یکشنبه, ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
»   جهان  »   چالش جدید اتحادیه اروپا برای صنعت مرکبات آفریقای جنوبی / میلیون ها کارتن پرتقال در معرض خطر امحا در مسیر اروپا
27 تیر 1401 , ساعت 9:52

چالش جدید اتحادیه اروپا برای صنعت مرکبات آفریقای جنوبی / میلیون ها کارتن پرتقال در معرض خطر امحا در مسیر اروپا

صنعت مرکبات آفریقای جنوبی با چالش مقررات جدید اتحادیه اروپا مواجه شده که ممکن است به نابودی میلیون ها کارتن پرتقال با ارزش بیش از 35 میلیون دلار آمریکا منجر شود.

صنعت مرکبات آفریقای جنوبی با چالش مقررات جدید اتحادیه اروپا مواجه شده که ممکن است به نابودی میلیون ها کارتن پرتقال با ارزش بیش از ۳۵ میلیون دلار آمریکا منجر شود.

انجمن مرکبات کاران آفریقای جنوبی (CGA) می گوید که مقررات اخیر اتحادیه اروپا می تواند موجب نابودی ۳/۲ میلیون کارتن مرکبات شود که در حال حاضر به سمت منطقه می رود و توسط مقامات اروپا نابود خواهند شد.

بر طبق مقررات جدید اتحادیه اروپا که در تاریخ ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) منتشر شده و از ۱۴ جولای ۲۰۲۲ (۲۳ تیر) وارد فاز اجرایی شده آفریقای جنوبی ملزم شده که بر محموله های مرکبات صادراتی قبل از حمل و نقل و صادرات، فرآیند سردسازی به مدت تا ۲۵ روز را انجام دهد.

هدف این مقررات، از بین بردن ریسک ورود آفت شب پره کاذب سیب (false codling moth) به منطقه اروپاست که آفت بومی مرکبات در آفریقای جنوبی است.

صنعت مرکبات آفریقای جنوبی به شدت با مقررات جدید مخالفت کرده و گفته که این قوانین نامتناسب و غیرقابل اجرا هستند و می توانند منجر به شکاف های بزرگ در زنجیره تامین و قیمت های بالاتر برای مصرف کنندگان اتحادیه اروپا شوند.

دئون ژوبرت فرستاده ویژه CGA می گوید: این واقعیت که از زمان انتشار و اجرایی شدن این قانون فرصت زمانی کافی وجود نداشته و باعث می‌شود کشاورزان آفریقای جنوبی نتوانند از آن پیروی کنند، نشان می‌دهد که این قانون چقدر غیرقابل توجیه و تبعیض‌آمیز است و در نهایت مصرف‌کنندگان اروپایی و کارگران محلی و روستایی بهای آن را می‌پردازند.

او می‌گوید: تولیدکنندگان محلی مرکبات در حال حاضر سالانه ۸۰۰ هزار تن مرکبات با کیفیت بالا به اتحادیه اروپا صادر می‌کنند، با این حال میزان ردیابی آفت در محموله ها در سه سال گذشته به طور مداوم پایین بوده است.

او همچنین می افزاید که لزوم اعمال سرمای تجویز شده در مقررات جدید با شواهد علمی در تضاد است و آن را به یک اقدام محدودکننده تجاری غیرضروری تبدیل می کند که با الزامات بین المللی برای چنین مقررات تجارت گیاهی مغایرت دارد.

وی هدف از این مقررات ناعادلانه را حذف محصولات آفریقای جنوبی از بازارهای روپایی دانست.

وی همچنین افزود: پرتقال های ارگانیک و عاری از مواد شیمیایی در برابر این اعمال سرما آسیب پذیرند و به شدت آسیب خواهند دید در حالیکه در هیچ یک از محموله های پرتقال های ارگانیک صادراتی به اروپا آفت گزارش نشده است.

مطالب مرتبط

ردیابی آفت قرنطینه‌ای سرخرطومی حنایی خرما در ۱۰۰ هکتار از نخلستان‌های شهرستان خرمشهر انجام شده است. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرمشهر گفت: سرخرطومی حنایی خرما از مهمترین آفات نخل است ...
مدیر تدوین ضوابط، استانداردها و برنامه‌های کنترل معاونت قرنطینه سازمان حفظ نباتات گفت: فائو امسال در خصوص سوسک حنایی خرما هشدار داده و نیاز است باغداران مراقب این آفت و همچنین مگس میوه ...
گروهی از کارشناسان سازمان جهانی فاو برای بررسی وضعیت نخلستان‌های جهرم به بخش هکان این شهرستان سفر کردند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، با هجوم آفت سوسک سرخرطومی به ...
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با پیگیری‌های مجلس و سازمان حفظ نباتات مقرر شده است ۳۰۰ نفر کارشناس گیاه پزشکی (حفظ نباتات) برای تقویت قرنطینه گیاهی به استخدام سازمان حفظ نباتات درآمده و ...
No Thoughts on چالش جدید اتحادیه اروپا برای صنعت مرکبات آفریقای جنوبی / میلیون ها کارتن پرتقال در معرض خطر امحا در مسیر اروپا

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها