دوشنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کردستان  »   آغاز عملیات رایگان کنترل آفات عمومی در مزارع، باغات و مراتع کردستان
۲۲ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۹:۵۲

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان:

آغاز عملیات رایگان کنترل آفات عمومی در مزارع، باغات و مراتع کردستان

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: عملیات رایگان کنترل آفات عمومی در مزارع، باغات و مراتع استان آغاز شده که در این طرح علاوه بر توزیع رایگان سموم مورد نیاز، آموزش شیوه صحیح مبارزه نیز به کشاورزان و باغداران ارایه می شود

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: عملیات رایگان کنترل آفات عمومی در مزارع، باغات و مراتع استان آغاز شده که در این طرح علاوه بر توزیع رایگان سموم مورد نیاز، آموزش شیوه صحیح مبارزه نیز به کشاورزان و باغداران ارایه می شود.

محمد غفوری شامگاه دوشنبه  افزود: این طرح برای کنترل موش ها و ملخ های صحرایی اجرا می شود و در این راستا با بیش از سه هزار کیلوگرم سم توزیع شده است.
به گفته وی، به دلیل تداوم شرایط نامساعد آب و هوایی از جمله سرمای هوا و بارندگی های پی در پی، مزارع گندم و جو از لحاظ مرحله رشدی، عقب بوده و کرپە هستند و در نتیجه عملیات کنترل آفات و علف های هرز نیز با تاخیر و به صورت بسیار جزئی آغاز شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: آفت مهم سن غلات، از مراتع به مزارع گندم و جو شهرستان های بانه و مریوان و با میزانی کمتر به مزارع کامیاران، سقز و قروە ریزش کرده اما بغیر از چند روستای بانه هنوز زمان سمپاشی مزارع در سایر مناطق استان زود است.
غفوری با اشاره به اینکه تمامی اطلاع رسانی در شهرستان بانه به کشاورزان انجام شده است افزود: عملیات سمپاشی علف های هرز مزارع گندم نیز بصورت بسیار محدود آغاز شده است که به تدریج و در زمان مناسب، از طریق مراکز خدمات جهاد کشاورزی به کشاورزان اطلاع رسانی می شود.
به گفته وی، به باغداران و توت فرنگی کاران توصیه می شود برای تشخیص صحیح آفات و بیماری ها، حتما به پلی کلینیک های گیاهپزشکی مراجعه و پس از تهیه نسخه و کسب راهنمایی های درست علمی، نسبت به تهیه سموم مورد نیاز از طریق فروشگاه های مجاز اقدام کنند.
وی خودداری از خرید سم ناشناس و گوش دادن به توصیه های افراد غیر متخصص را از دیگر پیشنهادهای های سازمان جهاد کشاورزی برای باغداران و کشاورزان عنوان کرد.
استان کردستان ۲۹ هزار و ۱۳۷کیلومتر مربع مساحت دارد که یک میلیون و ۲۴۰هزار و ۱۱هکتار آن زمین کشاورزی است.
مجموع تولیدات زراعی استان کردستان بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تُن در سال است که باتوجه به استعداد آب و خاک می توان میزان این تولیدات را حداقل تا سه میلیون تُن در سال افزایش داد.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/ptPEf7

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

موج دوم هجوم ملخ های صحرایی به ایران در سال زراعی جاری به علت تغییرات دما با تاخیر و از نیمه دوم اسفندماه آغاز می شود. مدیرکل دفتر مبارزه ...
ملخ های مهاجم تا اوایل اسفندماه باز هم میهمان ناخوانده کشورمان می شوند. البته پیش بینی های فائو نشان می دهد تعداد دسته های میلیونی ملخ در سال جاری به مراتب بیش از ...
آمادگاه مدیریت ملخ صحرایی استان بوشهر روز چهارشنبه در مراسمی با حضور رئیس سازمان حفظ نباتات کشور افتتاح شد. کیخسرو چنگلوایی در حاشیه مراسم افتتاح گفت: تمهیدهای لازم برای مبارزه ...
مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات سطح مبارزه با ملخ صحرایی در سال زراعی جاری را یک میلیون هکتار پیش بینی کرد و گفت: از آبان ماه امسال ...
No Thoughts on آغاز عملیات رایگان کنترل آفات عمومی در مزارع، باغات و مراتع کردستان

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها