سه شنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   خطر طغیان آفت مگس میوه به دلیل کشت مخلوط
28 تیر 1402 , ساعت 11:43

خطر طغیان آفت مگس میوه به دلیل کشت مخلوط

سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: کشت مخلوط دلیل تداوم نسل آفت مگس مدیترانه می‌شود.

سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: کشت مخلوط دلیل تداوم نسل آفت مگس مدیترانه ای می‌شود.

سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران درباره وضعیت آفت مگس مدیترانه در باغ‌های استان گفت: آفت مگس مدیترانه ای جز یکی از آفت‌های خسارت‌زا است که چندین نسل دارد و از نسلی به نسل دیگر خسارت متفاوت است.

فرید بیگی با بیان اینکه کشت مخلوط دلیل تداوم نسل آفت مگس مدیترانه ای می‌شود، افزود: اولین بار آفت مگس مدیترانه ای در سال ۱۳۵۰ شروع شد و از سال ۸۵ وقفه ایجاد شد، ولی دوباره این آفت را در باغ‌های استان مشاهده کردیم که قطعا باید آمادگی کامل در این زمینه داشته باشیم.

سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: مبارزه اصولی مدیریت آفت بر اساس پیشگیری است و باید کاری کنیم خسارت ایجاد نشود.

بیگی با اعلام اینکه موضوع مهم اینکه در زمستان نباید بگذاریم میوه‌ای روی درخت بماند، گفت: در این زمینه شهرداری‌ها اقدامی در جهت برداشت درختان نارنج در سطح شهر نمی‌کنند که درصورت کم‌توجهی کانونی برای آفت می‌شود.

او اضافه کرد: کاربردی‌ترین توصیه در ارتباط با آفت مگس مدیترانه ای این است که میوه‌های روی درخت را به‌موقع برداشت کنیم.

سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه عملی‌ترین و موثرترین کار برداشت میوه‌های پایان سال است، افزود: معمولا وضعیت آلودگی و آفت مگس مدیترانه ای از باغی به باغ دیگر و از یک شهر به شهر دیگر متفاوت است که باغداران به بهداشت باغی توجه کنند.

بیگی با هشدار اینکه خطر خسارت آفت مگس مدیترانه ای وجود دارد، خاطرنشان کرد: در ارتباط با روش مبارزه با استفاده از سموم درصورت تراکم بالای آفت باید در دستور کار قرار گیرد در غیر این صورت با کشاورزی سالم در تضاد است.

او با بیان اینکه آفت مگس به سمت میوه‌های رسیده می‌رود، یادآور شد: امسال خسارت چندانی در ارتباط با هلو شلیل نداشتیم، ولی موضوع مهم اینکه میوه‌های کف باغ باید جمع‌آوری و در عمق ۵۰ سانتی‌متری خاک دفن شود؛ چراکه احتمال افزایش جمعیت آفت مگس مدیترانه را بیشتر می‌کند.

سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر اینکه پایش و مدیریت باغ مورد توجه قرار گیرد، گفت: باتوجه به شرایط اقلیم متفاوت باید توجه به راهکار‌ها در اولویت قرار گیرد.

مطالب مرتبط

رییس جهاد کشاورزی شهرستان رابر گفت: آلوده شدن سطح سه هزار هکتار از باغ‌های این شهرستان به آفت مگس میوه مدیترانه‌ای باعث خسارت ۸۰ درصدی به باغات شده است. به ...
سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران به لزوم مديريت و كنترل آفت پسيل گلابی تاکید کرد. به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران، فرید بیگی با بیان ...
کارشناسان به باغداران توصیه کرده اند پیش از ریختن محصول کف باغ مبارزه با مگس مدیترانه‌ای را آغاز کنند. با گسترش فعالیت آفت مخرب مگس مدیترانه‌ای کارشناسان به باغداران توصیه ...
در حال حاضر ۷۰۰ هکتار از باغ های غرب و مرکز استان درگیر آفت مگس میوه مدیترانه ای شده اند که لازم است باغداران گلستانی برای کاهش خسارت‌ها به توصیه‌های جهادکشاورزی عمل کنند....
No Thoughts on خطر طغیان آفت مگس میوه به دلیل کشت مخلوط

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>