سه شنبه, ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, ایران  »   مبارزه با علف های هرز در سطح ۴ میلیون هکتار از مزارع کشور
۲۴ خرداد ۱۴۰۰ , ساعت ۱۱:۴۸

مبارزه با علف های هرز در سطح ۴ میلیون هکتار از مزارع کشور

تاکنون در سطح بیش از ۴ میلیون هکتار از مزارع کشور با علف های هرز مبارزه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور با اعلام این مطلب گفت: بیش از ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار هکتار از مبارزه با علف های هرز در سال زراعی جاری، در مزارع گندم بوده است.

اکبر آهنگران بیشترین سطح مبارزه با علف های هرز را در مزارع گندم استان خوزستان با بیش از ۶۰۰ هزار هکتار، کرمانشاه حدود ۳۰۰ هزار هکتار و فارس بیش از ۲۴۰ هزار هکتار عنوان کرد.

وی در مورد مزارع کلزا نیز اظهار داشت: در مزارع کلزا تاکنون بیش از ۲۸۰ هزار هکتار در مجموع سه مرحله پیش رویشی، نازک برگ ها و پهن برگ ها با علف های هرز مبارزه شده است.

دکتر آهنگران سطح مبارزه با علف های هرز در مزارع چغندر قند را در مجموع سه مرحله پیش رویشی، نازک برگ ها و پهن برگ ها ۵۰ هزار هکتار عنوان کرد.

وی با بیان این که کنترل علف های هرز در شالیزار ها نیز آغاز شده است، گفت: در سال زراعی ۹۹-۹۸ با توجه به این که سال پر بارانی داشتیم، کشت برنج در اغلب استان ها همچون خوزستان، لرستان و گلستان انجام شد و از این رو کل سطح مبارزه با علف های هرز در مزارع برنج در کشت اول و کشت رتون به ۸۰۰ هزار هکتار رسید.

آهنگران خاطر نشان کرد که در سال زراعی گذشته بیش از ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مبارزه با علف های هرز در مزارع صورت گرفت.

وی به آمار سازمان خواربار کشاورزی (FAO) در مورد تاثیرات عوامل خسارت‌زای گیاهی اشاره کرد و اذعان داشت: بر اساس آمار این سازمان آفات، بیماری ها و علف های هرز در صورتی که کنترل نشوند، می توانند به طور متوسط ۳۵ تا ۴۰ درصد خسارت به محصولات کشاورزی وارد کنند.

مطالب مرتبط

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی ایجاد مکانیسم اورژانس و سیستم هشدار ملی حفاظت گیاهان برای مدیریت بحران در کشور بسیار ضروری است، افزود: شیوع ...
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات گفت:‌ استفاده از پهپاد در گیاهپزشکی می‌تواند در جهت تحلیل و تجزیه وضعیت عوامل خسارتزای کشاورزی بکار گرفته شود. به نقل از روابط عمومی ...
دســـتورالعمـل اجرایی مـدیریت تلفیقی نماتد گال دانه گندم توســـط دفتر پیش آگاهی سازمـان حفـظ نباتـات بـا همکـاری محققین موســسه تحقیقات گیاهپزشـکی تهیه و تـدوین گردید. نماتد گالزای دانه گندم یا ...
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه درحال حاضر وضعیت ملخ مهاجم صحرایی در ایران آرام است، گفت: احتمالا در روزهای آینده شاهد افزایش مبارزه با ملخ‌های بومی باشیم ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها