یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   آذربایجان شرقی, اخبار, اخبار ایران, استان ها  »   حمله آفت کرم خراط موجب کاهش محصول گردو دراستان آذربایجان شرقی شده است
۴ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۱۴:۴۹

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی خبر داد:

حمله آفت کرم خراط موجب کاهش محصول گردو دراستان آذربایجان شرقی شده است

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: عمده باغات گردوی استان آذربایجان شرقی در شهرستان های اسکو، آذرشهر، مراغه و عجب شیر واقع شده است

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: عمده باغات گردوی استان آذربایجان شرقی در شهرستان های اسکو، آذرشهر، مراغه و عجب شیر واقع شده است.
مهندس محمود کیا در کارگاه آموزشی آفت کرم خراط که در مدیریت شهرستان اسکو برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: آذربایجان شرقی چهارمین تولید کننده گردو در کشور محسوب شده و عمده باغات این محصول در شهرستان های اسکو، آذرشهر و مراغه و عجب شیر واقع شده که حمله آفت کرم خراط موجب کاهش محصول در این استان شده است.
وی با ارائه گزارش کاملی از زیست شناسی این آفت، نحوه خسارت و روش های کنترل و مبارزه، گفت: تغییر نسبی شرایط آب و هوایی و نبود زمستان های سرد و یخبندان، کاهش فعالیت دشمنان طبیعی این آفت به دلیل کاهش جمعیت آنها و عدم تغذیه صحیح و اصولی باغات موجب شده جمعیت کرم خراط به شدت افزایش یافته و طغیان نماید .
مهندس کیا اضافه کرد: تغذیه صحیح باغات، هرس و آبیاری مناسب می تواند در کنترل این آفت نقش مهمی دارد، چنانچه طبق بررسی های میدانی صورت گرفته در سال های اخیر مشاهده شده است که باغاتی که در وضعیت مناسبی از نظر تغذیه و آبیاری هستند، شیوع آفت کرم خراط بسیار پائین می باشد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: به طور مثال باغاتی که در حاشیه و نزدیک دریاچه ارومیه هستند به دلیل شوری و کاهش منابع آبی، شیوع این آفت بیشتر از باغات موجود در ارتفاعات و دور از دریاچه می باشد.
وی گفت: استفاده از تله های فرمونی جهت شکار انبوه این آفت، ایجاد روش های اختلال در جفتگیری و حفظ تعادل بیولوژیکی محیط و تقویت درختان گردو از جمله اقداماتی است که می توان در مقابله با این آفت بکار برد.
فرماندار شهرستان اسکو نیز با اشاره به گزارشات ارائه شده و ضمن تشکر از اقدامات جهادکشاورزی در مبارزه با این آفت اظهار کرد: با وجود پیگیری های مداوم از ستاد مدیریت بحران استان برای تخصیص اعتبارات لازم جهت کنترل این آفت متاسفانه در حال حاضر نتیجه ای حاصل نشده است و امیدواریم این امر محقق گردد.
دکتر محمدزاده با تاکید بر نقش خود باغداران در کنترل این آفت و لزوم مشارکت آنها ادامه داد: کنترل این آفت تنها به عهده یک بخش نیست بلکه همکاری و مشارکت باغداران نقش تعیین کننده ای دارد، لذا همکاری و بررسی های مداوم کارشناسان مدیریت جهادکشاورزی، بخشداری ها و دهیاری ها برای شناسایی باغات آلوده و ارائه رهنمودهای لازم ضروری می باشد.
لازم به ذکر است کرم «خراط» و سوسک های چوب‌خوار و پوست خوار همه جزء آفات ثانویه‌ای هستند که با تداوم خشکسالی تبدیل به آفات درجه‌یک شده‌اند از این تعداد در حال حاضر کرم «خراط»، مهم‌ترین آفت درختان گردو محسوب می‌شود و به دنبال خشک‌سالی‌های چندین ساله و کمبود آب، این حشره به اغلب درختان میوه و درختانی مانند گردو، سیب گیلاس و گلابی حمله می‌کند.
گفتنی است در پایان چند نفر از باغداران به نمایندگی به مشکلات باغات گردو در این شهرستان اشاره کردند و گفتند: اصلی‌ترین دغدغه گردوکاران اسکویی کرم «خراط» است که به دلیل کمبود آب، مسن بودن و ارتفاع زیاد درختان گردو و عدم آشنایی باغداران با روش های مبارزه باعث از بین رفتن درختان می‌شود.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/8LYQl3

آرمان تبریز

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه خشکسالی در خراسان جنوبی به وضعیت بحرانی و حاد رسیده است، گفت: این خشکسالی باعث شد تا آفاتی مانند آفات چوبخوار از ضعف ...
مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان از اجرای سه طرح پیش آگاهی کرم سیب، کرم خراط و چوب خوارهای خرما در این منطقه خبر داد. مجید فرخی روز یکشنبه در ...
فرومون های جنسی گروهی از کیمیاپیام ها (پیامهای شیمیایی) هستند که بطور طبیعی توسط حشرات تولید می شوند و در جستجوی جنس مخالف و در نتیجه جفت گیری حشرات  نقش اساسی ایفا می ...
مسئول مبارزه با آفت های گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: این طرح به صورت پایلوت در 12 هکتار از باغ های مراغه اجرا می شود .ملک زاده افزود: در این روش از ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها