جمعه, ۰۹ آبان ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   کنترل و ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در فریدونکنار
۱۳ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۱۷:۳۴

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار خبر داد

کنترل و ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در فریدونکنار

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار از ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در سطح 180 هکتار از باغات این شهرستان خبر داد.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار از ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در سطح ۱۸۰ هکتار از باغات این شهرستان خبر داد.
محمدرضا ضیایی با اشاره به اینکه مگس میوه مدیترانه‌ای یکی از آفات مهم و خطرناک است، اظهار کرد: دامنه فعالیت این آفت گسترده است و به محصولاتی از جمله هلو، زردآلو، گلابی، گوجه، سیب، انار و انجیر حمله می­‌کند.

وی افزود: فعالیت حشره کامل مگس بعد از طلوع آفتاب تا بعد از ظهر بوده و در اغلب اوقات پشت برگ و یا سطح زیرین میوه استراحت می‌کند و این آفت ۵ تا ۶ نسل در سال دارد.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار ادامه داد: تخم‌ریزی مگس ماده در پوست میوه و تغذیه لارو از گوشت میوه سبب تغییر رنگ میوه زودتر از زمان مقرر و پوسیدگی و فساد در محل فعالیت لارو که نهایتاً منجر به ریزش میوه در پای درخت می‌شود.

ضیایی تصریح کرد: جمع‌آوری میوه‌های آلوده و سوزاندن آنها به‌طور کامل و یا نگهداری آنها درون کیسه پلاستیکی سربسته به مدت یک‌ماه، شخم عمیق پاییزه و یخ آب زمستانه، استفاده از محلول‌هایی که توسط کارشناسان جهاد کشاورزی توصیه می‌شود، از جمله راه‌های کنترل این آفت در باغات است.

وی اضافه کرد: ردیابی این آفت در سطح ۱۸۰ هکتار و همچنین بیت اسپری با استفاده از پروتئین هیدرولیزات در سطح ۴ هکتار از باغات این شهرستان انجام شده است.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار خوشبختانه با تلاش‌های صورت‌گرفته توسط کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان هم‌اکنون این آفت در سطح باغات کنترل و مهار شده است.

 

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/E5dyCT

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای نخستین دوره رها‌سازی مگس‌های میوه عقیم شده بر اساس فناوری Sterile Insect Technique را با موفقیت در شمال کشور اجرا کرد. این طرح که با ...
مگس مدیترانه ای باغهای میوه خراسان جنوبی را تهدید می کند این آفت که به طاعون باغات معروف است و به بیش از 300 محصول کشاورزی هجوم می برد در ...
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت: در صورت عدم مدیریت مگس میوه مدیترانه ای، این آفت می تواند بیش از 80 تا 90 درصد محصول را در باغ ها از بین ببرد....
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد از آغاز مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای در باغ های این شهرستان خبر داد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جهاد کشاورزی مازندران(مازندپاج)، ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها