چهارشنبه, ۰۵ آذر ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کردستان  »   آغاز عملیات رایگان کنترل آفات عمومی در مزارع، باغات و مراتع کردستان
۲۲ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۹:۵۲

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان:

آغاز عملیات رایگان کنترل آفات عمومی در مزارع، باغات و مراتع کردستان

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: عملیات رایگان کنترل آفات عمومی در مزارع، باغات و مراتع استان آغاز شده که در این طرح علاوه بر توزیع رایگان سموم مورد نیاز، آموزش شیوه صحیح مبارزه نیز به کشاورزان و باغداران ارایه می شود

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: عملیات رایگان کنترل آفات عمومی در مزارع، باغات و مراتع استان آغاز شده که در این طرح علاوه بر توزیع رایگان سموم مورد نیاز، آموزش شیوه صحیح مبارزه نیز به کشاورزان و باغداران ارایه می شود.

محمد غفوری شامگاه دوشنبه  افزود: این طرح برای کنترل موش ها و ملخ های صحرایی اجرا می شود و در این راستا با بیش از سه هزار کیلوگرم سم توزیع شده است.
به گفته وی، به دلیل تداوم شرایط نامساعد آب و هوایی از جمله سرمای هوا و بارندگی های پی در پی، مزارع گندم و جو از لحاظ مرحله رشدی، عقب بوده و کرپە هستند و در نتیجه عملیات کنترل آفات و علف های هرز نیز با تاخیر و به صورت بسیار جزئی آغاز شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: آفت مهم سن غلات، از مراتع به مزارع گندم و جو شهرستان های بانه و مریوان و با میزانی کمتر به مزارع کامیاران، سقز و قروە ریزش کرده اما بغیر از چند روستای بانه هنوز زمان سمپاشی مزارع در سایر مناطق استان زود است.
غفوری با اشاره به اینکه تمامی اطلاع رسانی در شهرستان بانه به کشاورزان انجام شده است افزود: عملیات سمپاشی علف های هرز مزارع گندم نیز بصورت بسیار محدود آغاز شده است که به تدریج و در زمان مناسب، از طریق مراکز خدمات جهاد کشاورزی به کشاورزان اطلاع رسانی می شود.
به گفته وی، به باغداران و توت فرنگی کاران توصیه می شود برای تشخیص صحیح آفات و بیماری ها، حتما به پلی کلینیک های گیاهپزشکی مراجعه و پس از تهیه نسخه و کسب راهنمایی های درست علمی، نسبت به تهیه سموم مورد نیاز از طریق فروشگاه های مجاز اقدام کنند.
وی خودداری از خرید سم ناشناس و گوش دادن به توصیه های افراد غیر متخصص را از دیگر پیشنهادهای های سازمان جهاد کشاورزی برای باغداران و کشاورزان عنوان کرد.
استان کردستان ۲۹ هزار و ۱۳۷کیلومتر مربع مساحت دارد که یک میلیون و ۲۴۰هزار و ۱۱هکتار آن زمین کشاورزی است.
مجموع تولیدات زراعی استان کردستان بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تُن در سال است که باتوجه به استعداد آب و خاک می توان میزان این تولیدات را حداقل تا سه میلیون تُن در سال افزایش داد.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/ptPEf7

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

سرپرست فرمانداری طارم گفت: در حال حاضر 30 هزار هکتار از مزارع طارم درگیر آفت ملخ است. ستار صفری امروز در زنجان اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در عرصه ...
گروه های مختلف برای مبارزه با آفت احتمالی ملخ صحرایی در چرام آماده شده اند. تاحی اصل فرماندار چرام، با اشاره به برنامه ریزی‌های انجام شده وآمادگی برای مقابله با ...
معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به سمپاشی 350 هکتار در این استان برای مقابله با آفت ملخ دریایی، گفت: ملخ دریایی تاکنون در یک شهرستان در مرحله تهاجمی و در ...
ستاد نظارت و کنترل آفات عمومی کشاورزی در شهرستان بهمئی راه اندازی شد. رئیس جهاد کشاورزی بهمئی گفت: این جلسه در شرایط کنونی با محوریت ملخ صحرایی و سن گندم ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها