شنبه, ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, ایران, گزارش های ویدئویی, مازندران  »   ماجرای برگشت خوردن کیوی از کشورهای همسایه چیست؟ + فیلم
۲۴ آذر ۱۴۰۰ , ساعت ۱۱:۵۴

ماجرای برگشت خوردن کیوی از کشورهای همسایه چیست؟ + فیلم

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: کیوی مازندران عاری از هرگونه سم بوده و تاکنون در صادرات این محصول مشکلی نداشتیم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: کیوی مازندران عاری از هرگونه سم بوده و تاکنون در صادرات این محصول مشکلی نداشتیم.

عبدالرحمن زاغی با بیان اینکه آفت سپردار سفید توت تنها آفت مهمی است که کیوی را تهدید می کند، گفت: این محصول یکی از سالم‌ترین محصولات کشاورزی مازندران است.

او افزود: کیوی کاران برای نابود کردن این آفت از روش مبارزه غیر شیمیایی مانند پاک کردن تنه و شاخه اصلی درختان با اسکاچ یا روغن‌های معدنی استفاده می‌کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: این روغن که در پاییز یا زمستان و در صورت آلوده بودن شدید درختان کیوی استفاده می‌شود جز سموم نیست و نوعی ماده معدنی قابل تجزیه است که آثار آن در باقی مانده میوه یا درخت برجای نمی‌ماند.

زاغی گفت: اکر درختان کیوی در فصل رشد نیاز به مبارزه شیمیایی داشته باشند فقط در اردیبهشت ماه سم پاشی می‌شوند که با توجه به فاصله ۵ ماهه تا زمان برداشت، هیچ سمی هنگام مصرف در میوه باقی نمی‌ماند.

او افزود: با ۱۰۰ درصد اطمینان اعلام می‌کنم محصول کیوی مازندران سالم و عاری از سموم و آفت کش‌ها است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: ۳۰۰ کانتیتر کیوی مازندران یک ماه گذشته فقط از نوشهر به کشور‌های حوزه خلیج فارس، هندوستان، روسیه و ازبکستان صادر شد و هیچ محموله‌ای نیز برگشت نخورد.

زاغی در خصوص برگشت خوردن کیوی‌های ایرانی از هندوستان هم گفت: هورمون داوینچی برای ماندگاری بیشتر کیوی در برخی باغات استان‌های همسایه استفاده می‌شود که قابلیت ماندگاری میوه را بالا می‌برد.

او افزود: برخی کیوی کاران، چون فکر می‌کنند میوه‌ها بعد از خروج از سردخانه و بعد از مدتی کیفیت خود را از دست می‌دهند به همین دلیل از این هورمون استفاده می‌کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: این هورمون در ایران ثبت نشده است و به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود.

زاغی افزود: این هورمون در مازندران استفاده نمی‌شود.

.

مطالب مرتبط

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس با اشاره به اختلال در صادرات کیوی گفت: این مسئله باعث ضرر و زیان باغداران و صادرکنندگان شد. حسینی نماینده مردم ...
معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه صادرات محصولات گیاهی در هر کشور شرایط خاص خود را دارد گفت شرط مهم کشور هندوستان برای واردات محموله کیوی ایرانی ...
صادرکنندگان محموله‌های گیاهی صادراتی به روسیه باید حداقل پنج روز قبل از حمل بار و هرگونه اظهار به سازمان غذا و دارو مراجعه کرده و گواهی سلامت دریافت کنند. در ...
در روزهای گذشته شاهد برگشت برخی از محصولات صادراتی ایران از کشورهای مقصد بودیم . پس از انتشار خبر برگشت برخی محصولات کشاورزی از کشورهای مقصد به کشور ، کیفیت ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها