سه شنبه, ۰۶ آبان ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   برگزاری دوره آموزشی مهارتی سرمازدگی مرکبات در فریدونکنار
۱۹ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۰۵

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار اعلام کرد

برگزاری دوره آموزشی مهارتی سرمازدگی مرکبات در فریدونکنار

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار از برگزاری دوره آموزشی مهارتی سرمازدگی مرکبات در این شهرستان خبر داد

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار از برگزاری دوره آموزشی مهارتی سرمازدگی مرکبات در این شهرستان خبر داد.
محمدرضا ضیایی با اعلام این مطلب، اظهار کرد: دوره آموزشی مهارتی سرمازدگی مرکبات در روستای ازباران از توابع دهستان امامزاده عبدالله این شهرستان برگزار شده است.

وی افزود: با تغییراتی که طی سال‌های اخیر در جو زمین به وجود آمده است، سرمازدگی در بسیاری از مناطق کشور به صورت بومی درآمده و همه ساله خسارت‌های فراوانی را به گیاهان و محصولات کشاورزی وارد می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار تصریح کرد: با توجه بیشتر به این مهم در شرایط کشور می‌توان از خسارت‌های ناشی از این پدیده جلوگیری و علاوه بر اقتصاد کشاورزان، به اقتصاد کشور نیز کمک کرد.

این مسؤول با اشاره به اینکه ایران در یکی از مناطق حادثه‌خیز کره زمین واقع شده است، بیان کرد: از ۴۰ نوع بلای طبیعی شناخته شده در جهان، بیش از ۳۰ نوع آن در ایران وجود دارد.

ضیایی ادامه داد: سرمازدگی یکی از پدیده‌های جوی است که با وجود قابل پیش‌بینی بودن آن در ردیف حوادث غیرمترقبه تعریف شده است.

وی خاطرنشان کرد: آشنایی با خسارات سرمازدگی و راه‌های مقابله با آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در همین راستا جهاد کشاورزی شهرستان فریدونکنار دوره آموزشی مهارتی سرمازدگی مرکبات را در روستای ازباران از توابع دهستان امامزاده عبدالله این شهرستان برگزار کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار افزود: در این دوره مهارتی که با حضور جمعی از بانوان روستایی برگزار شد، کارشناس مرکز جهاد کشاورزی دهفری درباره انواع خسارت سرما در میوه مرکبات شامل سرمازدگی و خسارت وارده به پوست و گوشت میوه، روش‌های کاهش خسارت سرما از جمله کاشت نهال در زمین‌های مرتفع و به صورت جوی و پشته و استفاده از پایه و پیوند‌های مقاوم به سرما اطلاع‌رسانی کرده است.

ضیایی گفت: درباره پخش کردن کودهای دامی پوسیده در سطح خاک و حاشیه سایه‌انداز درختان به دلیل گرمازا بودن فعالیت میکروارگانیسم‌ها، از بین بردن علف‌های هرز در زمستان تا با خروج هوای سرد، خاک با تابش خورشید گرم شود، تأمین رطوبت به حد کفایت، ایجاد پوشش روی تنه درختان به‌ویژه درختان جوان با کاه و کلش، پلاستیک، گونی، پوشاندن تنه درختان با دوغاب آهک شامل چهار کیلو در بشکه ۲۰۰ لیتری، استفاده از کودهای پتاسیم در دوره‌های انتهای رشد توضیحات لازم بیان شده است.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/Z1vAaj

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

فرماندار مشگین‌شهر گفت: با نهایی شدن تحقیقات علمی در ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی این شهرستان شاهد کاهش خسارت سرمازدگی بهاره درختان میوه خواهیم بود. اکبر صمدی در بازدید ...
رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی سمیرم گفت: اداره بهبود تولیدات گیاهی اقدام به نصب دستگاه لاگر در یکی از باغات شهر سمیرم به منظور تعیین زمان مناسب مبارزه با کرم سیب نموده است....
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، با توجه به در پیش رو بودن سرما، جهاد کشاورزی مازندران روش‌های پیشگیری از خسارت سرما و یخبندان در باغات استان به ویژه باغات مرکبات ...
کارشناس هواشناسی کاربردی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه به باغداران توصیه کرد، در شب‌های سرد زمستان که دمای هوا زیر صفر می‌رود، تمهدیدات لازم برای مقابله با سرمازدگی باغات خود را بیاندیشند....
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها