جمعه, ۰۲ آبان ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, اصفهان  »   میزان سم آفلاتوکسین پسته آران و بیدگل کمتر از حد مجاز کشوری است
۱۸ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۳:۳۷

رییس اداره بهبود تولیدات گیاهی و دامی مدیریت جهاد کشاورزی آران و بیدگل گفت:

میزان سم آفلاتوکسین پسته آران و بیدگل کمتر از حد مجاز کشوری است

رییس اداره بهبود تولیدات گیاهی و دامی مدیریت جهاد کشاورزی آران و بیدگل گفت: با اجرای طرح های حمایتی این مدیریت میزان سم «آفلاتوکسین» در محصول پسته آران و بیدگل به کمتر از حد مجاز کشوری رسید

رییس اداره بهبود تولیدات گیاهی و دامی مدیریت جهاد کشاورزی آران و بیدگل گفت: با اجرای طرح های حمایتی این مدیریت میزان سم «آفلاتوکسین» در محصول پسته آران و بیدگل به کمتر از حد مجاز کشوری رسید.

هادی یغمائیان افزود: حد مجاز سم آفلاتوکسین محصول پسته در ایران ۵ پی پی ام است، ولی میزان آفلاتوکسین پسته این شهرستان تا قبل از سال ۹۰ بالاتر از حد مجاز کشوری بود.
وی اظهار کرد: به برکت طرح های حمایتی جهاد کشاورزی و ایجاد پنج ترمینال برای فرآوری بهتر این محصول، میزان قابل توجهی از این سم کنترل و سال گذشته میزان آفلاتوکسین پسته به پایین تر از حد مجاز کشوری این محصول رسید.
یغمائیان افزود: برداشت به موقع و انتقال آن به ترمینال فرآوری در کمتراز دو ساعت برای پوست کنی، شست و شو و درجه بندی این محصول، شرط لازم برای کنترل میزان افلاتوکسین پسته خشک است.
به گفته وی با توجه به سودآوری و ارزآوری بالای محصول پسته و نیز سازگاری آن با آب و هوای گرم و خشک این منطقه می توان از این محصول به عنوان کشت برتر و سود آور در آران و بیدگل استفاده کرد.
افلاتوکسین سمی است که در اثر فعالیت نوعی قارچ در مغز انواع خشکبار نظیر پسته، بادام فندق و تخمه به وجود و عامل تلخی این مغزها است.
یغمائیان هم چنین با اشاره به اینکه سه هزار و ۵۰۰ هکتار از باغ های شهرستان آران و بیدگل به کشت پسته اختصاص دارد افزود: از این میزان دو هزار هکتار بارور و یک هزار و ۵۰۰ هکتار آن غیر بارور است.
وی با بیان این که از هر هکتار در سال های بدون خسارت دو تن پسته خشک برداشت شده است تصریح کرد: امسال به دلیل وزش باد های گرم تابستانی و بارندگی در مرحله گل دهی، با کاهش عملکرد ۳۰ درصدی مواجه بودیم و میزان برداشت از هر هکتار به یک هزار و ۵۰۰ کیلوگرم پسته خشک کاهش یافت.
شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه اصفهان دارای سه هزار هکتار زمین باغی و ۱۱ هزار هکتار زمین زراعی است.

 

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/r3ASWK

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

پژوهشگر و مروج ارشد پسته وزارت جهاد کشاورزی کشور گفت: سالانه حدود ۳۰ تا ۴۰ پروژه تحقیقاتی در پژوهشکده پسته انجام می‌شود و در مجموع از زمان تاسیس پژوهشکده بیش از ۵۰۰  تا ...
مدیرکل استاندارد یزد گفت: امسال با صدور پنج مورد مجوز برای محصولات سالم در مجموعه بخش کشاورزی استان در مجموع تعداد گواهی‌های صادره به ۱۱ مورد رسید.مدیر کل اداره استاندارد استان یزد از ...
دانشمندان مرکز علوم گیاهی دونالد دانفورث در سنت لوئیس و میسوری، و همکارانشان در بخش مناطق استوایی نیمه خشک موسسه تحقیقات بین المللی محصولات کشاورزی (ICRISAT) در حیدرآباد هند، وزارت کشاورزی آمریکا ((USDA و دانشگاه ...
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: حدود 25 درصد از عرضه مواد غذايي در جهان به مايكوتوكسين‌ها آلوده هستند. ‌دکتر محسن محمدی  گفت: آفلاتوکسین‌ها دسته‌ای از مایکوتوکسین‌ها هستند که به عنوان ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها