سه شنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   سامانه سماک در خدمت صادرات محصولات کشاورزی + فیلم
28 شهریور 1401 , ساعت 19:00

سامانه سماک در خدمت صادرات محصولات کشاورزی + فیلم

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: از این به بعد تمام اطلاعات محصول و روند فراوری و صادرات آن در سامانه سماک ثبت می شود .

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: از این به بعد تمام اطلاعات محصول و روند فراوری و صادرات آن در سامانه سماک ثبت می شود.

علایی مقدم در حاشیه همایش سلامت پسته گفت برای اولین بار صادرات خشکبار تحت سامانه و فناوری سماک به کشور چین انجام می شود و با این برنامه ریزی، تمام اطلاعات صادرکنندگان، سورتینگ ها و انبارها و آنهایی که برند خشکبار هستند در سامانه گمرگ چین ثبت نام می شوند.

سماک همچنین دروازه بسیار خوبی برای صادرات خشکبار از جمله پسته به همه دنیا است.

وی با اشاره به اینکه تمامی بستر تولید از این طریق انجام می شود گفت صادرات به روسیه و اوراسیا از ۸ ماه پیش ۴ محصول فلفل دلمه ای، خیار، بادمجان، گوجه در سامانه انجام شده و هیچگونه برگشت محصولی نداشتیم.

.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشورگفت: هزار و ۱۰۰ آفت کش کم خطر در دنیا ثبت شده و در ایران ۴۷۰ آفت کش ثبت شده است و مژده مهم اینکه ۳۸ آفت کش بیولوژیک و سبز سازگار با محیط زیست ۲ سال گذشته در کشور به ثبت رسیده است .
علایی مقدم گفت: در حال حاضر ۹۸ درصد آفت کش ها در کشور کم خطر هستند.
وی افزود: مشکل مهم در بحث آفت کش ها در نحوه مصرف آنهاست. فائو گزارش می دهد ۷۰درصد اثرگذاری آفت کش ها به نجوه مصرف آنها بستگی دارد .
علایی مقدم گفت: در این زمینه آموزش های لازم به بهربرداران درباره نحوه استفاده و اینکه هر آفت کش برای چه محصولی است داده می شود.

.

کشورهای هدف صادرات آفت کش ها
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با کشورهای امریکای لاتین، کوبا، نیکاراگوئه در این زمینه تفاهم نامه امضا شده است.
علایی مقدم ظرفیت تولید آفت کش در کشور را ۴۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: ۳۵ هزار تن در کشور مصرف می شود و بقیه صادر می شود.
وی همچنین گفت: کسانی که برای اولین بار واردات آفت کش دارند می توانند به کشورهای همسایه ترانزیت یا صادرات مجدد انجام دهند .

.

.

نشانی سامانه سماک : semak.maj.ir (سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی)

مطالب مرتبط

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: صادرات محصولات گلخانه اي-زراعی فلفل دلمه اي، بادمجان، خیار و گوجه فرنگی از تاریخ 1401/8/30 فقط با داشتن کد شناسه QR code سامانه ارتقاء سلامت محصولات ...
همایش ملی سلامت پسته با حضور سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی کشور، معاونین وزارت جهاد کشاورزی و تولیدکنندگان و تجار پسته کشور امروز 28 شهریور در ...
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: بمنظور رفع مشکلات صادراتی با راه اندازی سامانه سماک محصولات باغی شناسنامه دار می‌شود. رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: به دنبال تقویم زمانی ...
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در بازدید از باغ‌های زیتون رودبار گفت: استان گیلان با ۹ هزار هکتار باغ زیتون مقام نخست کشور را دارد و باید باغ‌های زیتون در کشور شناسنامه دار ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها