شنبه, ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   کنترل و ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در فریدونکنار
۱۳ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۱۷:۳۴

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار خبر داد

کنترل و ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در فریدونکنار

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار از ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در سطح 180 هکتار از باغات این شهرستان خبر داد.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار از ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در سطح ۱۸۰ هکتار از باغات این شهرستان خبر داد.
محمدرضا ضیایی با اشاره به اینکه مگس میوه مدیترانه‌ای یکی از آفات مهم و خطرناک است، اظهار کرد: دامنه فعالیت این آفت گسترده است و به محصولاتی از جمله هلو، زردآلو، گلابی، گوجه، سیب، انار و انجیر حمله می­‌کند.

وی افزود: فعالیت حشره کامل مگس بعد از طلوع آفتاب تا بعد از ظهر بوده و در اغلب اوقات پشت برگ و یا سطح زیرین میوه استراحت می‌کند و این آفت ۵ تا ۶ نسل در سال دارد.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار ادامه داد: تخم‌ریزی مگس ماده در پوست میوه و تغذیه لارو از گوشت میوه سبب تغییر رنگ میوه زودتر از زمان مقرر و پوسیدگی و فساد در محل فعالیت لارو که نهایتاً منجر به ریزش میوه در پای درخت می‌شود.

ضیایی تصریح کرد: جمع‌آوری میوه‌های آلوده و سوزاندن آنها به‌طور کامل و یا نگهداری آنها درون کیسه پلاستیکی سربسته به مدت یک‌ماه، شخم عمیق پاییزه و یخ آب زمستانه، استفاده از محلول‌هایی که توسط کارشناسان جهاد کشاورزی توصیه می‌شود، از جمله راه‌های کنترل این آفت در باغات است.

وی اضافه کرد: ردیابی این آفت در سطح ۱۸۰ هکتار و همچنین بیت اسپری با استفاده از پروتئین هیدرولیزات در سطح ۴ هکتار از باغات این شهرستان انجام شده است.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار خوشبختانه با تلاش‌های صورت‌گرفته توسط کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان هم‌اکنون این آفت در سطح باغات کنترل و مهار شده است.

 

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/E5dyCT

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

مگس میوه مدیترانه ای Ceratitis capitata Wied (Diptera: Tephritidae) یکی از مهم ترین و زیان بارترین آفات انواع درختان میوه در جهان و ایران از جمله در استان مازندران است....
مدير حفظ نباتات جهاد كشاورزی مازندران زمان آغاز مبارزه زمستانه با آفات و بیماری ها در باغات مرکبات استان را از پنجم اسفند ماه امسال تا سه هفته از تاریخ شروع اعلام کرد....
مدیر حفظ نباتات استان گلستان در خصوص اهمیت مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای اظهار داشت: آفت مگس میوه در استان گلستان این آفت طی سالهای اخیر (99-97) با افزایش جمعیت در ...
محققان مرکز تحقیقات کشاورزی هسته ای تحقیقات خود را از سال ۹۰ برای مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای از طریق عقیم سازی مگس های نر با استفاده از اشعه گاما آغاز ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها