دوشنبه, ۰۳ آبان ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, فارس  »   آفت سرخرطومی خرما در نخلستان‌های جهرم دیده شد
۴ مهر ۱۴۰۰ , ساعت ۹:۱۸

آفت سرخرطومی خرما در نخلستان‌های جهرم دیده شد

مدیر جهاد کشاورزی جهرم استان فارس گفت: آفت سرخرطومی حنایی خرما در این شهرستان شناسایی و به باغ‌ها و نخیلات جهرم وارد شده است که آسیب جدی به درختان می‌زند، پس نخلداران جهرمی هوشیار باشند.

مدیر جهاد کشاورزی جهرم استان فارس گفت: آفت سرخرطومی حنایی خرما در این شهرستان شناسایی و به باغ‌ها و نخیلات جهرم وارد شده است که آسیب جدی به درختان می‌زند، پس نخلداران جهرمی هوشیار باشند.

احمدعلی گچکاران افزود: با توجه به آلودگی برخی نخیلات مناطق شهرستان به آفت سرخرطومی حنایی خرما، انتقال پاجوش و تنه جوش خرما از این منطقه به سایر مناطق ممنوع است.

وی اظهار کرد: سوسک سرخرطومی حنایی، آفتی فوق‌العاده خطرناک و خسارت آن تهدیدی بسیار جدی برای نخلستان‌های شهرستان جهرم است و لازم است که باغداران از هرس‌ و زخمی‌ کردن درختان خودداری کنند.

گچکاران با بیان اینکه پرهیز از آبیاری بی‌رویه نخلستان‌ها به لحاظ بالا رفتن رطوبت لازم است افزود: استفاده از تله های فرمونی، ردیابی، شناسایی و سوزاندن درختان آلوده، عدم انتقال پاجوش از مناطق آلوده، عدم کاشت محصولات با نیاز آبی بالا در بین نخلستان، هرس برگ، حذف تنه جوش ها و پاجوش ها در وقت مناسب، از راه‌های جلوگیری از این آفت است.

وی ادامه داد: زخم‌های ناشی از هرس برگ، جدا کردن تنه‌جوش و سوراخهای حاصل از فعالیت دیگر آفات، عامل مهمی در توسعه این آفت است و لازم است که زمان سم‌پاشی محل زخم باید با گل پوشانده شود و هرس در وقت مناسب و ماه‌های سرد سال که فعالیت آفت کمتر است انجام شود.

مدیر جهاد کشاورزی جهرم گفت : همچنین برای در امان ماندن از خسارت این آفت به طور اکید به باغداران توصیه می‌شود، به هنگام خرید پاجوش خرما و یا مشاهده مشکوک با کارشناسان جهاد کشاورزی مشورت کنند.

وی اظهار کرد: همچنین باغداران و نخلداران شهرستان جهرم، نخیلات خود را به صورت جدی بررسی فرمایند و هرگونه خشکیدگی پاجوش و تنه جوش و ضعف درخت را سریع به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جهرم (واحد حفظ نباتات) اطلاع دهند.

این حشره وارد تنهٔ درخت خرما (پاجوش‌ها) می شود و حفره هایی درون تنه درخت خرما درست می‌کند و با تغذیه از نخل به آن آسیب می زند.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

مطالب مرتبط

با مشاهده شدن اولین مورد آفت خطرناک سوسک سرخرطومی حنایی در نخیلات شهرستان عنبرآباد، بسیج مهندسی کشاورزی و جهاد کشاورزی با برگزاری دوره آموزشی به‌ صورت مشترک برای مقابله و جلوگیری از شیوع ...
متخصصین جهاد دانشگاهی فارس برای نخستین بار در کشور موفق به ساخت دستگاه تشخیص آفت خطرناک سرخرطومی حنایی خرما شدند. محمدرضا زاهدی معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی فارس در تشریح مراحل ...
کنه‌های تارتن یا گرد آلود خرما یکی از تهدید‌های خطرناک برای نخلستان‌های استان بوشهر است که بیش از ۹۰ درصد نخیلات استان را تهدید می‌کند. مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد ...
بیش از یک هزار هکتار از نخلستان‌های شادگان در برابر کنه تارتن ایمن شدند. مدیر جهاد کشاورزی شادگان با اشاره به اینکه از نیمه اول خرداد ماه مبارزه با کنه ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها