سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, فارس  »   اخذ QR Code برای عرضه 8 محصول كشاورزی الزامی شد
10 مهر 1401 , ساعت 20:46

اخذ QR Code برای عرضه ۸ محصول کشاورزی الزامی شد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از الزام اخذ شناسه QR Code برای عرضه داخلی و خارجی ۸ محصول کشاورزی خبر داد و گفت: این محصولات شامل ۴ محصول در گلخانه و فضای باز و ۴ محصول باغی است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از الزام اخذ شناسه QR Code برای عرضه داخلی و خارجی ۸ محصول کشاورزی خبر داد و گفت: این محصولات شامل ۴ محصول در گلخانه و فضای باز و ۴ محصول باغی است.

به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، جاوید عباسی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل دریافت شناسه QR code از طرف وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: محصولات مذکور شامل فلفل دلمه ای، بادمجان، خیار، گوجه فرنگی، سیب درختی، انگور، خرما و کیوی می شود.

این مقام مسئول با بیان این که از ابتدای آذر ماه عرضه داخلی و خارجی تنها آن دسته از محصولات زراعی و گلخانه ای مد نظر، مورد تایید سازمان حفظ نباتات است که دارای QR Code باشند، اظهار کرد: این موضوع برای محصولات باغی مورد اشاره و سایر محصولات نیز در آینده اجباری خواهد شد؛ تا پایان سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱دریافت کد مذکور برای تمامی محصولات باغی بار گذاری شده در سامانه سماک الزامی می شود.

به گفته وی؛ بعد از تاریخ های ذکر شده صادرات این محصولات کشاورزی (گیاهی) فقط با داشتن کد شناسه QR Code امکانپذیر خواهد بود از این رو ضروری است بهره برداران و باغداران نسبت به دریافت کد از طریق سامانه سماک و سانکا اقدام کرده تا در زمان برداشت محصول با مشکل روبرو نشده و بتوانند کد دریافتی را روی محصول تولیدی الصاق نمایند.

عباسی با اذعان به این که کاهش و پیشگیری از مخاطرات و آلودگی های تهدید کننده سلامت در زنجیره تولید محصولات کشاورزی با منشاء گیاهی و در نتیجه ارتقاء شاخص های سلامت با شناسه دار کردن این محصولات محقق می شود، افزود: در این فرآیند مزارع و باغ ها از زمان کاشت و رشد زایشی تا زمان برداشت و عرضه به بازار تحت نظارت های فنی گیاهپزشکی قرار می گیرند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان این که تمامی عملیات مبارزه با عوامل خسارتزای گیاهی همچون آفات، بیماری ها و علف های هرز در مراکز تولید مطابق دستورالعمل های فنی با نظارت کارشناسان مربوطه انجام و در پایان منجر به دریافت شناسنامه QR Code می گردد، اضافه کرد: با این کد محصولات تولیدی قابل رصد و پایش هستند.

او بیان کرد: به بهره برداران و خصوصا باغداران توصیه می گردد از هم اکنون با شروع سال زراعی جدید در سامانه سماک ثبت نام کرده و برای دریافت اطلاعات بیشتر به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها و مدیریت حفظ نباتات استان مراجعه نمایند.

مطالب مرتبط

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: واردات چوب با پوست به کشور با رعایت دستورالعملی که ساعت‌ها روی آن کار شده است، آزاد است. به نقل از روابط عمومی سازمان ...
شاهپور علایی مقدم، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با روسیه برای صادرات محصولات کشاورزی توافقات خوبی صورت گرفته، که میتواند فرصت مناسبی برای جهش خوبی برای صادرات ...
مشاور رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تاکنون اطلاعات مربوط به ۱۱ محصول گلخانه‌ای، باغی و زراعی در سامانه سماک بارگذاری شده است و تولیدکنندگان برای صادرات محصول خود ملزم به ثبت نام ...
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: بحث تولید محصولات ارگانیک یکی از اهداف جدی مجامع بین المللی، سازمان بهداشت جهانی و سازمان خوار و بار جهانی بوده که زیر ساخت‌های آن از جمله مبارزه ...
No Thoughts on اخذ QR Code برای عرضه ۸ محصول کشاورزی الزامی شد

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها