چهارشنبه, ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   تنوع سموم تا دو سال آینده افزایش می‌یابد/ آزموده را آزمودن خطاست
۲۶ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۵:۲۴

رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم:

تنوع سموم تا دو سال آینده افزایش می‌یابد/ آزموده را آزمودن خطاست

یکی از مسائل مهم و و جدی در مبارزه با آفات نباتی در کشور، تنوع پایین سموم کشاورزی است؛ به‌طوری‌که برای یک آفت فقط یک یا دو سم به ثبت رسیده است. محدودیت سموم در سبد کشاورزان دو مشکل اساسی را در امر مبارزه با آفات نباتی ایجاد می‌کند؛ نخست اینکه باعث ایجاد مقاومت آفت به سموم به‌کار گرفته شده می‌شود و دیگر اینکه احتمال استفاده آفت‌کش غیرمرتبط با محصول را افزایش می‌دهد که نتیجه این اتفاق ایجاد عدم تطابق سموم به‌کار گرفته شده با محصول می‌شود و باقیمانده سموم را در محصول افزایش می‌دهد، موضوعی که وزارت بهداشت و آموزش پزشکی درباره آن مکرراً به وزارت جهاد کشاورزی هشدار داده است.

از سال ۸۶ با واگذاری تمامی وظایف تأمین و توزیع سموم به بخش خصوصی، انتظار می‌رفت تنوع بخشی به سبد سموم کشاورزی افزایش یابد، اما با گذشت حدود ۱۰ سال از این واگذاری، هنوز این امر محقق نشده است، مشکلی که بخش خصوصی دلیل آن را متوجه حضور و دخالت‌های ادامه‌دار بخش دولتی می‌داند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم  دلیل این تأخیر در ثبت سموم جدید را این‌گونه توضیح داد: تنوع سم هرچند با تأخیر تنها در صورت ثبت انواع مختلف آن امکان‌پذیر می‌شود، اما ثبت سموم جدید توسط سازمان حفظ نباتات کشور از دو سال پیش آغاز شده است و با توجه به اینکه هر ثبت حدود دو سال طول می‌کشد، انتظار می‌رود تا دو سال آینده تنوع سموم در بازار افزایش قابل توجهی داشته باشند.

علی‌محمد عرب ادامه داد: بر اساس اعلام سازمان حفظ نباتات، تا پایان سال ۹۴ بیش از ۴۵ قلم سم جدید ثبت و به سبد سموم کشاورزی اضافه شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

وی دلیل فراوانی سموم بی‌کیفیت در بازار را نیز این‌گونه توضیح داد: در ۲۰ سال ابتدایی پس از انقلاب تأمین سموم در انحصار یک شرکت دولتی بود در این مدت این شرکت دولتی اسم‌های عمومی سموم را جایگزین اسم تجاری کرد نتیجه آن این شد که ارزش برندها از بین رفت.

رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم اضافه کرد: با کم‌رنگ شدن ارزش برندها، این شرکت دولتی با برگزاری مناقصات، قیمت را به جای کیفیت ملاک قرار داد، به این ترتیب سموم با کیفیت پایین در بازار جای سموم مرغوب را گرفت و شرکت‌های برتر و صاحب‌نام تولید سم از رقابت باز ماندند و کشورهای دسته چندمی، بازار این نهاده را تسخیر کردند.

عرب با تأکید بر توانمندی‌های شرکت‌های تولید سموم داخلی گفت: در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید سم کشاورزی کشور ۳۰۰ هزار تن است، در حالی که حداکثر سم مورد نیاز در کشور سالانه حدود ۳۰ هزار تن است؛ یعنی حدود ۱۰ درصد ظرفیت کارخانه‌های مجوزدار و فعال در تولید سم.

وی با بیان اینکه شرکت‌های داخلی توانایی تولید ۹۵ درصد سموم مورد نیاز کشاورزان را دارند، افزود: از مجموع سموم جدیدی که در جهان تولید می‌شود، کمتر از پنج درصد آن در ایران امکان تولید ندارد که این سموم شامل مواردی هستند که بر اساس قانون بین‌المللی در حال حاضر امتیاز و تکنولوژی آن در اختیار شرکت تولیدکننده است و بعد از سپری شدن مدت قانونی (معمولاً ۱۰ سال) بلافاصله امکان تولید آن در کشور فراهم می‌شود.

به گفته رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم، شرکت دولتی که تا سال ۸۶ عهده‌دار تأمین سموم کشاورزی بوده است، دوباره تحرکاتی را در جهت ورود به بازار سم آغاز کرده که باید گفت آزموده را آزمودن خطاست.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/4wehPo

خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)

مطالب مرتبط

سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: تاکنون ۱۵۰ میلیون دلار برای تدارک بهینه و هدفمند آفت کش ها در راستای کنترل عوامل خسارت زای گیاهی و جلوگیری از تهدیدات امنیت غذایی تخصیص یافته ...
رییس انجمن تولیدکنندگان سموم کشور گفت: به رغم توان و ظرفیت بالای تولید انواع سموم کشاورزی در داخل کشور، محصولات مشابه با دریافت ۱۰۰ درصد ارز دولتی وارد می‌شوند. مسعود گیل آبادی با بیان اینکه بر ...
مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: فقط سموم فاقد مشابه داخلی یا سموم دارای کمبود تولید، مشمول ارز اولویت یک کالایی می شود. پروین نباتی امروز (سه شنبه) افزود: وزارت ...
  در نشستی که صبح امروز با حضور رئیس سازمان حفظ نباتات و اعضاء انجمن توليد کنندگان سموم برگزار گرديد تولیدکنندگان خواستار جلوگیری از واردات سموم خارجی دارای مشابه داخلی و نیز حمایت از صادرات سموم تولیدی ...
No Thoughts on تنوع سموم تا دو سال آینده افزایش می‌یابد/ آزموده را آزمودن خطاست

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها