چهارشنبه, ۰۸ تیر ۱۴۰۱
»   ایران  »   آفت مگس زیتون با محصول قاچاق وارد کشور شد
21 اردیبهشت 1395 , ساعت 9:35

مجری طرح زیتون کشور:

آفت مگس زیتون با محصول قاچاق وارد کشور شد

مجری طرح زیتون کشور گفت: آفت مگس زیتون با محصول قاچاق و غیر استاندارد وارد کشور شد و خسارات زیادی در سالهای گذشته به اقتصاد کشاورزان و تولیدکنندگان وارد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، رمضان ملک رودی روز یکشنبه در نشست مشترک روسای سازمان های جهاد کشاورزی استانهای قزوین، زنجان و گیلان با محور هماهنگی کنترل آفت مگس زیتون که در باغستان برگزار شد اظهارداشت: در دنیا حدود ۱۱ میلیون باغ زیتون وجود دارد که هر سال توسعه زیتون به صورت خطی در حال افزایش است که نشان می دهد مردم به مصرف زیتون و محصولات آن گرایش دارند.

آفت مگس زیتون با محصول قاچاق وارد کشور شد

رمضانی ملک رودی افزود: آفت مگس زیتون در اوایل سال ۸۲ از طریق واردات غیرقانونی و قاچاق وارد کشور شد و در سال ۹۰ خسارت زیادی به باغات زیتون کشور وارد کرد.

وی اظهارداشت: در همین راستا دوره های تخصصی در داخل کشور برگزار شد و تعدادی از کارشناسان دفتر زیتون به خارج از کشور اعزام شدند تا دوره های آموزشی برای مبارزه و کنترل این آفت را فرا گیرند.

مشاور وزیر و مجری طرح زیتون کشور گفت: وجود باغهای سنتی و قدیمی زیتون، تخصیص نیافتن اعتبار کافی و لازم، هزینه انتقال آب و تامین آب در باغات سنتی و غیر اقتصادی بودن باغات زیتون سنتی به لحاظ هزینه های برداشت از مهمترین مشکلات باغداران زیتون است.

وی بیان کرد: بازجوان سازی باغهای قدیمی، نوسازی باغهای کم بازده و اصلاح آنها می تواند عملکرد در واحد سطح را افزایش دهد که در این زمینه ملزومات علمی تخصصی برای اجرای طرح های نوسازی وجود دارد.

ملک رودی اظهارداشت: کارهای ترویجی انجام شده نتایج خوبی داشته و اگر اعتبار لازم برای اجرای طرح های بهینه سازی باغات تامین شود می توانیم عملکرد را افزایش دهیم.

منبع خبر: خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: خسارت مگس میوه زیتون با مبارزه گسترده و به موقع علیه این آفت امسال در باغ های این محصول در استان به زیر یک درصد ...
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار گفت: مبارزه با آفت مگس زیتون در ۲۰۰۰ هکتار از باغات سنتی شهرستان آغاز شده است . سروش ابراهیمی گفت: مگس زیتون یک آفت عمومی ...
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین گفت: به‌منظور جلوگیری از خسارت احتمالی آفت مگس میوه زیتون، عملیات مبارزه با این آفت در باغات روستای سیاهپوش بخش طارم سفلی از توابع این شهرستان آغاز شده ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: این استان در مدیریت کنترل آفت سن گندم و تولید گندم پاک رتبه برتر کشوری را دارد. به نقل از روابط ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها