یکشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, بوشهر, گزارش های تصویری  »   افتتاح آمادگاه مدیریت ملخ صحرایی در بوشهر + عکس
۱۵ بهمن ۱۳۹۹ , ساعت ۱۴:۴۴

افتتاح آمادگاه مدیریت ملخ صحرایی در بوشهر + عکس

آمادگاه مدیریت ملخ صحرایی استان بوشهر روز چهارشنبه در مراسمی با حضور رئیس سازمان حفظ نباتات کشور افتتاح شد.

کیخسرو چنگلوایی در حاشیه مراسم افتتاح گفت: تمهیدهای لازم برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی امسال در سطح یک میلیون هکتار در ۱۱ استان کشور پیش بینی شده‌است.

وی افزود: امسال تاکنون کار مبارزه در سطح ۲۴۰ هکتار انجام شده اما پیش بینی می‌شود از اواخر بهمن امسال با هجوم چندین برابری این آفت نسبت به ۲ سال گذشته روبرو شویم.

چنگلوایی با بیان اینکه رصد و پایش آفت انجام شده گفت: یک هزار و ۳۰۰ تن سم برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی نیاز است که با تمهیدات انجام شده این میزان سم تامین و در انبارها نگهداری و به لحاظ تنوع و میزان آن مشکلی وجود ندارد.

وی گفت: با توجه به اینکه ملخ صحرایی جزو آفات‌ عمومی است، وظیفه مبارزه با آن برعهده دولت است.

مهندس چنگلوایی اضافه کرد: این آفت پس از نیم قرن در سال ۱۳۹۷ نه استان جنوبی را که ۳۴ درصد از تولید محصولات کشاورزی کشور را برعهده دارند مورد حمله قرار داد. اگر مدیریت مبارزه به موقع انجام نمی‌شد تنها در محصول گندم این آفت می‌توانست روزانه ۱۲میلیارد تومان خسارت وارد کند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در این مراسم گفت: تلاش شده با راه‌اندازی این آمادگاه شرایطی فراهم شود با آفات بویژه ملخ صحرایی مبارزه شود. در این آمادگاه ۱۰۰ دستگاه انوع سمپاش و سم‌ها تامین شده‌است که در صورت نیاز می‌توان از این امکانات بهره برد.

خسرو عمرانی افزود: ارزش موجودی آمادگاه مدیریت ملخ صحرایی استان بوشهر ۲۰۰ میلیارد ریال است که از محل اعتبارات ملی و استانی تامین شده‌است.

عمرانی اضافه کرد: در سال ۹۷، در سطح ۱۰۴ هزار هکتار و در سال ۹۸ نیز ۴۳ هزار هکتار مبارزه با آفت ملخ در استان بوشهر انجام شد.

وی یادآور شد: امسال نیز اولین هجوم ملخ در استان بوشهر را از ۶ آذر داشتیم و در زمان حاضر ۶۰ اکیپ ردیاب در منطقه حاضر و آمادگی لازم برای مبارزه با این آفت وجود دارد.

.

مطالب مرتبط

موج دوم هجوم ملخ های صحرایی به ایران در سال زراعی جاری به علت تغییرات دما با تاخیر و از نیمه دوم اسفندماه آغاز می شود. مدیرکل دفتر مبارزه ...
ملخ های مهاجم تا اوایل اسفندماه باز هم میهمان ناخوانده کشورمان می شوند. البته پیش بینی های فائو نشان می دهد تعداد دسته های میلیونی ملخ در سال جاری به مراتب بیش از ...
مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات سطح مبارزه با ملخ صحرایی در سال زراعی جاری را یک میلیون هکتار پیش بینی کرد و گفت: از آبان ماه امسال ...
مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات با اشاره به وضعیت بارش‌های امسال منطقه و پیش‌بینی ریزش دسته‌های پر جمعیت ملخ صحرایی به کشور، از ایجاد توافقی بین ایران و ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها