جمعه, ۰۲ فروردین ۱۳۹۸
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   واردات و کاشت تراریخته در جلسات با دولت ممنوع شد
۷ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۴۳

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

واردات و کاشت تراریخته در جلسات با دولت ممنوع شد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اعلام اینکه واردات و کاشت محصولات تراریخته پس از بررسی های متعدد در جلسات با دولت و وزارتخانه های مسئول ممنوع شد، گفت: اگر محصول تراریخته وارد کشور می شود باید برچسب داشته باشد.

عبد‌الغفور ایران‌نژاد در مورد مصوبه کمیسیون کشاورزی مبنی بر ممنوعیت ورود محصولات تراریخته به کشور و کاشت آن گفت: جلسات متعددی در کمیسیون کشاورزی برای بررسی موضوع تراریخته با حضور مسئولان و معاونان وزارتخانه‌های مربوطه و کارشناسان وزارت جهادکشاورزی برگزار شد که مصوبات به کمیسیون تلفیق ارائه شده و پس از تصویب باید در صحن علنی نیز به تأیید برسد.

وی با بیان اینکه موضوع این مصوبه به‌صورت مراعا باقی مانده تا پس از پایان بررسی برنامه ششم و بودجه ۹۶ در صحن بررسی و به نتیجه برسد، ادامه داد:‌ نکته مهم در این مصوبه این است که باید محصولاتی که با عنوان تراریختگی به کشور وارد می‌شود، در آزمایشگاههای معتبر مورد بررسی و درصد تراریختگی آن مشخص شود.

عضو کمیسیون کشاورزی با تأکید بر اینکه برنج مهمترین محصولی است که تراریختگی آن مطرح شده، خاطر نشان کرد: باید جلوی ورود این محصولات به کشور گرفته شود و حتی اگر وارد هم می‌شود علاوه بر اعلام شرایط محصول تراریخته توسط کشور صادر کننده، باید خودمان در کشور و در مبادی ورودی کالاها را مورد آزمایش قرار دهیم.

ایران‌نژاد در پاسخ به این سؤال که چرا به‌طور کلی از ورود این محصولات به کشور جلوگیری نمی شود، تصریح کرد:‌ باید این‌گونه باشد اما در مواقعی که کشور در محصولی کمبود دارد و نیاز به واردات داریم، باید در آزمایشگاههای معتبر بررسی شود.

وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که اصلاً در شرایطی که مجبور به واردات هستیم نیز، آیا می‌توان اجازه ورود این محصولات را نداد، گفت: بله می‌توان اجازه ورود نداد و باید هم این‌گونه باشد، اما وقتی این منع در مصوبه آمده که باید واردات این نوع محصولات با مجوز باشد برای این است؛ که اگر زمانی به دلیل کمبود محصول مجبور به واردات کالاهای تراریخته شدیم، حتما با مجوز و در آزمایشگاه‌های کشور بررسی شود.

این عضو کمیسیون کشاورزی در پایان در مورد درج شدن عنوان تراریخته بر روی این نوع محصولات، بیان کرد:‌ اینکه تأکید داریم باید در آزمایشگاههای معتبر این محصولات مورد بررسی قرار گیرد به این دلیل است که بتوانیم درصد تراریختگی را مشخص کنیم, مورد تأیید بودن یا نبودن آن معلوم شود و در نهایت اجازه ورود به بازار داده شود یا خیر.

 

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/Zrk2NV

خبرگزاری تسنیم

برچسب های گیاهپزشکی ایران

پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی همزمان با دهه مبارک فجر، طی مراسمی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از کتابچه معرفی 40 برونداد و فناوری در حال توسعه زیست فناوری کشاورزی رونمایی کرد....
چند سالی است که تب بازار میوه و سبزی ها و حتی لبنیات ارگانیک در میان مردم داغ شده است. آن هم از وقتی که از تزریق مواد شیمیایی و کودهای هورمونی برای رشد غیرطبیعی ...
رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی کشور گفت: تولید غده عاری از ویروس ارقام مختلف سیب‌زمینی یکی از دستاوردهای پژوهشی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی است که کشور را از واردات بذر سیب ‌زمینی بی‌نیاز کرد. نیره‌ اعظم خوش‌خلق سیما ...
ستاد توسعه زیست فناوری یکی از ستادهای چهارده گانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که هدف اصلی آن سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی ملی، هماهنگی و هم‌افزایی منابع و امکانات کشور و همچنین نظارت بر ...

یک دیدگاه برای واردات و کاشت تراریخته در جلسات با دولت ممنوع شد

  1. asasa
    0

    مساله به این حیاتی که در بسیاری از کشورها تولید و توزیع آن( نه تحقیقات) جرم تلقی میشه محرمانست؟!!!! و تازه حمایت هم میخاد بشه؟