جمعه, ۰۲ فروردین ۱۳۹۸
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خراسان شمالی  »   تاکداران خسارت دیده بجنورد حدود 14 میلیارد ریال تسهیلات گرفتند
۲۶ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۲:۳۲

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بجنورد گفت:

تاکداران خسارت دیده بجنورد حدود ۱۴ میلیارد ریال تسهیلات گرفتند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بجنورد گفت: 13 میلیارد و 901 میلیون ریال به تاکداران خسارت دیده از ناحیه بیماری سفیدک داخلی انگور تسهیلات از محل سفر رهبری پرداخت شده است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بجنورد گفت: ۱۳ میلیارد و ۹۰۱ میلیون ریال به تاکداران خسارت دیده از ناحیه بیماری سفیدک داخلی انگور تسهیلات از محل سفر رهبری پرداخت شده است.
مهندس اسماعیل محمود آبادی روز سه شنبه اظهار کرد: در راستای حمایت و کمک به کشاورزان آسیب دیده از ناحیه این بیماری ۳۴۷ پرونده با تسهیلات ۳۱ میلیارد و ۹۳۸ میلیون ریال به بانک معرفی شدند که تاکنون ۱۵۱ فقره پرونده موفق به دریافت شده اند.
وی افزود: هم اکنون مابقی پرونده ها هم در دست بررسی است و علت دریافت نکردن تسهیلات مشکل ضمانت و یا تکمیل نشدن پرونده است.
وی با بیان اینکه تاکداران این شهرستان به علت بیماری سفیدک داخلی انگور و هزینه های مبارزه با این بیماری و نبود محصول انگور خسارت زیادی دیدند که هم اکنون با کمبود نقدینگی مواجه شده اند.
وی بر حمایت و کمک از این قشر تاکید کرد و افزود: هم اکنون سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیریرت بحران، دستگاه های مربوطه و استانداری پیگیری این موضوع هستند تا در دستور کار دولت قرار گیرد و منجر به مصوبه ای برای کمک به این قشر شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بجنورد سطح زیر کشت باغ های انگور این استان را پنج هزار و ۸۰۰ هکتار عنوان کرد و گفت: ۸۰ درصد خسارت به تاک های این استان مربوط به شهرستان بجنورد بوده است.
به گزارش ایرنا در سال زراعی جاری بیماری سفیدک داخلی انگور ۸۰۰ میلیارد ریال به تاکداران استان خسارت وارد کرده بود.
محمودآبادی ضمن نگرانی شیوع بیماری در سال آینده هم گفت: هم اکنون تمامی اقدامات لازم در خصوص تامین سموم مورد نیاز انجام شده است و نهاده های مورد نیاز در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
این مسوول گفت: سازمان جهاد کشاورزی هم اکنون اقداماتی نیز برای تامین نقدینگی تاکداران این استان در دست پیگیری دارد.
به گزارش ایرنا بخش کشاورزی این استان از ناحیه حوادث غیرمترقبه از ابتدای امسال تاکنون ۲ هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال خسارت دیده است.
این خسارت از ناحیه بیماری سفیدک داخلی انگور، سرمازدگی بهاره و پاییزه، سیل، تگرگ، طوفان و سایر موارد بوده است.
خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از مجموع این میزان۴۰ هزار هکتار باغ است.
۱۸ هزار هکتار از سطح باغ های این استان نیز شامل تاکستان می شود.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/uOROus

خبرگزاری ایرنا

برچسب های گیاهپزشکی ایران

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیروان گفت: امسال در سطح 2 هزار هکتار از باغ های این شهرستان خراسان شمالی علیه آفت سفیدک سم پاشی و مبارزه شد. سعید خوشقامت پنجشنبه سطح تاکستان های انگور در این ...
رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه اعتبار ویژه‌ای برای مبارزه با ملخ در اختیار این سازمان قرار نگرفت،گفت:به دلیل کاهش بارندگی در پاییز و زمستان، تولید گندم حدود ۶ الی ۷ درصد کاهش می‌یابد. محمدعلی ...
سال پرباران نشان از روزهای پرمحصول و فراوانی دارد اما، بارندگی شرایط طغیان آفات و بیماری‌ها را نیز فراهم می‌کند و باغداران باید آمادگی کامل برای مبارزه را داشته باشند. برای آگاهی از مهم‌ترین بیماری ...
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری از تاکداران خواست برای جلوگیری از بروز دوباره سفیدک انگور مشارکت کنند. محمود دلپسند در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: دولت نهایت تلاش خود را ...