شنبه, ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, ایران  »   مهیاسازی شرایط برای از سر گیری دوباره صادرات کیوی ایران به هند + فیلم
۲۳ دی ۱۴۰۰ , ساعت ۱۳:۰۹

مهیاسازی شرایط برای از سر گیری دوباره صادرات کیوی ایران به هند + فیلم

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور در رامسر: شرایط برای از سر گیری دوباره صادرات کیوی ایران به هند در حال مهیا است.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه صادرات محصولات گیاهی در هر کشور شرایط خاص خود را دارد گفت شرط مهم کشور هندوستان برای واردات محموله کیوی ایرانی نداشتن شپشک بود که براساس قوانین بین المللی ایران ملزم به رعایت این شرایط است.

مهدی قائمیان با اشاره به اینکه مقامات قرنطینه هندوستان آذرماه امسال محموله‌های کیوی ایرانی را به دلیل وجود شپشک برگشت داده بودند افزود: ۲۸ محموله کیوی ایرانی آلوده به شپشک بودند که چهار محموله مستقیم از ایران به هندوستان و بقیه از امارات به این کشور صادر شده بود.

او گفت : با توجه به اینکه امارات به دلیل اینکه کشاورزی ندارد، قرنطینه سختی برای واردات محصولات کشاورزی اعمال نمی‌کند برخی صادرکنندگان ترجیح می‌دادند محموله‌های کیوی ایران به هندوستان را از امارات ترانزیت کنند.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور تاکید کرد: از سری گیری صادرات کیوی ایران مستلزم اجرای قوانین کشور هندوستان شامل شناسنامه دار کردن مناطق تولید کیوی و سورتینگ است.

قائمیان افزود : هم اکنون درخواست هند برای شناسه دار شدن مناطقی که کیوی در آن تولید و بسته بندی می‌شود انجام و برای سازمان قرنطینه هندوستان ارسال شده است.

او ادامه داد:هندوستان در حال بررسی این فهرست است تا مناطق مورد نظر خود را که قرار است از آنجا کیوی وارد کند کد دار کند.

سالانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تن کیوی از ایران به خارج از کشور صادرمی شود که عمده این کیوی‌ ها در استان‌های شمالی تولید می‌شود.

.

مطالب مرتبط

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس با اشاره به اختلال در صادرات کیوی گفت: این مسئله باعث ضرر و زیان باغداران و صادرکنندگان شد. حسینی نماینده مردم ...
صادرکنندگان محموله‌های گیاهی صادراتی به روسیه باید حداقل پنج روز قبل از حمل بار و هرگونه اظهار به سازمان غذا و دارو مراجعه کرده و گواهی سلامت دریافت کنند. در ...
در روزهای گذشته شاهد برگشت برخی از محصولات صادراتی ایران از کشورهای مقصد بودیم . پس از انتشار خبر برگشت برخی محصولات کشاورزی از کشورهای مقصد به کشور ، کیفیت ...
ماجرای عجیب برگشت کیوی ایران از هند: آفت قرنطینه ای که روی کیوی در شمال ایران وجود ندارد؟! موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور اعلام کرد که بر اساس گزارش ها ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها