شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کرمان  »   کشاورزان مبارزه علمی با آفت کرم میوه خوار خرما را جدی بگیرند
۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ , ساعت ۱۲:۳۵

کشاورزان مبارزه علمی با آفت کرم میوه خوار خرما را جدی بگیرند

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: کشاورزان نخل دار مبارزه فنی با آفت کرم میوه خوار خرما را جدی گرفته و از مبارزه غیرعلمی پرهیز کنند.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: کشاورزان نخل دار مبارزه فنی با آفت کرم میوه خوار خرما را جدی گرفته و از مبارزه غیرعلمی پرهیز کنند.

به گزارش ایرنا، ابولحسن پیرنیا روز جمعه با بیان اینکه آفت کرم میوه خوار خرما در تمام مناطق خرماخیز کشور وجود دارد، اظهار داشت: این آفت از میوه‌های نارس خرما (مرحله کیمری خرما) تغذیه می‌کند.

وی به نحوه خسارت آفت کرم میوه خوار خرما اشاره و تصریح کرد: لارو قسمت‌ انتهایی میوه خرما را سوراخ کرده و خود را به هسته خرما رسانده و از هسته و گوشت تغذیه می‌کند.

وی افزود: لارو در ادامه محل دیگری را سوراخ کرده و خارج شده و در نتیجه ارتباط میوه با دم میوه قطع شده و میوه چروک و تغییر رنگ (قرمز تیره) می‌دهد.

پیرنیا ادامه داد: میوه در نهایت بر روی زمین می ریزد و سبب نابودی محصول خرما می شود.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان اظهار داشت: امسال با توجه به شرایط آب و هوایی خسارت آفت کرم میوه خوار خرما در نخلستان های این منطقه مشهود است.

وی روش‌های مکانیکی و شیمیایی را تنها راه مقابله با آفت کرم میوه خوار خرما دانست و بر رعایت این روش های علمی توسط خرماداران تاکید کرد.

وی جمع‌آوری و انهدام میوه‌های آلوده، انجام هرس دمبرگ و حذف الیاف اطراف تنه، تکریب و هرس به‌موقع برگ، رعایت اصول به باغی مانند جلوگیری از کاشت متراکم درختان خرما، رعایت اصول آبیاری، حذف پاجوش های اضافی، جمع‌آوری بقایای گیاهی و انتقال به خارج از باغ و امحا آن‌ها و کنترل علف‌های هرز را شامل روش مکانیکی دانست.‌

وی ادامه داد: در برخی از مناطق مانند سیستان و بلوچستان پس‌ از تلقیح خوشه‌های خرما به وسیله الیاف حصیری پوشانده شده و پس‌ از ۳۰ تا ۴۵ روز باز نموده تا حشره بالغ نتواند روی خوشه‌ و میوه خرما تخم‌ریزی کنند.

پیرنیا گفت: روش شیمیایی مقابله با آفت کرم میوه خوار خرما شامل سم پاشی و بهترین زمان سم‌پاشی را در نوبت اول، یک هفته تا ۱۰ روز پس‌ از تلقیح خرما و نوبت دوم چهار تا پنج هفته پس‌ از اولین سم‌پاشی است.

وی سموم مالاتیون %۵۷ EC به نسبت ۲ و نیم تا سه در هزار و هگزافلومورون (کنسالت)۱۰ درصد EC به نسبت ۶ دهم در هزار را به خرماداران توصیه کرد و گفت:مبارزه شیمیایی نوبت دوم در صورت ریزش بیش از ۲۰ درصد میوه توصیه می شود.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان سطح زیرکشت خرما را در این منطقه بیش از ۳۰ هزار هکتار برشمرد و زمان آغاز برداشت خرمای استان کرمان را ابتدای تیرماه با رقم زودرس آلمِهتِری و تا اواخر مهرماه با برداشت ارقام دیر رس هَلیله‌ای عنوان کرد.

سطح زیرکشت خرما در شمال استان کرمان ۳۰ هزار هکتار با تولید حدود ۳۰۰ هزار تُن محصول و در شهرستانهای جنوبی هم افزون بر ۳۰ هزار هکتار با بیش از ۲۰۰ هزار تُن محصول است.

مطالب مرتبط

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور برای کنترل آفت سرخرطومی حنایی خرما که آفت خسارت زا در نخلستان‌های کشور است، توصیه هایی کرد. کاظم محمدپور با بیان اینکه خسارت ...
مـدیر کـل دفتر پیش آگاهی و کنترل عوامل خسارت زا سازمان حفظ نباتات کشور خلاصه ای از عملکرد و اقدامات این دفتر و حفظ نباتات اسـتانها را در سال 1399 تشرح کرد....
۷ هزار هکتار از نخیلات خوزستان دچار آفت کرم چوب‌خوار خرما شده اند. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز گفت: تداوم شرایط نامطلوب اقلیمی و بی‌توجهی در تهیه ...
سوسک سرخرطومی، آفتی که به گزارش سازمان حفظ نباتات کشور به تهدیدی جدی برای نخلستان‌های کشور تبدیل شده برخی از نخلستان‌های جنوبی فارس را آلوده کرده و موجب نگرانی باغداران شده است....
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها