جمعه, ۰۲ فروردین ۱۳۹۸
»   آذربایجان شرقی, اخبار, اخبار ایران, استان ها  »   آفت خراط مهمترین معضل باغبانی اسکو
۲۷ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۷:۴۲

مدیر حفظ نباتات آذربایجان شرقی عنوان کرد:

آفت خراط مهمترین معضل باغبانی اسکو

مهمترین معضل موجود در بخش باغبانی شهرستان اسکو ، وجود آفت کرم خراط در بخش وسیعی از باغات گردوی این منطقه است

مهمترین معضل موجود در بخش باغبانی شهرستان اسکو، وجود آفت کرم خراط در بخش وسیعی از باغات گردوی این منطقه است.

فرماندار شهرستان اسکو در نشست کارگروه کشاورزی آب و خاک شهرستان اسکو که با حضور باغاران منطقه برگزار شد با اشاره به اختصاص ۴۶۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان به کاشت درختان میوه گفت: از این میزان سطح باغات میوه ۱۶۰۰ هکتار آن به کاشت درختان گردو اختصاص یافته که بیشترین سهم باغات این شهرستان به درختان گردو تعلق داشته وعمده درآمد باغداران این منطقه از این درختان تامین می شود .

مرتضی محمد زاده مهمترین معضل موجود در باغات گردوی این شهرستان را وجود آفت کرم خراط عنوان کرد که با نفوذ در ساقه درختان موجب خشک شدن درختان شده و صدمات اقتصادی جبران ناپذیری به باغداران منطقه بوجود آورده است .

وی گفت: فعالیت این آفت نزدیک به یک دهه می باشد که حدود ۷۰ درصد درختان گردوی این شهرستان را مورد حمله قرار داده و تاکنون اقدامات موثری در جهت مقابله با آن اجرایی نشده است و این عامل موجب نگرانی باغداران و خسارات اقتصادی شهرستان شده است .

شهرستان اسکو با تولید سالیانه بیش از ۴ هزار تن گردو رتبه نخست استانی را در تولید این محصول به خود اختصاص داده است .

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی هم به راه های مقابله با این آفت اشاره کرد و گفت : آذربایجان شرقی چهارمین تولید کننده گردو در کشور محسوب شده و عمده باغات این محصول در شهرستان های اسکو ، آذرشهر و مراغه و عجب شیر واقع شده که حمله آفت کرم خراط موجب کاهش محصول در این استان شده است .

محمد کیا گفت: تغییر نسبی شرایط آب و هوایی و نبود زمستان های سرد و یخبندان ، کاهش فعالیت دشمنان طبیعی این آفت به دلیل کاهش جمعیت آنها و عدم تغذیه صحیح و اصولی باغات موجب شده جمعیت کرم خراط به شدت افزایش یافته و طغیان نماید .

وی اضافه کرد: استفاده از تله های فرونی جهت شکار انبوه این آفت ، ایجاد روش های اختلال در جفت گیری و حفظ تعادل بیولوژیکی محیط و تقویت درختان گردو از جمله اقداماتی است که می توان در مقابله با این آفت بکار برد.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/81LgXR

باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب های گیاهپزشکی ایران

مدیر جهاد کشاورزی مراغه با اشاره به وجود بیش از 2 هزار و 500 هکتار باغات زیرکشت گردو در این شهرستان گفت: آفت کرم خراط این باغات را به طور جدی تهدید می کند. محمد نریمانی ...
مدیر جهاد کشاورزی فردوس گفت: شیوع آفت کرم خراط از چند سال گذشته تاکنون 42 هکتار از باغ های گردوی این شهرستان را نابود کرده است. علیرضا مهمیز روز سه شنبه افزود: این آفت چوب خوار ...
با حضور محمد علی باغستانی رییس سازمان حفظ نباتات کشور، احمد حمزه نماینده مردم پنج شهرستان جنوب کرمان، سید یعقوب موسوی رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان و مسئولان محلی، اولین آمادگاه ملخ جنوب کشور ...
طغیان آفت زنجیره ای در باغ های بادام شهرستان تیران و کرون در روزهای اخیر مهار شد. محسن حاج عابدی مدیرجهاد کشاورزی شهرستان تیران و کرون روز پنجشنبه گفت: با شیوع آفت کرم ساقه خوار در ...