شنبه, ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خراسان رضوی  »   طرح کنترل آفات چوب خوار با روش تزریق سم به تنه درختان
۹ آذر ۱۴۰۰ , ساعت ۲۰:۰۱

طرح کنترل آفات چوب خوار با روش تزریق سم به تنه درختان

طرح کنترل آفات چوب خوار با روش تزریق سم به تنه درختان بیمار برای اولین بار در مشهد اجرا شد.

طرح کنترل آفات چوب خوار با روش تزریق سم به تنه درختان برای اولین بار در مشهد اجرا شد.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: این طرح در بوستان ستاره واقع در منطقه ۹ شهرداری مشهد اجرا شد.

مهدی یعقوبی بافزود: سمپاشی و مدیریت آفات در کلان شهرها همواره یکی از دغدغه های مهم مدیریت شهری است؛ زیرا به دلیل مجاورت درختان و فضای سبز با محیط های مسکونی، استفاده از سموم شیمیایی و آفت کش ها می تواند سلامت عمومی جامعه را به مخاطره بیندازد.

وی افزود: در همین راستا طی سال‌های اخیر، اقدامات بسیار مناسبی که در مدیریت شهری کلان شهر مشهد صورت گرفته، تلاش شده است تا با استفاده از روش های کم خطر و سموم سازگار با محیط زیست شهری ریسک مخاطرات ناشی از کنترل آفات، استفاده از سموم شیمیایی را به حداقل برسانیم.

یعقوبی عنوان کرد: از جمله روش های نوین مقابله با آفات، روش تزریق سموم به درختان بیمار است که علاوه بر جلوگیری از پراکنده شدن محلول سمی در محیط پیرامون عملیات، اثربخشی بیشتری در جذب سم توسط گیاه نسبت به روش قدیمی سمپاشی اندام های هوایی گیاه داشته و باعث کاهش چشم گیر استفاده از سموم می شود.

وی بیان کرد: اجرای این روش در هر شرایط آب و هوایی، آسیب نرسیدن به خاک، حشرات مفید، فضای سبز، پرندگان، محیط زیست شهری و از همه مهمتر حفظ سلامت شهروندان از دیگر مزایای استفاده از این روش نوین است.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: برای اولین بار و با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، این روش برای کنترل آفات به صورت آزمایشی در بوستان ستاره واقع در منطقه ۹ شهرداری مشهد اجرا شد و در تلاشیم تا پس از بررسی نتایج این عملیات از این روش در سایر بوستان های شهر مشهد نیز استفاده کنید.

مطالب مرتبط

۶ هزار هکتار از نخیلات استان بوشهر در اثر آفات چوبخوار به شدت آسیب دیده اند. مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: حدود ۶ هزار هکتار از ...
دســـتورالعمـل اجرایی مـدیریت تلفیقی سوسک شاخک بلند رزاسه توســـط دفتر پیش آگاهی سازمـان حفـظ نباتـات بـا همکـاری محققین موســسه تحقیقات گیاهپزشـکی تهیه و تـدوین گردید. سوسک شاخک بلند رزاسه با ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه خشکسالی در خراسان جنوبی به وضعیت بحرانی و حاد رسیده است، گفت: این خشکسالی باعث شد تا آفاتی مانند آفات چوبخوار از ضعف ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها