول کمک کند.

وزیر جهاد کشاورزی کشورمان همچنین از طرح تجهیز سامانه نوین آبیاری در ۴ میلیون هکتار از اراضی کشور طی یک برنامه ۱۰ ساله خبر داد و گفت: به دلیل محدودیت منابع باید سالانه ۴۰۰ هزار هکتار را به سامانه نوین آبیاری در مزارع تجهیز کنیم که تاکنون نصف این رقم را اجرا کرده‌ایم.

وی همچنین در نشست خبری که در ادامه این برنامه با خبرنگاران برگزار شد به تاکید رهبران دو کشور بر افزایش روابط بین ایران و چین اشاره کرد و گفت: چین کشوری است که در دوران سخت تحریم ملت ما را تنها نگذاشته و قطعا دولت ایران این همکاری‌ها را فراموش نخواهد کرد.

حجتی به سفر یک سال پیش هیات ایرانی به چین اشاره‌ای کرد و گفت: در این دیدار با وزیر کشور چین دیدارهایی داشتیم و کارگروه مشترکی تشکیل شد که تاکنون بخش عمده این همکاری‌ها در دستور کار قرار گرفته است و هیات‌های زیادی در یک سال اخیر بین دو کشور رفت و آمد داشته‌اند که نمونه آن اعزام یک گروه آموزشی از ایران به چین برای دریافت خدمات دو ماهه کارگاه آموزشی در این حوزه است.

امضای موافقتنامه قرنطینه دامی و گیاهی از نکات حائز اهمیتی بود که وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آن گفت: موافقتنامه قرنطینه دامی با چین به توافق رسیده و موافقت‌نامه قرنطینه گیاهی در دستور کار قرار دارد که تا ماه آینده به امضا خواهد رسید.

به گفته حجتی سرمایه‌گذاران چینی اعلام آمادگی کرده‌اند که حدود ۳ میلیارد دلار در بخش شیلات کشورمان سرمایه‌گذاری کنند، چرا که آبهای شمال و جنوب در ایران امکان تولید را دو چندان می‌کند.

حجتی همچنین در مورد تجارت محصولات کشاورزی بین ایران و چین به وجود موانعی برسر راه تجارت اشاره کرد و گفت: بیشتر این مشکلات به دلیل نبود زیرساخت‌ها ایجاد شده که امیدواریم روز به روز تسهیل شود چرا که ما با چین می‌توانیم مکمل یکدیگر باشیم.

وی همچنین درمورد تولید محصول سالم در قالب طرحی بین دو کشور نیز این گونه توضیح داد که قرار است محصولی در قالب استانداردهای دو کشور یا در چارچوب کدکس بین‌المللی تولید شود تا طرف مقابل از سلامت و ایمنی محصول برای شهروندان خودش آسوده‌خاطر باشد، تا دیگر مجبور نباشیم، برای صادرات هر محصول کشاورزی به دنبال دریافت و گواهی‌های لازم که امری زمان‌گیر است، بشویم.

 

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/mdgxWL

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

سخنگوی گمرک گفت: خروج بذر و نباتات (گیاهان) در بار مسافران پس از بررسی و اجازه ماموران قرنطینه نباتی وزارت جهاد کشاورزی در خروجی های کشور امکان پذیر خواهد بود....
مدیر جهاد کشاورزی اندیمشک از برپایی پست قرنطینه کمباین های مهاجر در این شهرستان خبر داد و گفت: به منظور جلوگیری از انتقال بیماری های گیاهی ، ضد عفونی بیش از یک هزار ...
رییس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: تاکنون در سطح ۵۱ هزار هکتار در شش استان کشور با ملخ صحرایی مهاجم مبارزه شده است. به گزارش "خبر گیاه پزشکی ایران" ...
وزارت جهاد کشاورزی از باغداران کشور خواست نهال ها و اندام های تکثیری مورد نیاز خود را از مرکز معتبر مجوزدار تحت نظارت کمیته فنی نهال استان تهیه کنند. به ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها