دوشنبه, ۰۳ آبان ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, قزوین  »   خسارت آفت مگس میوه زیتون در قزوین به زیر یک درصد رسیده است
۲۴ شهریور ۱۴۰۰ , ساعت ۱۰:۲۱

خسارت آفت مگس میوه زیتون در قزوین به زیر یک درصد رسیده است

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: خسارت مگس میوه زیتون با مبارزه گسترده و به موقع علیه این آفت امسال در باغ های این محصول در استان به زیر یک درصد رسیده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، یوسف درخشان روز سه شنبه با اعلام این خبر افزود: امسال، مبارزه با آفت مگس میوه زیتون در سطح ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغ‌های زیتون استان قزوین در منطقه طارم سفلی انجام شده است.

وی با بیان اینکه مبارزه با این آفت در باغ‌های زیتون استان قزوین ادامه دارد، اظهار داشت: پیش‌بینی می کنیم سطح مقابله با این آفت تا سه هزار هکتار افزایش یابد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به آغاز برداشت محصول در باغ‌های زیتون استان، گفت: باغدارانی که دیرتر و به شکل روغنی محصول خود را برداشت می‌کنند باید همچنان به مبارزه با آفت مگس میوه زیتون توجه داشته باشند.

این مسوول با اشاره به اینکه برای کنترل این آفت مهم، مدیریت تلفیقی با اولویت روش‌های غیر شیمیایی از جمله نصب کارت زرد و طعمه پاشی با پروتئین (بیت اسپری) مورد استفاده قرار می‌گیرد، یادآور شد: امسال ۱۳۰ هزار کارت زرد برای تقابل بهتر با مگس زیتون با نرخ یارانه دولتی بین باغداران طارم سفلی توزیع شده است.

درخشان با بیان اینکه خسارات آفت مگس زیتون امسال نسبت به سال گذشته با کاهش چشم گیری روبرو بوده است، افزود: خسارات این آفت در سال گذشته زیر پنج درصد در کل محصول بود که این رقم امسال به زیر یک درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه مگس میوه زیتون مهم‌ترین آفت باغات زیتون است که مستقیما از میوه درخت تغذیه کرده و در شرایط طغیانی خسارت آن به بیش از ۸۰ درصد می‌رسد، افزود: این آفت در سال‌های ۹۲ و ۹۳ بین ۶۰ تا ۷۰ درصد محصول باغات استان را از بین برده بود، بنابراین کنترل و مدیریت آن اهمیت زیادی دارد.

درخشان خاطرنشان کرد: برای ردیابی و پایش این آفت از اسفندماه سال گذشته، ۳ ایستگاه پیش آگاهی این آفت با نظارت کلینیک‌های گیاهپزشکی و مرکز جهاد کشاورزی طارم راه اندازی شده است که در تعیین زمان ظهور آفت و شروع مبارزه نقش اساسی داشتند.

گفتنی است، استان قزوین با بیش از ۹ هزار و ۸۵۰ هکتار باغ زیتون و برداشت بیش از ۱۸ هزار تن محصول از این باغات، به همراه زنجان و گیلان از قطب‌های اصلی تولید زیتون در کشور به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار گفت: مبارزه با آفت مگس زیتون در ۲۰۰۰ هکتار از باغات سنتی شهرستان آغاز شده است . سروش ابراهیمی گفت: مگس زیتون یک آفت عمومی ...
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین گفت: به‌منظور جلوگیری از خسارت احتمالی آفت مگس میوه زیتون، عملیات مبارزه با این آفت در باغات روستای سیاهپوش بخش طارم سفلی از توابع این شهرستان آغاز شده ...
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان سمنان در خصوص روند مقابله با آفت درختان زیتون در شهر سمنان پاسخ داد. ....
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها