چهارشنبه, ۰۷ آبان ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   عرضه نهال‌های گواهی شده و استاندارد از ابتدای سال آینده
۱۵ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۲۳

یک مقام مسئول خبر داد

عرضه نهال‌های گواهی شده و استاندارد از ابتدای سال آینده

یک مقام مسئول گفت: از سال ۹۶ نهال گواهی شده که هسته های اولیه و مادری آنها در گلخانه‌های قرنطینه مطابق استانداردهای بین المللی نگهداری می شود،تولید و وارد عرصه می شوند

یک مقام مسئول گفت: از سال ۹۶ نهال گواهی شده که هسته های اولیه و مادری آنها در گلخانه‌های قرنطینه مطابق استانداردهای بین المللی نگهداری می شود، تولید و وارد عرصه می شوند.
رییس گروه نهال و بهبود ارقام معاونت امور باغبانی اصلاح باغات، کشت در اراضی شیبدار با بهره مندی آب های سبز و احداث نهالستان های مرجع متشکل از ارقام تجاری با عملکرد بالا و متحمل به شرایط اقلیمی کشور را از دیگر اهداف این معاونت در برنامه ششم توسعه عنوان کرد.

صغری خوشکام درباره تولید نهال شناسه دار نیز اظهار داشت: امسال نزدیک به ۴۵ میلیون اصله نهال مثمر شناسه دار در نهالستان های مجوز دار تولید شده است.

وی در عین حال هر گونه خرید و فروش نهال مثمر بدون شناسه و بدون گواهی بهداشت در کشور را غیر قانونی خواند و تصریح کرد: ما موافق تولید و توزیع نهال بدون شناسه نیستیم.

خوشکام با بیان این که تعداد ۳۴۵ نهالستان مجوز دار در سراسر کشور وجود دارد، گفت:این نهالستان ها به تایید موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال رسیده و نهال ها در این نهالستان ها به روش های متداول امروزی و یا سنتی تولید می شوند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیشترین تعداد نهالستان های مجوز دار در استان آذربایجان غربی است و بیشترین میزان تولید نهال در استان های البرز و فارس صورت می گیرد.

رییس گروه نهال و بهبود ارقام معاونت امور باغبانی، تولید نهال سالم و اصیل برای اصلاح باغات و به روز کردن ارقام تجاری به منظور اقتصادی کردن فعالیت باغداری را از اهدا ف معاونت امور باغبانی برشمرد.

وی گفت: از سال ۹۶ نهال گواهی شده که هسته های اولیه و مادری آنها در گلخانه‌های قرنطینه مطابق استانداردهای بین المللی نگهداری می شود، تولید و وارد عرصه می شوند.

خوشکام پیش بینی کرد: سال آینده به منظور ایجاد تحول در تولید نهال سالم و اصیل در کشور تعداد قابل توجهی نهال گواهی شده از ارقام تجارتی درختان میوه تولید و وارد باغات تجاری کشور شود.

وی در مورد حمایت از زیر ساخت های تولید نهال های گواهی شده درختان میوه اذعان داشت: برآورد ما نشان می دهد برای تولید نهال گواهی شده که پایه مادری آنها عاری از تمام آفات و بیمارگرها باشد، حمایت های دولتی و اعتباری مناسبی نیاز است.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/aaEERg

خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط

سخنگوی گمرک گفت: خروج بذر و نباتات (گیاهان) در بار مسافران پس از بررسی و اجازه ماموران قرنطینه نباتی وزارت جهاد کشاورزی در خروجی های کشور امکان پذیر خواهد بود....
مدیر جهاد کشاورزی اندیمشک از برپایی پست قرنطینه کمباین های مهاجر در این شهرستان خبر داد و گفت: به منظور جلوگیری از انتقال بیماری های گیاهی ، ضد عفونی بیش از یک هزار ...
رییس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: تاکنون در سطح ۵۱ هزار هکتار در شش استان کشور با ملخ صحرایی مهاجم مبارزه شده است. به گزارش "خبر گیاه پزشکی ایران" ...
وزارت جهاد کشاورزی از باغداران کشور خواست نهال ها و اندام های تکثیری مورد نیاز خود را از مرکز معتبر مجوزدار تحت نظارت کمیته فنی نهال استان تهیه کنند. به ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها