جمعه, ۲۱ مرداد ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, ایران  »   مهیاسازی شرایط برای از سر گیری دوباره صادرات کیوی ایران به هند + فیلم
23 دی 1400 , ساعت 13:09

مهیاسازی شرایط برای از سر گیری دوباره صادرات کیوی ایران به هند + فیلم

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور در رامسر: شرایط برای از سر گیری دوباره صادرات کیوی ایران به هند در حال مهیا است.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه صادرات محصولات گیاهی در هر کشور شرایط خاص خود را دارد گفت شرط مهم کشور هندوستان برای واردات محموله کیوی ایرانی نداشتن شپشک بود که براساس قوانین بین المللی ایران ملزم به رعایت این شرایط است.

مهدی قائمیان با اشاره به اینکه مقامات قرنطینه هندوستان آذرماه امسال محموله‌های کیوی ایرانی را به دلیل وجود شپشک برگشت داده بودند افزود: ۲۸ محموله کیوی ایرانی آلوده به شپشک بودند که چهار محموله مستقیم از ایران به هندوستان و بقیه از امارات به این کشور صادر شده بود.

او گفت : با توجه به اینکه امارات به دلیل اینکه کشاورزی ندارد، قرنطینه سختی برای واردات محصولات کشاورزی اعمال نمی‌کند برخی صادرکنندگان ترجیح می‌دادند محموله‌های کیوی ایران به هندوستان را از امارات ترانزیت کنند.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور تاکید کرد: از سری گیری صادرات کیوی ایران مستلزم اجرای قوانین کشور هندوستان شامل شناسنامه دار کردن مناطق تولید کیوی و سورتینگ است.

قائمیان افزود : هم اکنون درخواست هند برای شناسه دار شدن مناطقی که کیوی در آن تولید و بسته بندی می‌شود انجام و برای سازمان قرنطینه هندوستان ارسال شده است.

او ادامه داد:هندوستان در حال بررسی این فهرست است تا مناطق مورد نظر خود را که قرار است از آنجا کیوی وارد کند کد دار کند.

سالانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تن کیوی از ایران به خارج از کشور صادرمی شود که عمده این کیوی‌ ها در استان‌های شمالی تولید می‌شود.

.

مطالب مرتبط

مسافران عراق و عتبات عالیات از به همراه آوردن هرگونه اندام گیاهی به کشور ممانعت کنند. مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با هشدار نسبت به خطرات سوسک خرطومی ...
رییس سازمان حفظ نباتات کشور از 2 برابر شدن صادرات ایران به روسیه در 4 ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد شاپور علایی‌مقدم میزان ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: جابجایی هر گونه پاجوش از استان‌های خرماخیز و کشور‌های همسایه به خوزستان ممنوع است. محسن حسنی گفت: با توجه به آلودگی نخیلات ...
جلسه وبیناری بین وزارتخانه های کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و اروگوئه به منظور بررسی و نهایی سازی اسناد بهداشت دام و قرنطینه گیاهی با حضور رئیس، معاونین و مدیران سازمان حفظ نباتات کشور ...

پاسخ دهید

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها