چهارشنبه, ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   محلول‌پاشی فسفیت پتاسیم قبل از وقوع یخبندان در باغ‌ها انجام شود
۵ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۲۲

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی مازندران:

محلول‌پاشی فسفیت پتاسیم قبل از وقوع یخبندان در باغ‌ها انجام شود

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی مازندران گفت: محلول‌پاشی فسفیت پتاسیم باید 12 ساعت قبل از وقوع یخبندان انجام شود

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی مازندران گفت: محلول‌پاشی فسفیت پتاسیم باید ۱۲ ساعت قبل از وقوع یخبندان انجام شود.
سیدوحید علوی درباره روش‌های مقابله با سرمازدگی درختان مرکبات اظهار کرد: سرما و یخ‌زدگی دو مقوله جدا از هم هستند و بهترین راهکار در دنیا استفاده از ماشین‌های تولید باد بوده که ارزان‌ترین روش برای سرما‌زدگی است.

وی افزود: سرمایی که سال ۸۶ برای باغداران ایجاد کرد و سبب صدمه‌زدن به درختان و تلخ شدن میوه شد به دلیل عدم مدیریت قبل از رسیدن میوه بوده است.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی مازندران ادامه داد: با توجه به افت قیمت پرتقال باغداران به سمت کاشت لیمو‌ترش می‌روند که کشت این محصول حساسیت بیشتری نسبت به پرتقال و سایر مرکبات دارد.

علوی اضافه کرد: لیمو‌ترش حساس به سرما و یخ‌زدگی است و اگر باغداران خواهان تغییر الگوی کشت هستند باید با کارشناسان باغبانی مشورت کنند تا ارقام مناسبی را انتخاب کنند.

وی تصریح کرد: باغداران باید در زمان وقوع یخبندان نسبت به آب‌پاشی اقدام کنند که ۹۵ درصد باغداران این کار را انجام نمی‌دهند.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، آموزش، کشاورزی و منابع طبیعی مازندران خاطرنشان کرد: برای نهال‌های یک تا پنجساله باید از کاه و کلش و فوم برای پوشش دادن استفاده شود.

علوی ادامه داد: پیش‌بینی این است که خسارت به باغ‌ها زیاد نباشد و تنها ارقامی که حساس هستند بیشتر دچار خسارت می‌شوند.

وی تصریح کرد: با بررسی‌های صورت گرفته برای جلوگیری از خسارت باید محلول‌پاشی فسفیت پتاسیم ۱۲ ساعت قبل از وقوع یخبندان انجام شود.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/fjTe2B

خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی سمیرم گفت: اداره بهبود تولیدات گیاهی اقدام به نصب دستگاه لاگر در یکی از باغات شهر سمیرم به منظور تعیین زمان مناسب مبارزه با کرم سیب نموده است....
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، با توجه به در پیش رو بودن سرما، جهاد کشاورزی مازندران روش‌های پیشگیری از خسارت سرما و یخبندان در باغات استان به ویژه باغات مرکبات ...
کارشناس هواشناسی کاربردی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه به باغداران توصیه کرد، در شب‌های سرد زمستان که دمای هوا زیر صفر می‌رود، تمهدیدات لازم برای مقابله با سرمازدگی باغات خود را بیاندیشند....
اولین سایبان باغی در قیروکارزین در حال ساخت است . مسئول طرح و برنامه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین گفت: ساخت سایبان باغی در قیروکارزین با اعتباری بالغ بر ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها