سه شنبه, ۰۶ آبان ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, بوشهر  »   آفتی که نخل ها را می‌کشد 
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۱۵

آفتی که نخل ها را می‌کشد 

چند سالی می‌شود که با شیوع آفت چوب‌خوار نخل‌های استان بوشهر در خطر از بین رفتن قرار گرفته‌اند

چند سالی می‌شود که با شیوع آفت چوب‌خوار نخل‌های استان بوشهر در خطر از بین رفتن قرار گرفته‌اند.

آفت چوب‌خوار سوسک‌های شاخ‌دار کرگدنی و شاخه بلند هستند که با ورود به تنه درخت خرما موجب تخریب آن می‌شوند و بعد از دو تا سه سال به طور کامل درخت را از بین می‌برند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در این باره گفت: برخی از درختان خرما تحت تاثیر این آفت چوب خوار قرار گرفته‌اند و حدود پنج هزار هکتار یعنی ۱۵ درصد از نخلستان‌های استان بوشهر از این آفت به شدت آسیب دیده‌اند.

احمد سبحانی خشکسالی‌های اخیر و به دنبال آن شوری آب را از دلایل اصلی تشدید این خسارت عنوان کرد و افزود: شهرستان‌های دشتستان و تنگستان بیشترین خرمای استان را تولید می‌کنند که آفت چوب‌خوار هم در همین مناطق وجود دارد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بی‌توجهی کشاورزان به مراقبت‌های لازم را موجب افزایش جمعیت این آفت دانست و ادامه داد: مدیریت جامع آفت چوب‌خوار به وزارت جهاد کشاورزی فرستاده شده اما کشاورزان هم باید با تکریب (یا همان هرس کردن شاخه های درخت نخل) از پیشروی این آفت جلوگیری کنند.

سالانه ۱۵۰ هزار تن خرما در استان بوشهر تولید می‌شود که این آفت نه تنها محصول را کاهش می‌دهد بلکه در کیفیت آن هم تاثیر می‌گذارد.

استان بوشهر رتبه سوم تولید خرما را در کشور دارد.

 

سوسک چوبخوار خرما

سوسک چوبخوار خرما

سوسک چوبخوار خرما

سوسک چوبخوار خرما

سوسک چوبخوار خرما

 

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/NL7y1s

خبرگزاری صدا و سیما

مطالب مرتبط

طغیان آفات به دنبال خشکسالی های ۱۸ ساله در خراسان جنوبی به ۷۰ درصد باغ های شهرستان طبس آسیب زده و قامت کشاورزان زیر بار مشکلات خم شده است. «سونامی خشکسالی در خراسان جنوبی»، «چهار شهرستان ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها