چهارشنبه, ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   طی 2 سال آینده سموم پرخطر حذف می‌شوند/ مشكلی در تامین آفت‌كش‌ها تا شهریور 1401 نداریم
11 آبان 1400 , ساعت 14:19

طی ۲ سال آینده سموم پرخطر حذف می‌شوند/ مشکلی در تامین آفت‌کش‌ها تا شهریور ۱۴۰۱ نداریم

شست خبری مهندس کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان حفظ نباتات قبل از ظهر امروز 11 آبان ماه در این سازمان برگزار شد. در این نشست اهم فعالیت‌ها و برنامه‌های این سازمان در خصوص مبارزه با آفت کش‌های تقلبی و غیرمجاز اعلام شد.

نشست خبری مهندس کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان حفظ نباتات قبل از ظهر امروز ۱۱ آبان ماه در این سازمان برگزار شد. در این نشست اهم فعالیت‌ها و برنامه‌های این سازمان در خصوص مبارزه با آفت کش‌های تقلبی و غیرمجاز اعلام شد:

● برخورد ضربتی مبارزه با آفت‌کش های تقلبی و غیرمجاز طی ۳ روز اخیر کلید خورد و امروز روز پایانی این طرح است.

● در این طرح  ۳۱۱ تیم با حضور یک هزار و ۷۳۸ نفر فعالیت داشتند که از یک هزار و ۵۷۹ فروشگاه بازدید شد.

● یکی از اهداف ما در این طرح جلوگیری از احتکار و عدم عرضه محصولات از سوی واحدهای عرضه‌کننده بود.

● در این مانور تاکنون حدود ۱۲۴ پرونده تخلف در خصوص سموم قاچاق و تقلبی در واحدها و فروشگاه های مجاز تشکیل شده است.

● این مانور ضربتی قبل از پایان سال ۱۴۰۰ دوباره اجرا می شود.

● در حال حاضر ذخیره سموم کشاورزی بسیار مناسب است و مشکلی از نظر تامین آفت کش ها تا پایان شهریور ۱۴۰۱ نخواهیم داشت حتی اگر سمی وارد کشور نشود.

● سالانه ۲۰ میلیون هکتار مبارزه با آفات با مصرف حدود ۳۵ هزار تن سم انجام می‌شود

● توسعه برنامه های کنترل بیولوژیک آفات در دستور کار سازمان حفظ نباتات است و رویکرد ما رفتن به سمت آفت کش های غیرشیمیایی است.

● حدود ۱۰۲ واحد تولیدی مواد بیولوژیک و غیرشیمیایی در کشور وجود دارد که ۱۰ مورد از این واحدها، دانش بنیان هستند. ضمن اینکه ۴۲ قلم آفت کش بیولوژیک در کشور معرفی شده و ۱۲ قلم نیز به زودی معرفی می شود.

● در سال ۹۲ سموم پرخطر در کشور ۲۹ درصد بود که هم اکنون این آمار به ۵ درصد رسیده است و امیدواریم تا ۲ سال آینده سموم پر خطر در سبد آفت کش‌های ما حذف شود.

● طی چند سال اخیر حدود یکصد قلم سم پرخطر را از فهرست سموم مجاز خارج کرده‌ایم

● در حال حاضر کلیه سموم پرخطری که در سبد آفتکش‌ها وجود دارد ۵ درصد است و ۸۱ درصد از سموم، کم‌خطر هستند و بقیه سموم نیز خطر متوسط دارند.

● احتمالاً ظرف حداکثر دو سال آینده کلیه سموم یا کم‌خطر و یا متوسط خطر باشند.

● در کنار تامین آفت‌کش‌ها نظارت‌های کیفی هم حائز اهمیت است و تمام سموم وارداتی در هفت آزمایشگاه نمونه برداری و بررسی می‌شود

● دو هزار و ۹۰۷ فروشگاه غیرمجاز فروش سم داشتیم که از ابتدای سال تاکنون دو هزار و ۴۵۸ مورد آن مجوز اخذ کردند

● ۱۰۲ پست قرنطینه نباتی در کشور وجود دارد که وظیفه کنترل واردات و صادرات محصولات کشاورزی را دارد.

● سال گذشته هفت میلیون تن محصول کشاورزی از کشورمان صادر شد که یک گرم آن برنگشت و این به خاطر نظارت‌های مناسبی است که در حوزه استفاده از سموم و آفتکش‌ها درباره محصولات کشاورزی صورت می‌گیرد.

● درباره توسعه روش‌های بیولوژیک، اولین اقدام ارتقای سطح دانش زنجیره‌های تولید، تامین و مصرف است و در قالب توافق با معاونت علمی ریاست جمهوری از محصولات فناورانه در این حوزه حمایت می‌شود.

مطالب مرتبط

چهارمین ستاد عالی گیاهپزشکی گندم با دستور دکتر جلیلی مقدم سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور با محوریت بیماری های گندم علی الخصوص زنگ زرد در سالن سپهر سازمان حفظ نباتات کشور برگزار شد....
سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور، شکل‌گیری نهضت مردمی و ممنوعیت انتقال پاجوش‌ را راهکار اصلی مبارزه با آفت خطرناک سوسک سرخرطومی درختان نخل دانست و گفت: برخی مواقع اعتبار برای مبارزه نیاز نیست ...
اولین نشست همکاری های کشاورزی ایران و هند با حضور مریم جلیلی مقدم سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور، خانی نوذری معاون توسعه بازرگانی وزارت جهادکشاورزی و زهرا جلیلی مقدم مدیر کل دفتر امور ...
مدیرکل دفتر پیش‌آگاهی و کنترل عوامل خسارتزای سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با همکاری مشترک سازمان حفظ نباتات و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، صدور نسخه گیاهپزشکی الکترونیکی از طریق سامانه ...
No Thoughts on طی ۲ سال آینده سموم پرخطر حذف می‌شوند/ مشکلی در تامین آفت‌کش‌ها تا شهریور ۱۴۰۱ نداریم

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>