شنبه, ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
»   آذربایجان شرقی, اخبار, اخبار ایران, استان ها  »   ارزیابی نتایج اقدامات کنترل تلفیقی آفت چوبخوار کاپنودیس در جلفا
۲۱ آذر ۱۴۰۰ , ساعت ۱۰:۴۷

ارزیابی نتایج اقدامات کنترل تلفیقی آفت چوبخوار کاپنودیس در جلفا

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جلفا از برگزاری جلسه ارزیابی نتایج اقدامات کنترل تلفیقی آفت چوبخوار کاپنودیس با حضور مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی و هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت تعاونی دشت گردیان خبر داد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جلفا از برگزاری جلسه ارزیابی نتایج اقدامات کنترل تلفیقی آفت چوبخوار کاپنودیس با حضور مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی و هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت تعاونی دشت گردیان خبر داد.

رضا عباسی در آغاز جلسه با اشاره به لزوم مبارزه با کرم چوبخوار کاپنودیس گفت: به دلیل سطح زیر کشت زیاد زردآلو در این شهرستان و بویژه در دشت گردیان، نوبرانه بودن میوه و اهمیت اقتصادی آن برای بهره برداران شهرستان جلفا، بایستی همه باغداران نسبت به کنترل آن اقدام جدی نمایند.

وی در ادامه با بیان اقدامات لازم در خصوص کنترل آفت مذکور در طی دو سال گذشته گفت: از جمله اقدامات انجام شده در طی دو سال گذشته می توان به برگزاری کلاسهای آموزشی و ترویجی و پایش مراحل زیستی آفت در کل فصل زراعی و بازدید از باغات آلوده و نصب بنر دستورالعمل کنترل آفت کاپنودیس در میادین شهرستان اشاره کرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان در این جلسه اهمیت کنترل آفت چوبخوار کاپنودیس را بدلیل تنوع میزبانی یادآور شد و افزود: بایستی این آفت را بدلیل کمبود منابع آبی در آینده و به تبع آن افزایش خسارت تحت کنترل دراورد.

مهندس محمود کیا ادامه داد: در صورت بروز تنش در تغذیه و آبیاری باغات، درختان مورد خسارت آفات چوبخوار قرار می گیرند بنابراین باغداران بایستی نسبت به عملیات بهبود باغات ازجمله تغذیه مناسب و افزایش مقاومت درختان اقدام نمایند و همچنین از پایه های مقاوم به آفات چوبخوار استفاده نمایند.

در این جلسه هریک از اعضای حاضر در جلسه ، راهکارها و پیشنهادات خود را برای بهبود کنترل آفت مذکور ارائه نموده و در پایان در راستای کنترل آفت چوبخوار کاپنودیس، مقرر گردید کلاسهای آموزشی دوره ای با هماهنگی شرکت تعاونی توسط کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی برگزار گردد و نیز اکیپی متشکل از کارشناسان آب و خاک استان در خصوص ارایه دستورالعمل آبیاری و همچنین لزوم زهکشی تشکیل گردیده و اقدامات لازم در باغات مبذول گردد.

.

مطالب مرتبط

وزارت کشاورزی هند در پی کشف مکرر آفات قرنطینه ای در محموله‌های کیوی ایران در ماههای گذشته، با ارسال نامه ای به سازمان حفظ نباتات کشور، واردات این میوه را متوقف کرد....
مبارزه با مگس مدیترانه ای موجب کاهش خسارات باغات استان گلستان شده است. معاون اداره حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان با بیان این مطلب گفت: رصد و پایش باغات گلستان ...
در این کارگاه آموزشی یکروزه باغداران مهابادی با جدید ترین و تأثیر گذارترین شیوه های مبارزه با انواع آفت بوِیژه کرم سیب آشنا شدند. حقگو، رئیس اداره ترویج جهاد کشاورزی ...
دســـتورالعمـل اجرایی مدیریت تلفیقی مگس انجیر آفریقایی توســـط دفتر پیش آگاهی سازمـان حفـظ نباتـات تهیه و تـدوین گردید. مگس انجیر آفریقایی به عنوان یک آفت ثانویه محسوب می شود که ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها