جمعه, ۱۲ آذر ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   طی 2 سال آینده سموم پرخطر حذف می‌شوند/ مشكلی در تامین آفت‌كش‌ها تا شهریور 1401 نداریم
۱۱ آبان ۱۴۰۰ , ساعت ۱۴:۱۹

طی ۲ سال آینده سموم پرخطر حذف می‌شوند/ مشکلی در تامین آفت‌کش‌ها تا شهریور ۱۴۰۱ نداریم

شست خبری مهندس کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان حفظ نباتات قبل از ظهر امروز 11 آبان ماه در این سازمان برگزار شد. در این نشست اهم فعالیت‌ها و برنامه‌های این سازمان در خصوص مبارزه با آفت کش‌های تقلبی و غیرمجاز اعلام شد.

نشست خبری مهندس کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان حفظ نباتات قبل از ظهر امروز ۱۱ آبان ماه در این سازمان برگزار شد. در این نشست اهم فعالیت‌ها و برنامه‌های این سازمان در خصوص مبارزه با آفت کش‌های تقلبی و غیرمجاز اعلام شد:

● برخورد ضربتی مبارزه با آفت‌کش های تقلبی و غیرمجاز طی ۳ روز اخیر کلید خورد و امروز روز پایانی این طرح است.

● در این طرح  ۳۱۱ تیم با حضور یک هزار و ۷۳۸ نفر فعالیت داشتند که از یک هزار و ۵۷۹ فروشگاه بازدید شد.

● یکی از اهداف ما در این طرح جلوگیری از احتکار و عدم عرضه محصولات از سوی واحدهای عرضه‌کننده بود.

● در این مانور تاکنون حدود ۱۲۴ پرونده تخلف در خصوص سموم قاچاق و تقلبی در واحدها و فروشگاه های مجاز تشکیل شده است.

● این مانور ضربتی قبل از پایان سال ۱۴۰۰ دوباره اجرا می شود.

● در حال حاضر ذخیره سموم کشاورزی بسیار مناسب است و مشکلی از نظر تامین آفت کش ها تا پایان شهریور ۱۴۰۱ نخواهیم داشت حتی اگر سمی وارد کشور نشود.

● سالانه ۲۰ میلیون هکتار مبارزه با آفات با مصرف حدود ۳۵ هزار تن سم انجام می‌شود

● توسعه برنامه های کنترل بیولوژیک آفات در دستور کار سازمان حفظ نباتات است و رویکرد ما رفتن به سمت آفت کش های غیرشیمیایی است.

● حدود ۱۰۲ واحد تولیدی مواد بیولوژیک و غیرشیمیایی در کشور وجود دارد که ۱۰ مورد از این واحدها، دانش بنیان هستند. ضمن اینکه ۴۲ قلم آفت کش بیولوژیک در کشور معرفی شده و ۱۲ قلم نیز به زودی معرفی می شود.

● در سال ۹۲ سموم پرخطر در کشور ۲۹ درصد بود که هم اکنون این آمار به ۵ درصد رسیده است و امیدواریم تا ۲ سال آینده سموم پر خطر در سبد آفت کش‌های ما حذف شود.

● طی چند سال اخیر حدود یکصد قلم سم پرخطر را از فهرست سموم مجاز خارج کرده‌ایم

● در حال حاضر کلیه سموم پرخطری که در سبد آفتکش‌ها وجود دارد ۵ درصد است و ۸۱ درصد از سموم، کم‌خطر هستند و بقیه سموم نیز خطر متوسط دارند.

● احتمالاً ظرف حداکثر دو سال آینده کلیه سموم یا کم‌خطر و یا متوسط خطر باشند.

● در کنار تامین آفت‌کش‌ها نظارت‌های کیفی هم حائز اهمیت است و تمام سموم وارداتی در هفت آزمایشگاه نمونه برداری و بررسی می‌شود

● دو هزار و ۹۰۷ فروشگاه غیرمجاز فروش سم داشتیم که از ابتدای سال تاکنون دو هزار و ۴۵۸ مورد آن مجوز اخذ کردند

● ۱۰۲ پست قرنطینه نباتی در کشور وجود دارد که وظیفه کنترل واردات و صادرات محصولات کشاورزی را دارد.

● سال گذشته هفت میلیون تن محصول کشاورزی از کشورمان صادر شد که یک گرم آن برنگشت و این به خاطر نظارت‌های مناسبی است که در حوزه استفاده از سموم و آفتکش‌ها درباره محصولات کشاورزی صورت می‌گیرد.

● درباره توسعه روش‌های بیولوژیک، اولین اقدام ارتقای سطح دانش زنجیره‌های تولید، تامین و مصرف است و در قالب توافق با معاونت علمی ریاست جمهوری از محصولات فناورانه در این حوزه حمایت می‌شود.

مطالب مرتبط

پیرو ابلاغ بخشنامه خرید خدمات کارشناسی از محل یارانه، به منظور هماهنگی در اجرای عملیات، جلسه با حضور مدیر کل، معاونین و کارشناسان دفتر پیش آگاهی و کنترل عوامل خسارت زا و مدیران ...
سومین کارخانه تولید زیست مهارگر میکروبی کشور با حضور مدیر کنترل بیولوژیک و غیرشیمیایی سازمان حفظ نباتات کشور و رئیس بخش کنترل بیولوژیک موسسه تحقیقات گیاهپزشکی و تعدادی از مسئولان شهرستان شهریار در ...
جلسه مشترک بررسی بیماری ویروسی روگوز قهوه ای میوه گوجه فرنگی روز شنبه 6 آذرماه سال جاری در سالن جلسات کتابخانه مرکزی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور برگزار گردید. در ...
معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات عنوان کرد: تاکنون هیچ محموله سیب زمینی از ازبکستان به ایران برگشت داده نشده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفظ ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها