چهارشنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۰
»   اخبار, اطلاعیه ها, ایران  »   سازمان حفظ نباتات از کشاورزان خواست مزارع را به موقع علیه زنگ گندم سمپاشی کنند.
۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۵۰

با هشدار نسبت به نسبت به اوج گرفتن بیماری های گندم در دو هفته آینده:

سازمان حفظ نباتات از کشاورزان خواست مزارع را به موقع علیه زنگ گندم سمپاشی کنند.

سازمان حفظ نباتات کشور نسبت به اوج گرفتن بیماری های گندم در دو هفته آینده به علت افزایش بارندگی های اخیر، هشدار داد و از کشاورزان غرب کشور خواست در صورت مشاهده علایم زنگ گندم بلافاصله با نظر کارشناسان شبکه پیش آگاهی و مراقبت، اقدام به سمپاشی کنند.

 به گزارش روابط عمومی سازمان حفظ نباتات به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس کرامت ا… اکبرپور مدیرکل دفتر پیش آگاهی و کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور به خبرنگار ما گفت: براساس گزارش سازمان هواشناسی در اکثر نقاط کشور به خصوص در استان های غربی مانند کردستان؛،ایلام، کرمانشاه و آذربایجان شرقی و غربی ۱.۵ برابر میانگین،بارندگی شده و امسال به علت افزایش رطوبت، سال پربیماری و آفت برای گندم خواهیم داشت.

وی با بیان این که در هفته آینده، اوج بیماری های گندم خواهد بود، از کشاورزان استان های آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، همدان، ایلام، کرمانشاه و کردستان خواست، مزارع گندم خود را به دقت بررسی کنند و اگر علایم زنگ گندم را مشاهده کردند،سریع با نظر کارشناسان شبکه پیش آگاهی و مراقبت منطقه خود، علیه این بیماری اقدام به سمپاشی کنند.

اکبرپور در همین حال اعلام کرد: ظرف یک ماه و نیم اخیر، به علت کانون کوبی و مبارزه به موقع با کل بیماری های گندم از جمله زنگ و سفیدک در سطح ۱۵۰ هزار هکتار، از گسترش سریع این بیماری ها در مزارع جلوگیری شده است.

مدیرکل دفتر پیش آگاهی و کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور افزود: این کانون کوبی ها در ۱۸ استان کشور انجام گرفته و در حال حاضر در استان های جنوبی مشکلی نداریم.

وی درباره علف های هرز در مزارع گندم نیز اظهار داشت: امسال تنوع سموم برای مبارزه با علف های هرز در مزارع گندم را بالا برده ایم و با گشایش های بعد از تحریم، توانسته ایم حداقل ده نوع علف کش تهیه کنیم.

اگبر پور ادامه داد: تنوع علف کش ها موجب می شود با توجه به نوع علف های هرز ، علف کش های خاص مناطق توسط کارشناسان شبکه پیش آگاهی و مراقبت به کشاورزان توصیه شود.

وی با بیان این که تاکنون در سطح دو میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با علف های هرز مزارع گندم مبارزه شده است، پیش بینی کرد، سطح مبارزه به ۳.۵ میلیون هکتار برسد.

نشا برنج در خزانه علیه کرم ساقه خوار سمپاشی شود

مدیر کل پیش آگاهی و کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور از برنجکاران خواست، نشاءهای برنج را درخزانه علیه کرم ساقه خوار با توصیه های کارشناسان شبکه های پیش آگاهی و مراقبت، سمپاشی و سپس نشا ها را به مزارع انتقال دهند.

وی با اشاره به این که نسل اول کرم ساقه خوار از خزانه شروع می شود، گفت: سمپاشی نشا در خزانه مانع از گسترش این آفت در سطح شالیزارها می شود.

اکبرپور افزود: به علت بارندگی های اخیر، احتمال آلودگی شالیزارها به بیماری بلاست برنج نیز وجود دارد و از این رو کشاورزان باید با شبکه های پیش آگاهی و مراقبت در ارتباط باشند تا در صورت لزوم اقدام های لازم را انجام دهند.

منبع: سازمان حفظ نباتات کشور

مطالب مرتبط

دســـتورالعمـل اجرایی ضد عفونی بذور گندم و جو توســـط دفتر پیش آگاهی سازمـان حفـظ نباتـات بـا همکـاری محققین موســسه تحقیقات گیاهپزشـکی تهیه و تـدوین گردید. با توجه به اینکه تعدادی ...
مدير حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزي مازندران از مبارزه شیمیایی با علف های هرز، آفات و بیماری ها در 130 هزار و 449 هكتار مزارع گندم استان خبر داد. به ...
در سال زراعی جاری در سطح بیش از ۵۳۴ هزار هکتار با بیماری های گندم و جو مبارزه شده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر ...
مـدیر کـل دفتر پیش آگاهی و کنترل عوامل خسارت زا سازمان حفظ نباتات کشور خلاصه ای از عملکرد و اقدامات این دفتر و حفظ نباتات اسـتانها را در سال 1399 تشرح کرد....

پاسخ دهید

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها