پنجشنبه, ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خراسان رضوی  »   برگزاری کارگاه آموزشی اصول تغذیه و مبارزه زمستانه باغات پسته در سبزوار
۷ بهمن ۱۳۹۸ , ساعت ۱۹:۱۷

برگزاری کارگاه آموزشی اصول تغذیه و مبارزه زمستانه باغات پسته در سبزوار

کارگاه آموزشی اصول تغذیه و مبارزه زمستانه باغات پسته در سبزوار برگزار شد.

رئیس اداره آموزش و ترویج جهاد کشاورزی شهرستان سبزوار گفت: کارگاه برگزاری کارگاه آموزشی اصول تغذیه و مبارزه زمستانه باغات پسته در سبزوارآموزشی اصول تغذیه و مبارزه زمستانه ی باغات پسته با حضور حسین حکم آبادی پژوهشگر ارشد مروج پسته و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات پسته، در این شهرستان برگزار شد.
حمید کیانی مهر افزود: ۱۸۰نفر از پسته کاران، کارشناسان باغبانی و مروجان پهنه ی این شهرستان در این جلسه شرکت داشتند.
دکتر حسین حکم آبادی درباره وضعیت فعلی تولید پسته ایران گفت: خشکسالی و از دست رفتن منابع آب، بزرگ ترین چالش باغ های پسته است و طغیان آفات، از دیگر مواردی است که تولیدات پسته را تهدید می کند.
وی درباره آبیاری باغات پسته ادامه داد: مدیریت مناسب آبیاری با هدف نگهداشتن رطوبت خاک منطقه ریشه درختان پسته موجب افزایش قابل ملاحظه ی محصول درختان پسته می شود، هم اکنون در باغ های پسته، مقادیر کاملا متفاوتی آب در هکتار مصرف می شود بنابراین با اجرای تحقیقات مناسب و کاربرد نتایج بدست آمده از آن، می توان امیدوار بود به میزان قابل توجهی از تخلیه بی مورد منابع آب زیرزمینی مناطق پسته کاری که هم اکنون به نقطه بحرانی رسیده اند جلوگیری شود و حیات باغهای پسته که در آینده ای نه چندان دور در معرض خشکیدن قرار دارند، طولانی تر شوند.
دکتر حکم آبادی یکی از موارد مورد نیاز گیاه پسته را تامین نیاز سرمایی درختان پسته در فصل زمستان عنوان کرد و گفت: تامین نشدن نیاز سرمایی اثراتی منفی مانند، تاخیر در برگدهی، تاخیر در گلدهی، گلدهی و برگدهی نامنظم، کاهش کیفیت محصول پسته و… را به همراه خواهد داشت.
شهرستان سبزوار دارای ۵هزار هکتار باغات پسته است که ۳هزار هکتار آن بارور و با میانگین تولید یک و نیم تُن در هکتار سالانه ۴هزار و ۵۰۰تُن تولید پسته خشک دارد.

خبرگزاری صدا و سیما

مطالب مرتبط

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر در مورد احتمال گسترش آفت چوبخوار پسته هشدار داد. محمد شجعی گفت: پروانه چوبخوار یکی از آفات مهم درختان پسته محسوب می‌شود که طی سالیان اخیر ...
No Thoughts on برگزاری کارگاه آموزشی اصول تغذیه و مبارزه زمستانه باغات پسته در سبزوار

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها