دوشنبه, ۰۳ آبان ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   وضعیت مطلوب کنترل مگس میوه در مازندران
۲۹ شهریور ۱۴۰۰ , ساعت ۹:۴۰

وضعیت مطلوب کنترل مگس میوه در مازندران

مدیر مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات گفت: در حال حاضر کنترل مگس میوه در استان مازندران در وضعیت خوبی قرار دارد و این روند باید ادامه داشته باشد.

مدیر مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات گفت: در حال حاضر کنترل مگس میوه در استان مازندران در وضعیت خوبی قرار دارد و این روند باید ادامه داشته باشد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سعید معین مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور در رزمایش پدافند غیرعامل با محوریت مگس میوه با بیان اینکه آفت مگس میوه برای اولین بار در استان مازندران در سال ۶۲ گزارش شد و بعد از آن در سال ۸۵ افزایش شدید این آفت را داشتیم، گفت: در آن زمان شهرستان‌های آمل، بابل، قائمشهر، نور و محمودآباد جزء شهرستان‌هایی بودند که شیوع این آفت گسترش یافت.

وی ادامه داد: بعد از سال ۸۶ یکی از وظایف اصلی و کلیدی سازمان جهاد کشاورزی مازندران کنترل، مبارزه و جلوگیری از خسارت آفت مگس میوه بود.

مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور اظهار کرد: مگس میوه می‌تواند به طور میانگین ۳۰۰ تخم گذاری داشته باشد و بیشتر در باغاتی با ارتفاع ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ متری از سطح دریا شیوع پیدا می‌کند.

این مسؤول با اشاره به اینکه آفت مگس میوه در استان مازندران چهار نسل گزارش شده است، افزود: تعداد نسل این آفت تابع شرایط آب و هوایی و دماست و معمولا هر ۲۵ تا ۵۰ روز یک نسل ایجاد می‌کند.

معین بیان کرد: سال ۹۸ بازدیدهای میدانی که از باغات در استان مازندران داشتیم در هر تله‌های فرمونی در فاصله پنج تا هشت روز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ مگس شکار شده بود و امسال یک تا دو عدد شکار شد و نشان دهنده این است کارهای علمی و فنی و همکاری باغداران برای مبارزه با آفت مگس میوه به خوبی انجام شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر کنترل مگس میوه در استان مازندران در وضعیت خوبی قرار دارد و این روند باید ادامه داشته باشد .

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات استان گلستان از عملیات اجرایی مبارزه با ملخ مراکشی در استان گلستان خبر داد. به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات کشور، کیانوش حق نما گفت: ...
سازمان حفظ نباتات کشور در رابطه با ممنوعیت عرضه و فروش موش کش فسفر دوزنگ در فروشگاه های عرضه سموم کشاورزی اطلاعیه ای به شرح زیر صادر کرد: به آگاهی ...
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه درحال حاضر وضعیت ملخ مهاجم صحرایی در ایران آرام است، گفت: احتمالا در روزهای آینده شاهد افزایش مبارزه با ملخ‌های بومی باشیم ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: کار دیده‌بانی ملخ صحرایی از اوایل آبان سال گذشته تاکنون در سطح پنج میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از مراتع این استان انجام ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها