چهارشنبه, ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   درگذشت پژوهشگر پیشکسوت گیاه پزشکی کشور
29 خرداد 1402 , ساعت 13:09

درگذشت پژوهشگر پیشکسوت گیاه پزشکی کشور

دکتر کاوه بنانج عضو هیات علمی و رییس بخش تحقیقات ویروس شناسی گیاهی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور دار فانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت.

دکتر کاوه بنانج پژوهشگر پیشکسوت و برجسته و عضو هیات علمی و رییس بخش تحقیقات ویروس شناسی گیاهی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور دار فانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت.

در پی درگذشت ناگهانی شادروان دکتر بنانج، دکتر خیام نکویی رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و دکتر نعیمی رییس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور در پیام های جداگانه ای درگذشت این پژوهشگر پیشکسوت و خستگی ناپذیر را تسلیت گفتند.

.

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

    خبر درگذشت دوست و همکار ارجمندمان، مرحوم مغفور شادروان استاد دکتر کاوه بنانج موجب تأثر و تألم فراوان اینجانب و همکاران ایشان در موسسه تحقیقات گیاهپزشکی و سازمان تات شد. استاد مرحوم بنانج با تأسی از دین مبین اسلام و فرهنگ غنی مذهب تشییع و پیروی از سیره ائمه هدی (علیهم السلام) فردی مؤمن، متقی، سختکوش و با ایمان بود و در طی سال ها همکاری صادقانه در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با پشتکار و جدیت زایدالوصف خود در مسئولیت های متعددی نظیر معاون پژوهشی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی و ریاست بخش تحقیقات ویروس های گیاهی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی، منشاء تألیفات، تحقیقات و خدمات ارزشمند و بی بدیلی برای محققان، دانش پژوهان، دانشجویان و فعالان بخش کشاورزی این مرز و بوم بوده است.

     اینجانب ضمن قدردانی از زحمات و خدمات ارزنده آن دانشمند فرهیخته این ضایعه بزرگ را به خانواده و بازماندگان محترم آن مرحوم، بویژه همسر مکرمه و فرزند محترم ایشان، دوستان و همکاران گرامی و جامعه علمی کشور تسلیت عرض می نمایم و از درگاه خداوند متعال برای آن عزیز سفرکرده رحمت و مغفرت و رضوان الهی و برای بازماندگان صبر و اجر جزیل را مسئلت دارم.

سید مجتبی خیام نکویی
معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

.

بسم الله الرحمن الرحیم

کلُّ مَنْ عَلَیْهَا فَانٍ وَ یَبْقَى وَجْهُ رَبِّکَ ذُو الْجَلَالِ وَالْإِکْرَامِ (سوره الرحمن/ آیه۲۶)

با نهایت تأسف و تأثر درگذشت ناگهانی آقای دکتر کاوه بنانج استاد ویروس‌شناسی گیاهی موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی موجب تالّم و تاثّر وافر اینجانب و همکاران محترم موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور گردید. ایشان یک عمر صادقانه و خستگی ناپذیر به گیاه‌پزشکی کشور خدمت کرد و با عشق فراوان به این مرز و بوم تا آخرین روزهای عمر گرانمایه خود به کار پژوهش اهتمام ورزید.

ایشان همکاری نمونه و زیبنده به سعه صدر بودند و همواره سرمایه عشق و محبّت به خاندان آسمانی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام را در سینه داشتند.

هرچند که تاب فراق و هجران سخت و دشوار است، لیکن تقدیر الهی را جز صبر و بردباری چاره‌ای نیست. از خدواند بزرگ برای آن سفر کرده غفران واسعه الهی و برای کلیه بازماندگان محترم صبر جمیل و اجر جزیل را مسئلت داریم.

اینجانب ضمن ابراز همدردی و تسلیت صمیمانه به جامعه گیاه‌پزشکی کشور و آرزوی علوّ درجات و رضوان و رحمت واسعه الهی برای آن همکار فقید که همواره سرمایه عشق و محبت به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام را در سینه داشتند، از خداوند منان برای خانواده محترم ایشان سلامتی، طول عمر باعزّت آرزومندیم که حضرتش فرمود:“و بشّر الصّابرین الّذین اذا اصابتهم مصیبه قالو انّالله و انّا الیه راجعون”.

روحشان شاد یادشان گرامی

دکتر شهرام نعیمی

رئیس موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور

.

پایگاه خبری گیاه پزشکی ایران نیز ضایعه دردناک درگذشت و فقدان دکتر بنانج را به خانواده معزز و دوستان و همکاران ایشان و جامعه علمی بزرگ گیاهپزشکی و کشاورزی کشور تسلیت می گوید و برای خانواده و بازماندگان ایشان صبر و سلامتی و برای آن زنده یاد علو درجات را از محضر حق تعالی مسالت می نماید.

روحش شاد و قرین رحمت الهی و یادش همیشه گرامی باد

.

مطالب مرتبط

کشاورزان گلستانی از عملکرد نامناسب سموم در مزارع گلایه دارند . به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز گلستان کشاورزان گلستانی از عملکرد نامناسب سموم در مزارع گلایه دارند و خواستار توجه ...
۴.۵ میلیون نمونه حشره در موزه حشرات هایک میرزایانس در مجموعه ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور شناسایی و نگهداری می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد ...
کتاب "نماتدهای بیمارگر حشرات" تالیف دکتر جواد کریمی، عضو هیات علمی گروه گیاهپزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد که با همکاری مهندس علی دهقانی، نگارش یافته است، تازه‌ترین اثر انتشار یافته توسط انتشارات ...
نوآوری در کشاورزی با توجه به پیش آمدن چالش‌های جهانی از جمله رشد جمعیت، تغییرات آب و هوا و دسترسی محدود مواد مغذی مهم گیاه مانند فسفر و پتاسیم از اهمیت برخوردار است. ...
One Thought on درگذشت پژوهشگر پیشکسوت گیاه پزشکی کشور
  قدرت
  28 Dec 2023
  11:03am

  دانشمندان غروب می کنند ، ولی کارهای جاودان شان ماندگار است.
  روحش شاد.

Leave A Comment

 • آخرین مطالب

 • برچسب ها

 • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
  <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
  <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>