شنبه, ۰۹ فروردین ۱۳۹۹
»   آذربایجان شرقی, اخبار, اخبار ایران, استان ها  »   آفت خراط مهمترین معضل باغبانی اسکو
۲۷ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۷:۴۲

مدیر حفظ نباتات آذربایجان شرقی عنوان کرد:

آفت خراط مهمترین معضل باغبانی اسکو

مهمترین معضل موجود در بخش باغبانی شهرستان اسکو ، وجود آفت کرم خراط در بخش وسیعی از باغات گردوی این منطقه است

مهمترین معضل موجود در بخش باغبانی شهرستان اسکو، وجود آفت کرم خراط در بخش وسیعی از باغات گردوی این منطقه است.

فرماندار شهرستان اسکو در نشست کارگروه کشاورزی آب و خاک شهرستان اسکو که با حضور باغاران منطقه برگزار شد با اشاره به اختصاص ۴۶۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان به کاشت درختان میوه گفت: از این میزان سطح باغات میوه ۱۶۰۰ هکتار آن به کاشت درختان گردو اختصاص یافته که بیشترین سهم باغات این شهرستان به درختان گردو تعلق داشته وعمده درآمد باغداران این منطقه از این درختان تامین می شود .

مرتضی محمد زاده مهمترین معضل موجود در باغات گردوی این شهرستان را وجود آفت کرم خراط عنوان کرد که با نفوذ در ساقه درختان موجب خشک شدن درختان شده و صدمات اقتصادی جبران ناپذیری به باغداران منطقه بوجود آورده است .

وی گفت: فعالیت این آفت نزدیک به یک دهه می باشد که حدود ۷۰ درصد درختان گردوی این شهرستان را مورد حمله قرار داده و تاکنون اقدامات موثری در جهت مقابله با آن اجرایی نشده است و این عامل موجب نگرانی باغداران و خسارات اقتصادی شهرستان شده است .

شهرستان اسکو با تولید سالیانه بیش از ۴ هزار تن گردو رتبه نخست استانی را در تولید این محصول به خود اختصاص داده است .

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی هم به راه های مقابله با این آفت اشاره کرد و گفت : آذربایجان شرقی چهارمین تولید کننده گردو در کشور محسوب شده و عمده باغات این محصول در شهرستان های اسکو ، آذرشهر و مراغه و عجب شیر واقع شده که حمله آفت کرم خراط موجب کاهش محصول در این استان شده است .

محمد کیا گفت: تغییر نسبی شرایط آب و هوایی و نبود زمستان های سرد و یخبندان ، کاهش فعالیت دشمنان طبیعی این آفت به دلیل کاهش جمعیت آنها و عدم تغذیه صحیح و اصولی باغات موجب شده جمعیت کرم خراط به شدت افزایش یافته و طغیان نماید .

وی اضافه کرد: استفاده از تله های فرونی جهت شکار انبوه این آفت ، ایجاد روش های اختلال در جفت گیری و حفظ تعادل بیولوژیکی محیط و تقویت درختان گردو از جمله اقداماتی است که می توان در مقابله با این آفت بکار برد.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/81LgXR

باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به شرایط آب و هوایی امسال، زمان مناسب شروع مبارزه زمستانه در باغ های سیاه ریشه استان را از 10 بهمن ماه به مدت ...
باغدار مراغه ای با استفاده از روش تزریق سرمی ، آفت کرم خراط درختان گردو را در باغ خود کنترل کرد . این باغدار مراغه ای گفت : در ...
مدیرجهاد کشاورزی مراغه از اجرای طرح مبارزه با آفت کرم خراط در بیش از 100 هکتار از اراضی و باغات زیرکشت گردوی در این شهرستان خبرداد و گفت: در این راستا 100 عدد ...
مدیر جهاد کشاورزی مراغه با اشاره به وجود بیش از 2 هزار و 500 هکتار باغات زیرکشت گردو در این شهرستان گفت: آفت کرم خراط این باغات را به طور جدی تهدید می کند. محمد نریمانی ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها