یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   مهار آفت مگس میوه در باغ های مازندران
۱۲ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۸:۳۱

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران عنوان کرد

مهار آفت مگس میوه در باغ های مازندران

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که آفت مگس میوه مدیترانه ای باغ های استان کنترل شده و وضعیت دیگر نگران کننده نیست

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که آفت مگس میوه مدیترانه ای باغ های استان کنترل شده و وضعیت دیگر نگران کننده نیست.

عبدالرحمان زاغی روز سه شنبه با بیان این خبر افزود: سازمان جهاد کشاورزی برای مقابله و مهار این آفت امسال سه هزار و ۶۵۰ لیتر پروتئین هیدرولیزات، ۴۵۰ فرمون ردیاب و یک هزار و ۱۰۰ تله مکفیل به همراه یک هزار لیتر ماده جذب کننده سرا تراپ را به صورت رایگان بین باغداران توزیع کرد.
وی گفت که با توجه به اقدامات اولیه انجام شده در کنار کاهش دمای و خنک شدن هوا، این آفت قادر به جفت گیری و تخم ریزی نیست و خطر آن دیگر باغ های مازندران را تهدید نمی کند.

 

تاکید بر اقدامات پیشگیرانه
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران بهترین روش مقابله با آفات را انجام اقدامات پیشگیرانه دانست و از صاحبات باغ های مرکبات بویژه باغ های نارنگی خواست تا میوه های فاسد را از پای درختان جمع آوری و در عمق ۴۰ تا ۵۰ سانتی متری زمین دفن کنند.
زاغی همچنین برداشت میوه های رسیده درختان را نیز ضروری دانست و گفت که این میوه ها در صورتی که برداشت نشوند و روی درخت باقی بمانند، میزبان آفت خواهند بود.
مگس میوه مدیریترانه ای از آفات مخرب جهانی است که نسبت به سایر گونه های مگس میوه دارای دامنه میزبانی وسیعی است و می تواند بیشترین خسارت را به بار بیاورد.
هلو، خرمالو، انجیر، سیب زرد، آلو و گلابی و مرکبات از جمله میزبان های این آفت هستند.
حشره مگس میوه به طور معمول تا ۲ ماه زنده می‌ ماند، اما اگر شرایط مساعد باشد تا ۶ ماه هم امکان زنده بودن آنها وجود دارد.
مازندران ۱۶۰ هزار هکتار باغ انواع میوه دارد که ۱۱۰ هزار هکتار آن مرکبات است و سالانه بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع مرکبات بویژه پرتقال از آن برداشت می شود.

وسعت باغ های نارنگی مازندران هم ۲۵ هزار هکتار برآورد می شود. انشو، پیج، کلمانتین، یافا و یونسی از انواغ نارنگی هایی است که برداشت نوع زودرس آنها از اواخر شهریور آغاز می شود و زمان برداشت رقم دیررس هم اواخر پائیز و اوایل زمستان است.

 

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/7vgJvN

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

مگس میوه مدیترانه ای Ceratitis capitata Wied (Diptera: Tephritidae) یکی از مهم ترین و زیان بارترین آفات انواع درختان میوه در جهان و ایران از جمله در استان مازندران است....
مدیر حفظ نباتات استان گلستان در خصوص اهمیت مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای اظهار داشت: آفت مگس میوه در استان گلستان این آفت طی سالهای اخیر (99-97) با افزایش جمعیت در ...
مدیر حفط نباتات استان گلستان از انجام عملیات كنترل بیولوژیک و غیر شیمیایی در این استان خبر داد. کیانوش حق نما گفت: در سال جاري جهت ردیابی، شناسایی و پیش ...
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت: در صورت عدم مدیریت مگس میوه مدیترانه ای، این آفت می تواند بیش از 80 تا 90 درصد محصول را در باغ ها از بین ببرد....
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها