چهارشنبه, ۲۹ دی ۱۴۰۰
»   جهان  »   مصرف کلرپیریفوس در ایالات متحده ممنوع می شود
۱۷ شهریور ۱۴۰۰ , ساعت ۱۰:۵۱

مصرف کلرپیریفوس در ایالات متحده ممنوع می شود

بعد از سالها مجادله و دعواهای قانونی، مصرف کشاورزی کلرپیریفوس که یکی از پرمصرف ترین حشره کش ها در انواع محصولات زراعی و باغی است، در آمریکا قدغن می شود.

بعد از سالها مجادله و دعواهای قانونی، مصرف کشاورزی کلرپیریفوس که یکی از پرمصرف ترین حشره کش ها در انواع محصولات زراعی و باغی است، در آمریکا قدغن می شود.

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات محتحده (EPA) اعلام کرد که مقررات مربوط به ممنوعیت این آفت کش در کشاورزی و محصولات غذایی را منتشر خواهد کرد.

به دنبال انتشار تحقیقاتی که براساس آنها این حشره کش موجب آسیب های نورولوژیکی جدی در کودکان می شود، سازمان EPA در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در سال ۲۰۱۵ مصرف این حشره کش را ممنوع اعلام کرد اما این ممنوعیت در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در سال ۲۰۲۰ با این ادعا که مستندات کافی در رابطه با خطرات آفت کش وجود ندارد برداشته شد و اکنون در دوره ریاست جمهوری جو بایدن این حشره کش دوباره به لیست سیاه آفت کش های غیر قابل مصرف در محصولات غذایی اضافه می شود. در ماه آوریل دولت بایدن به EPA دستور داد تا مصرف کشاورزی آفت کش متوقف شود و قرار است در ۶ ماه آینده این ممنوعیت عملیاتی شود.

مایکل ریگان رییس EPA گفت: ما امروز قدم مهمی در حفاظت از سلامت عموم مردم برداشتیم که باید زودتر انجام می شد و با ممنوعیت مصرف این آفت کش در مواد غذایی، کشاورزان، کودکان و همه مردم از خطرات و عواقب خطرناک مصرف آن ایمن خواهند بود.

پیش بینی می شود که با اعمال این ممنوعیت مصرف این حشره کش در این کشور تا بیش از ۹۰ درصد کاهش خواهد یافت.

در سالهای گذشته و به دنبال انتشار نتایج مطالعات و تحقیقاتی که مصرف این حشره کش را به وزن پایین نوزادان تازه متولد شده و کاهش هوش (آی کیو) و دیگر مشکلات رشدی کودکان ارتباط می داد گروه های زیادی از مردم و نهادها و سازمانهای مدافع محیط زیست و بهداشت و سلامت جامعه سخت پیگیر ممنوعیت این حشره کش در ایالات متحده بودند.

از آنجاییکه کلروپیریفوس از حشره کش های پرفروش و با طیف مصرف گسترده در کنترل آفات متعدد است، این تصمیم مسلما با انتقاد و مخالفت صنایع شیمیایی و کشاورزی مواجه خواهد شد.

گفتنی است کلروپیریفوس برای مصارف غیرکشاورزی و محصولات غیرغذایی قابل استفاده خواهد بود.

.

منبع: New York Times

مطالب مرتبط

فرمانده انتظامی استان از شناسایی و کشف بزرگترین باند تولید کنندگان سموم کشاورزی تقلبی در زنجان خبر داد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز زنجان؛ سردار جهانبخش گفت: در ...
جلسه هم اندیشی با تولید کنندگان و وارد کنندگان سموم دفع آفات نباتی از تاریخ 9 لغایت 11 ابان از ساعت 9-11 در محل سالن شهید نظریان سازمان حفظ نباتات برگزار می گردد....
رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود ایران گفت: در فصل زراعی آینده با کمبود آفت‌کش و علف‌کش مواجه هستیم که علت آن تحریم داخلی است. سید مهدی حسینی افزود: این ...
مدیرکل استاندارد استان زنجان گفت: با صدور ۳ مجوز جدید، در نیمه ابتدایی سال، ۶ فقره پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ برای محصولات کشاورزی استان صادر شد. داریوش اشکانی‌پور ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها