پنجشنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   زنگ خطر مگس میوه به صدا درآمد + راهکارهای مدیریت مگس میوه در باغات مرکبات
۴ شهریور ۱۴۰۰ , ساعت ۱۱:۲۲

زنگ خطر مگس میوه به صدا درآمد + راهکارهای مدیریت مگس میوه در باغات مرکبات

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت: تسریع دربرداشت تمامی میوه های رسیده نظیر انجیر، گلابی و سیب در قطع زنجیره میزبانی و کاهش جمعیت بسیار موثر خواهد بود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت: تسریع دربرداشت تمامی میوه های رسیده نظیر انجیر، گلابی و سیب در قطع زنجیره میزبانی و کاهش جمعیت بسیار موثر خواهد بود.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جهاد کشاورزی مازندران، عبدالرحمن زاغی با اشاره به شرایط اقلیمی (دما و رطوبت) مناسب برای افزایش زادآوری و وجود میزبان های حساس رسیده نظیر انجیر، گلابی، سیب و میوه های در حال رسیدن به ویژه نارنگی پیش رس، گفت: ازدیاد نسل و طغیان آفت مگس میوه مدیترانه ای و در نهایت خسارت روی مرکبات دور از انتظار نیست.

وی با اشاره به بازدیدهای میدانی کارشناسان حفظ نباتات و گزارش های دریافتی از ایستگاه های پیش آگاهی مبنی بر افزایش شکار مگس میوه در تله های جلب کننده در روزهای اخیر، برای مدیریت و پیشگیری افزایش جمعیت مگس میوه مدیترانه ای در باغات مرکبات و جلوگیری از خسارت احتمالی روی مرکبات، به ویژه نارنگی پیش رس، راهکارهایی را به باغداران توصیه و به حضور فعال و گسترده کارشناسان در باغات برای رصد، پایش و بررسی تغییرات جمعیت مگس میوه و اطلاع رسانی راهکارهای مدیریتی و راهنمایی باغداران برای مبارزه با آفت یاد شده، تاکید کرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه تسریع در برداشت تمامی میوه های رسیده نظیر انجیر، گلابی و سیب در قطع زنجیره میزبانی و کاهش جمعیت بسیار موثر خواهد بود، افزود: نصب تله های جلب کننده حاوی مایع سراتراپ، سراتینکس یا سراتل حداقل به تعداد ۵۰ تا ۷۰ عدد در هر هکتار باغ مرکبات با الویت نصب روی نارنگی پیش رس برای شکار انبوه به باغداران توصیه می شود.

وی تصریح کرد: در صورت وجود تک درختان میزبان حساس نظیر انجیر، گلابی، سیب و خرمالو در حاشیه باغات مرکبات، ۲ تا ۳ تله روی هر درخت نصب شود.

این مسوول انجام طعمه پاشی با استفاده از پروتئین هیدرولیزات به میزان ۳ تا ۵ لیتر به اضافه حشره کش مالاتیون به میزان ۲۰۰ سی سی در ۱۰۰ لیتر آب با استفاده از سمپاش ۲۰ لیتری پشتی بصورت یک ردیف در میان بر اساس دستور العمل در صورت مشاهده شکار روزانه ۲ تا ۳ عدد حشره کامل آفت در تله های نصب شده در باغ را مورد تاکید قرار داد.

زاغی تصریح کرد: در صورت مشاهده روزانه بیش از ۳ عدد مگس در هر تله جلب کننده نصب شده در باغ، انجام کاور اسپری (سمپاشی) با سموم توصیه شده نظیر مالاتیون یا دیپترکس (تری کلروفن) با نسبت توصیه شده، الزامی است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: رعایت بهداشت باغ مانند حذف و از بین بردن علف های هرز داخل و حاشیه باغات، جمع آوری و دفن هرگونه میوه ریخته شده پای درختان در عمق ۵۰ سانتیمتری خاک در کاهش آلودگی بسیار موثر است.

وی در پایان به باغداران و بهره برداران توصیه کرد برای کسب اطلاعات و راهنمائی های بیشتر به کارشناسان حفظ نباتات مستقر در مراکز جهاد کشاورزی، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها و کلینیک های گیاهپزشکی منطقه مراجعه کنند.

مطالب مرتبط

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گیلان از معرفی و شناسایی آفت شپشک استرالیایی با آگاهی و خدمات مشاوره‌ای از طریق کارشناسان فنی کارگزاری‌های توزیع نهاده‌های کشاورزی استان خبر داد....
محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان در خصوص امکان طغیان مجدد پسیل آسیایی مرکبات در استان هشدار داد. عبدالنبی باقری در تشریح پسیل آسیایی مرکبات بیان ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان از مرحله اول مبارزه بیولوژیک علیه آفت شپشک آرد آلود مرکبات در سطح ۴۵۶ هکتار از باغ های مرکبات جنوب کرمان خبر داد....
عضو هیات علمی بخش تحقیقات جانورشناسی کشاورزی موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور گفت: استفاده از نوار مسی برای کنترل حلزون‌ها در گلخانه‌ها، باغ‌ها و مزارع موثر است و موجب کاهش خسارات می‌شود....
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها