سه شنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   توصیه های فنی برای کنترل كرم ساقه خوار برنج در مزارع كشت مجدد و رتون
30 مرداد 1401 , ساعت 13:04

توصیه های فنی برای کنترل کرم ساقه خوار برنج در مزارع کشت مجدد و رتون

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران توصیه‌های فنی و سموم مناسب برای کنترل کرم ساقه خوار برنج در مزارع کشت مجدد و رتون را اعلام کرد.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران توصیه‌های فنی و سموم مناسب برای کنترل کرم ساقه خوار برنج در مزارع کشت مجدد و رتون را اعلام کرد.

عبدالرحمن زاغی با اشاره به لزوم مدیریت کرم ساقه خوار در مزارع کشت مجدد و پرورش رتون، توصیه های فنی و سموم مناسب برای کنترل کرم ساقه خوار برنج در مزارع کشت مجدد و پرورش رتون را اعلام و اظهار کرد: کرم ساقه خوار برنج یکی از آفات مهم مزارع برنج است که در صورت عدم مدیریت و کنترل آن، منجر به ایجاد خسارت کمی و کیفی محصول می شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر مشاوره و هماهنگی کشاورزان شالیکار با کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک های گیاهپزشکی، تصریح کرد: کشاورزان زمان مناسب مبارزه شیمیایی را با توجه به اقلیم و بیولوژی آفت در منطقه از کارشناسان یاد شده دریافت و در زمان مناسب تعیین شده اقدام به مبارزه شیمیایی کنند.

این مسوول افزود: در صورت محرز شدن آلودگی ساقه ها و در محدوده زمانی تعیین شده از سوی کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک های گیاهپزشکی، مبارزه شیمیایی با یکی از سموم گرانوله نظیر دیازینون ۱۰ درصد به مقدار ۲۰ کیلوگرم و یا ریجنت ۰.۲ درصد به میزان ۲۰ کیلوگرم و یا پادان ۴ درصد به میزان ۳۰ کیلوگرم در هکتار توصیه می شود.

وی تصریح کرد: در صورت استفاده از سموم گرانوله، تنظیم ارتفاع آب مزرعه به میزان ۳ تا ۵ سانتیمتر و بسته بودن ورودی و خروجی آب برای عملکرد بهتر سموم مصرفی ضروری است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: در مزارعی که امکان حفظ آب در مزرعه وجود ندارد و یا با مشکل کم آبی روبرو هستند محلولپاشی با سموم مایع نظیر دیازینون ۶۰ درصد به میزان ۱.۵ لیتر در هکتار و یا حشره کش روی اگرو (ماترین) به میزان یک لیتر در هکتار با استفاده از سمپاش مناسب همراه با ۴۰۰ تا ۵۰۰ لیتر آب توصیه می شود.

وی در پایان به کشاورزان توصیه کرد از مصرف سموم توصیه نشده و یا مبارزه در خارج از محدوده زمانی تعیین شده خودداری و سموم را از فروشگاه های مجاز و در قبال اخذ فاکتور فروش تهیه و برای دریافت اطلاعات بیشتر و راهنمایی های لازم به مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستان ها، مراکز جهاد کشاورزی و یا کلینیک های گیاهپزشکی منطقه مراجعه کنند.

مطالب مرتبط

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود از مبارزه با لارو پروانه تک نقطه ای برنج در 3 هزار و 570 هکتار از شالیزارهای این شهرستان خبر داد. سید اسماعیل علوی از مبارزه ...
مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: نزدیک به ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار هکتار با علف‌های هرز گندم در سال زراعی جاری مبارزه شده است. به نقل ...
افزایش تراکم جمعیت و تداوم نسل کرم ساقه خوار با کشت برنج خارج از تقویم زراعی مرتبط است. سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر ...
مدیر جهاد کشاورزی بابل از توزیع و نصب 340 هزار تریکوکارت زنبور تریکوگراما در شالیزارهای این شهرستان تاکنون خبر داد. محسن علی گل زاده با بیان اینکه کرم ساقه خوار ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها