چهارشنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, فارس  »   پایش خانه به خانه نخیلات در گراش
11 خرداد 1402 , ساعت 14:03

پایش خانه به خانه نخیلات در گراش

طرح پایش و مبارزه علیه سوسک سرخرطومی حنایی خرما به صورت خانه به خانه در مناطق آلوده شهرستان گراش در حال اجراست.

طرح پایش و مبارزه علیه سوسک سرخرطومی حنایی خرما به صورت خانه به خانه در مناطق آلوده شهرستان گراش در حال اجراست.

شهره یاقوت مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان گراش گفت: در طرحی جدید برای پایش دقیق‌تر آفت سرخرطومی نخل‌های حیاط خانه‌های مسکونی در مناطق آلوده مورد پایش و بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: از ابتدای طرح تکمیلی پایش خانه به خانه؛ علاوه بر پایش نخلستان‌های شهرستان، نخل‌های ۸۵ منزل مسکونی نیز مورد پایش قرار گرفته است.

مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان گراش گفت: با پایش ۱۴۰۰ هکتار نخلستان‌های شهرستان از ابتدای شیوع آفت تاکنون ۱۸۰ اصله نخل ترمیم و ۱۲۰ مورد نیز به خاطر عمق نفوذ لارو در تنه درخت به عنوان نخل آلوده حذف و امحاء شده است.

سوسک سرخرطومی حنایی وارد تنه درخت خرما می‌شود (پاجوش‌ها) و تونل‌هایی را در داخل تنه درخت خرما ایجاد می‌کند و بعد از بلوغ شروع به تخم‌گذاری می‌کند و قادر است تا بیش از ۲۰۰تا ۳۰۰ تخم بگذارد و به سرعت تکثیر شود. تخمگذاری ماده‌ها غالباً در تاج نخل، در محل اتصال برگ‌های جوان به ساقه یا در قسمت‌های زخمی تنه انجام می‌شود.

چرخه کامل زندگی در حدود ۱۰ تا ۷ هفته طول می‌کشد. حشرات بالغ قدرت پرواز بالایی دارند و می‌توانند تا چندین کیلومتر پرواز کنند. بعد از نابود کردن درخت به سمت درختان سالم پرواز می‌کنند تا چرخه جدیدی ایجاد کنند.

ترشح شیرابه قهوه‌ای از محل سوراخ‌های روی تنه نخل، انتشار بوی لهیدگی و پوسیدگی از نخل، شنیدن صدای تغذیه لارو از داخل تنه درخت و مشاهده بافت گیاهی جویده شده همچون خاک اره در محل سوراخ‌های روی تنه درخت که درواقع کانال‌های نفوذ لارو و آفت به داخل تنه درخت است، از نشانه‌های این آفت است.

گراش در فاصله حدود ۳۶۰ کیومتری جنوب شیراز واقع است.

.

پایش خانه به خانه نخیلات در گراش

مطالب مرتبط

پُست قرنطینه‌ای آفات و بیماری‌های گیاهی در عنبرآبادراه اندازی شد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان عملیات مقابله با سوسک سرخرطومی خرما را موفقیت‌آمیز اعلام کرد و گفت: اقدامات گروههای ...
۹ شهرستان جنوبی فارس درگیر آفت سوسک سرخرطومی حنایی شده است. جاوید عباسی مدیر حفظ نباتات فارس با اشاره به سطح بیش از ۳۳ هزار هکتاری نخیلات این استان، اظهار ...
مدیر جهاد کشاورزی بم با اشاره به ردیابی آفت سوسک سرخرطومی در باغات، به کشاورزان و باغداران شهرستان هشدار داد. مدیر جهاد کشاورزی بم گفت برآوردهای واحد حفظ نباتات مدیریت ...
ورود هر گونه پاجوش خرما به خوزستان حتی در صورت اخذ گواهی بهداشت ممنوع است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما استان خوزستان ، مدیر جهاد کشاورزی آبادان گفت : ...
No Thoughts on پایش خانه به خانه نخیلات در گراش

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>