سه شنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, گلستان  »   شیوع بیماری گال باکتریایی در باغ‌های زیتون مینودشت
18 شهریور 1401 , ساعت 13:21

شیوع بیماری گال باکتریایی در باغ‌های زیتون مینودشت

۱۲۵ هکتار از باغ‌های زیتون مینودشت به بیماری گال باکتریایی مبتلا شده است.

۱۲۵ هکتار از باغ‌های زیتون مینودشت به بیماری گال باکتریایی مبتلا شده است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان گفت: حدود ۱۲۵ هکتار از باغ‌های زیتون روستای قره چشمه مینودشت به بیماری گال باکتریایی آلوده شده اند.

کیانوش حق نما افزود: از این مقدار ۱۲۱ هکتار نیاز به هرس و بهسازی دارد و حدود ۲ و نیم هکتار باید از بین بروند.

او با بیان اینکه بارندگی سرعت رشد این بیماری را بیشتر می‌کند از باغداران خواست هر چه سریعتر برای هرس، آتش زدن سرشاخه‌های آلوده و بلافاصله سم پاشی با سموم مسی اقدام کنند.

حق نما افزود: هرس این درختان آلوده باید با ابزار استریل از طریق غوطه وری آن‌ها به مدت یک دقیقه در محلول وایتکس تجاری موجود در بازار با نسبت یک به چهار در آب، انجام شود.

او ادامه داد: برای کمک به باغداران و انجام هر چه سریعتر این کار سمپاش امانی، سم رایگان و هرس کار رایگان در اختیار باغداران قرار می‌گیرد.

او افزود: این بیماری حداقل ۲۸ درصد افت محصول را به همراه دارد و علاوه بر ریزش موجب ریزشدن اندازه میوه و بدطعم شدن آن می‌شود.

بیماری گال باکتریایی زیتون از روی تشکیل گال و گره، مخصوصا روی شاخه‌های جوان شناخته می‌شود.

خبرگزاری صدا و سیما

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان از مشاهده بیماری گال باکتریایی در باغ‌های زیتون مینودشت خبر داد. یانوش حق نما گفت: بیماری گال باکتریایی زیتون در باغ‌های زیتون روستای قره ...
در سال های اخیر بیماری باکتریایی بلاست مرکبات، به دلیل شرایط اقلیمی مناسب در شمال کشور، خسارت هایی را بصورت پژمردگی و خشکیدگی سرشاخه‌ها در باغات ایجاد نموده است....
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها