سه شنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۲
»   اخبار, جهان  »   انقراض موز نزدیک است
7 دی 1395 , ساعت 9:53

موزها تراریخته می‌شوند؛

انقراض موز نزدیک است

هرچند غیرممکن به نظر می‌آید اما موز در حال انقراض است. به همین دلیل دانشمندان مشغول بررسی راه‌های مختلف برای حفظ آن هستند

هرچند غیرممکن به نظر می‌آید اما موز در حال انقراض است. به همین دلیل دانشمندان مشغول بررسی راه‌های مختلف برای حفظ آن هستند.
خطر انقراض موز یک تهدید واقعی برای کشاورزان است. نوع خاصی از قارچ که به نام Tropical Race ۴ یا TR۴ شناخته می‌شود، تهدیدی برای ذخایر موزهای “کاوندیش” یا موزهای معمولی است که در سراسر جهان شناخته شده هستند. “Gros Michel” آخرین گونه موزی بود که منقرض شد و نسبت به موزهای کاوندیش محبوب‌تر و مرغوب‌تر بود.

این قارچ که به نام “بیماری پاناما” نیز شناخته شده، به ریشه گیاه حمله می‌کند و قبل از آن که گیاه کشت شود، آن را از بین می‌برد. از سوی دیگر چون موزهای کاوندیش مانند بقیه گونه‌ها ترکیب نشده‌اند، احتمال زیادی وجود دارد که ذخایر آن در سراسر جهان به شدت کاهش یابد.

اما با وجود تهدید واقعی انقراض موز، هنوز دانشمندان امیدوارند. محققان کشاورزی مشغول خلق روشی برای ترکیب کشت موز با گیاهان دیگر هستند تا به این ترتیب آن را در برابر بیماری پاناما مقاوم‌تر کنند. به این ترتیب ویژگی‌های ژنتیکی جدیدی به موز افزوده خواهد شد. در جهان حدود هزار نوع موز وجود دارد که ویژگی‌های ژنتیکی محافظتی قدرتمندی در برابر قارچ‌ها دارند.

البته انواع دیگر موز طعم خوبی ندارند، بیش‌تر آنها هسته دارند، بافت‌شان سخت‌تر است یا به طور کلی قابل خوردن نیستند. اما اگر ترکیب ژنتیکی موزها موفقیت‌آمیز باشد می‌توان موزی قابل خوردن با مقاومت بیش‌تر در مقابل بیماری‌های مختلف مانند بیماری پاناما تولید کرد.

.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/4EjNjN

خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط

شرکت آمریکایی Del Monte که از بزرگترین تولیدکنندگان و پخش کنندگان مواد غذایی و میوه موز در سرتاسر جهان است اعلام کرده که در زمینه تحقیقات بر روی بیماریهای موز با دانشگاه تکنولوژی ...
No Thoughts on انقراض موز نزدیک است

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>