سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, گلستان  »   بیماری بادزدگی تهدیدی برای مزارع سیب زمینی و گوجه فرنگی گلستان + فیلم
27 اردیبهشت 1402 , ساعت 14:59

بیماری بادزدگی تهدیدی برای مزارع سیب زمینی و گوجه فرنگی گلستان + فیلم

مدیر حفظ نباتات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به مشاهده بیماری باد زدگی در مزارع سیب زمینی استان به کشاورزان برای از بین بردن و پیشگیری از این آفت توصیه‌هایی کرد.

مدیر حفظ نباتات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به مشاهده بیماری بادزدگی در مزارع سیب زمینی استان به کشاورزان برای از بین بردن و پیشگیری از این بیماری توصیه‌هایی کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز گلستان، کیانوش حق نما مدیر حفظ نباتات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان گفت: این بیماری در بخشی از اراضی شهرستان گرگان دیده شده است و احتمال مشاهده آن در مزارع گوجه فرنگی هم وجود دارد.

او افزود: علایم این بیماری شبیه لکه های سوختگی روی ساقه و برگ بوده که به سمت سیاهی می رود.

حق نما با بیان اینکه سمپاشی یکنواخت با تراکتور و بوم دار مهمترین راه مبارزه با بیماری بادزدگی است گفت: مزارعی که آلوده هستند از سموم سیستمیک و مزارعی که آلودگی ندارند از سموم کم خطر تماسی برای پیشگیری استفاده کنند.

او ادامه داد: در مزارعی که آبیاری و یا بارندگی روی می دهد سمپاشی باید بعد از هفت روز دوباره تکرار شود.

مدیرحفظ نباتات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به شیوع بالای این بیماری در صورت وقوع باد و بارندگی افزود: کشاورزان باید برای پیشگیری از بروز این بیماری در سالهای آینده در مزارع خود بیشتر از کودهای پتاسه و کمتر از کودهای ازته استفاده کنند.

او افزود: رطوبت زیاد، شبنم صبحگاهی و بارندگی از عوامل تشدید این بیماری است.

.

مطالب مرتبط

امروزه به مدد افزایش دانش بشر از آفات و عوامل بیماری زا در گیاهان و در صورت اقدام به موقع و با بکارگیری انواع روشهای موثر از جمله کاربرد سموم یا آفت کش ...
اطلاعیه های ترویجی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان در ارتباط با احتمال طغیان بیماری بادزدگی یا سفیدک داخلی سیب زمینی...
رئیس اداره جهاد کشاورزی علی‌آبادکتول گفت: با توجه به وضعیت بارندگی که در سطح استان گلستان شاهد هستیم خطر بروز بیماری «فیتوفترا» یا «بادزدگی» در مزارع سیب‌زمینی استان گلستان بسیار زیاد است....
No Thoughts on بیماری بادزدگی تهدیدی برای مزارع سیب زمینی و گوجه فرنگی گلستان + فیلم

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها