سه شنبه, ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کرمانشاه  »   آغاز زمان مبارزه با سن مضر غلات در مناطق گرمسیری استان کرمانشاه
۲۰ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۹:۴۷

قابل توجه کشاورزان مناطق گرمسیری؛

آغاز زمان مبارزه با سن مضر غلات در مناطق گرمسیری استان کرمانشاه

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از لزوم مبارزه با سن مضر غلات در مناطق گرمسیری استان خبر داد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از لزوم مبارزه با سن مضر غلات در مناطق گرمسیری استان خبر داد.
فرهاد شریفی اظهار داشت: زمان مبارزه با سن مضر غلات در مناطق گرمسیری استان از ۱۵ فروردین ماه سال ۹۶ آغاز شده است.

وی گفت: با توجه به بررسی‌های بعمل آمده از مزارع گندم و جو شهرستان‌های قصرشیرین، گیلان‌غرب و سرپل‌ذهاب تراکم آفت سن مضر غلات در حد زیان اقتصادی است لذا کشاورزان باید مبارزه با این آفت را جدی بگیرند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۲هزار هکتار از مزارع گندم مناطق گرمسیری علیه این آفت سم پاشی شده، خاطرنشان کرد: به کشاورزان عزیز این شهرستان‌ها توصیه می‌شود که حداکثر ظرف ۵ تا ۶ روز آینده مرحله اول مبارزه با سن گندم را به پایان برسانند.

شریفی با بیان اینکه در مناطق معتدل استان کرمانشاه نیز ریزش آفت سن مضر غلات مشاهده گردیده، تصریح کرد: هنوز در مناطق معتدل استان تراکم آفت در حد سمپاشی نیست.

وی با اشاره به مبارزه با علف‌های هرز در مناطق گرمسیری استان تصریح کرد: تاکنون در سطح بیش از ۴۰ هزار هکتار از مزارع گندم و جو شهرستان‌های گرمسیری سمپاشی بر علیه علفهای هرز انجام شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه از روزهای گذشته مبارزه با علف‌های هرز در مناطق معتدل نیز آغاز شده، گفت: کشاورزان همزمان با سمپاشی علف‌های هرز در صورت مشاهده تراکم آفت سن مضر غلات که در حد زیان اقتصادی باشد می توانند با مخلوط کردن سموم علف‌کش و آفت کش به طور همزمان با آفت سن و علفهای هرز اقدام نمایند.

شریفی در ادامه به مبارزه با پوره ملخ در شهرستان پاوه اشاره کرد و افزود: تمهیدات لازم از قبیل سم و سبوس تامین شده و پیش بینی می کنیم حدود ‌هزار تا ۱۵۰۰هکتار طعمه پاشی صورت گیرد.

وی در خصوص تامین سموم مورد نیاز جهت علف‌های هرز، آفات و بیماریهای غلات در استان گفت: در تامین سموم اقدامات لازم انجام گرفته و هیچ کمبودی در این خصوص نداریم و به کشاورزان توصیه می کنیم که سموم مورد نیاز خود را حتما از فروشگاه‌های معتبر و با دریافت فاکتور خرید تهیه نمایند.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/DPsOcf

خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارزوئیه گفت: با توجه به کاهش بارندگی در سال زراعی جاری احتمال طغیان آفات سن و شته در محصول گندم وجود دارد. امیری گفت: جلسه هم ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: این استان در مدیریت کنترل آفت سن گندم و تولید گندم پاک رتبه برتر کشوری را دارد. به نقل از روابط ...
اماکن زمستان گذران سن غلات در ارتفاعات و مراتع شهرستان مرودشت پایش می‌شوند. طاهره امیری مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت گفت: عملیات پایش هرساله در سه فصل ...
مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: کبک عامل مهم از بین رفتن آفت سن گندم بوده ولی شکار غیرمجاز این حیوان موجب افزایش آن در مزارع گندم و جو این شهرستان شده است....
No Thoughts on آغاز زمان مبارزه با سن مضر غلات در مناطق گرمسیری استان کرمانشاه

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها