سه شنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, اردبیل, استان ها, ایران, دسته‌بندی نشده  »   لزوم راه اندازی آمادگاه مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی شمالغرب کشور در اردبیل
25 تیر 1402 , ساعت 14:28

لزوم راه اندازی آمادگاه مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی شمالغرب کشور در اردبیل

معاون وزیر و رئیس سازمان حفظ نباتات كشور در بر راه اندازی آمادگاه مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی در استان اردبیل تاکید کرد.

معاون وزیر و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در بر راه اندازی آمادگاه مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی در استان اردبیل تاکید کرد.

حسین رنجبر اقدم در سفر به استان اردبیل با حضور در جلسه مدیریت بحران این استان گفت: اخیرا آمادگاه مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی در جنوب شرق کشور افتتاح شد و مقرر است این آمادگاه در استان‌های شمال غرب کشور با اولویت استان اردبیل راه‌اندازی شود.
معاون وزیر و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اظهار کرد: با توجه به اینکه اردبیل به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و شرایط بحرانی و نوع کشت در معرض آسیب و مخاطره است راه‌اندازی آمادگاه مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی در این استان در اولویت وزارت جهاد کشاورزی است.


وی با اشاره به این که کشاورزی مدرن از رابطه بین شرایط جوی پایدار مانند بارندگی، آفتاب، دما، رطوبت، هوا و زمین‌های بارور استفاده می‌کند ، اظهار کرد: به موضوع پایش و پیش‌آگاهی عوامل خسارت‌زای گیاهی و حفظ محصولات کشاورزی از گزند و آسیب عوامل خسارت‌زای زیستی باید بر اساس داده‌ها و اطلاعات هواشناسی در استان‌های مختلف کشور توجه ویژه شود.
رنجبر اقدم همچنین با اشاره به خالی بودن جای آمادگاه مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی در شمال غرب کشور از هدف‌گذاری راه‌اندازی آن در اردبیل خبر داد.


رئیس سازمان حفظ نباتات کشور بیان کرد: آمادگاه مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی با هدف کنترل آفات عمومی و قرنطینه‌ای در استان‌ها مدنظر قرار گرفته تا به عنوان یک مرکز اورژانسی برای مقابله با تهدیدات احتمالی عمل کند.
رنجبر با اشاره به شیوع بیماری سفیدک دروغی سیب زمینی اردبیل افزود: این بیماری نه تنها در اردبیل در دیگر استان‌ها هم شیوع یوی ادامه داد: در بازدید از مزارع سیب زمینی اردبیل هیچ گونه کمبود سموم مشاهده نشد و عملیات سمپاشی مزارع از سوی سیب زمینی کاران به صورت کامل انجام شده است.افته و اقدامات اولیه هم برای مبارزه با این بیماری انجام گرفته است.


معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: نیاز است سیب زمینی کاران حساسیت بیشتری برای دفع آفات داشته باشند ، ضمن اینکه کارشناسان‌ کشاورزی هم ارتباط مداوم با کشاورزان داشته و راهنمایی های لازم را در ارتباط با چگونگی مبارزه با آفات به سیب زمینی کاران ارائه دهند.
رنجبر با بیان اینکه مدیریت سموم در مزارع باید در دستور کار قرار بگیرد، افزود: مزارعی که آلوده به انواع بیماری بویژه سفیدک دروغی شده به هیچ عنوان نباید از آن به عنوان بذر استفاده شود و سیب زمینی کاران دقت داشته باشند که برای کشت سیب زمینی در سال آینده حتما از بذر سالم استفاده کنند.


معاون وزیر و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، همچنین در بازدید از ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مشگین شهر، با تاکید بر توسعه کلکسیون انواع درختان میوه در این ایستگاه گفت: جهت پیشگیری از سرمازدگی درختان که یکی از مهمترین دغدغه‌های باغداران می باشد، ضروری است، باغ پوشش‌دار در ایستگاه مشگین شهر ایجاد شود.
وی همچنین و خواستار توسعه کلکسیون انواع درختان میوه در ایستگاه مشگین شهر شد.


رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در ادامه این سفر همچنین از مزارع کشت و صنعت و دامپروری منطقه مغان، شهرک گلخانه‌ای مغان، مزارع بخش خصوصی و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل نیز بازدید کرد.


حسین رنجبر در این بازدید بر مبارزه بیولوژیکی با آفات و استفاده از بذور سالم، استقرار و تجهیز آزمایشگاه قرنطینه شهرستان بیله سوار و تجهیز و فعال سازی مجدد ساختمان انسکتاریوم جهاد کشاورزی شهرستان بیله سوار تاکید کرد و گفت : روش‌های کنترل بیولوژیکی آفات در سطح استان اردبیل باید توسعه یابد.
در این بازدید دکتر کمال شهبازی رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی استان اردبیل نیز، گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته و ایده‌های نوین کشاورزی در ایستگاه مشگین شهر ارائه کرد.

مطالب مرتبط

آمادگاه مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی جنوب شرق کشور با هدف آمادگی کنترل آفات عمومی و قرنطینه‌ای در ایرانشهر به بهره‌برداری رسید. معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان ...
مدیر مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات گفت: با توجه به بارش های بالاتر از نرمال در عربستان و شرق آفریقا، احتمال ورود ملخ صحرایی به کشور وجود دارد....
کارشناس حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: تهدید احتمالی چهار گونه آفت ملخ در استان رصد می‌شود. اسماعیل موحدی کارشناس حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ...
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: ملخ‌های شکم بادمجانی در مراتع تنگه ماهور شهرستان مروست در سطحی معادل سه هزار هکتار مشاهده شدند. مرتضی فتاحی افزود: این نوع ...
No Thoughts on لزوم راه اندازی آمادگاه مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی شمالغرب کشور در اردبیل

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>