دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   محلول‌پاشی فسفیت پتاسیم قبل از وقوع یخبندان در باغ‌ها انجام شود
۵ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۲۲

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی مازندران:

محلول‌پاشی فسفیت پتاسیم قبل از وقوع یخبندان در باغ‌ها انجام شود

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی مازندران گفت: محلول‌پاشی فسفیت پتاسیم باید 12 ساعت قبل از وقوع یخبندان انجام شود

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی مازندران گفت: محلول‌پاشی فسفیت پتاسیم باید ۱۲ ساعت قبل از وقوع یخبندان انجام شود.
سیدوحید علوی درباره روش‌های مقابله با سرمازدگی درختان مرکبات اظهار کرد: سرما و یخ‌زدگی دو مقوله جدا از هم هستند و بهترین راهکار در دنیا استفاده از ماشین‌های تولید باد بوده که ارزان‌ترین روش برای سرما‌زدگی است.

وی افزود: سرمایی که سال ۸۶ برای باغداران ایجاد کرد و سبب صدمه‌زدن به درختان و تلخ شدن میوه شد به دلیل عدم مدیریت قبل از رسیدن میوه بوده است.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی مازندران ادامه داد: با توجه به افت قیمت پرتقال باغداران به سمت کاشت لیمو‌ترش می‌روند که کشت این محصول حساسیت بیشتری نسبت به پرتقال و سایر مرکبات دارد.

علوی اضافه کرد: لیمو‌ترش حساس به سرما و یخ‌زدگی است و اگر باغداران خواهان تغییر الگوی کشت هستند باید با کارشناسان باغبانی مشورت کنند تا ارقام مناسبی را انتخاب کنند.

وی تصریح کرد: باغداران باید در زمان وقوع یخبندان نسبت به آب‌پاشی اقدام کنند که ۹۵ درصد باغداران این کار را انجام نمی‌دهند.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی مازندران خاطرنشان کرد: برای نهال‌های یک تا پنجساله باید از کاه و کلش و فوم برای پوشش دادن استفاده شود.

علوی ادامه داد: پیش‌بینی این است که خسارت به باغ‌ها زیاد نباشد و تنها ارقامی که حساس هستند بیشتر دچار خسارت می‌شوند.

وی تصریح کرد: با بررسی‌های صورت گرفته برای جلوگیری از خسارت باید محلول‌پاشی فسفیت پتاسیم ۱۲ ساعت قبل از وقوع یخبندان انجام شود.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/fjTe2B

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

کارشناس باغبانی جهادکشاورزی استان قزوین گفت: یخ آب زمستانه روشی قدیمی و موثر برای کاهش تاخیر در گل دهی درختان است. مهرپویان گفت: اگر در زمستان کاهش دما طبیعی انجام ...
سرمای شدید و بی سابقه به ۱۵۰۰هکتار از مزارع سیب زمینی، خیار سبز، کدو، بادمجان بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت وارد کرد و #سرمازدگی در مجموع ۱۵۰ میلیارد تومان به کشاورزان عنبرآباد ...
کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی گلستان گفت: بهترین راهکار برای جلوگیری از خسارت سرمازدگی به درختان خصوصاً باغات مرکبات، استفاده از کودهای سولوپتاس است. به گزارش ایسنا، مریم قجر با اشاره ...
مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه سرما برای بخش کشاورزی مناسب است گفت: کشاورزان از ایجاد یخ‌آب زمستانه برای کنترل آفات و بیماری‌ها غافل نشوند. به ...
No Thoughts on محلول‌پاشی فسفیت پتاسیم قبل از وقوع یخبندان در باغ‌ها انجام شود

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها