سه شنبه, ۲۸ فروردین ۱۴۰۳
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   معرفی چهار رقم لیمو ترش با هدف کنترل بیماری جاروک
7 مرداد 1402 , ساعت 11:34

معرفی چهار رقم لیمو ترش با هدف کنترل بیماری جاروک

رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه ‌های نیمه گرمسیری گفت: بیماری جاروک لیمو ترش از بیماری ‌های مهم خطرناک است که تنها روش موثر در کنترل این بیماری استفاده از ارقام متحمل است. در این راستا این پژوهشکده در دو سال اخیر چهار رقم لیمو ترش معرفی کرده است.

رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه ‌های نیمه گرمسیری گفت: بیماری جاروک لیمو ترش از بیماری ‌های مهم خطرناک است که تنها روش موثر در کنترل این بیماری استفاده از ارقام متحمل است. در این راستا این پژوهشکده در دو سال اخیر چهار رقم لیمو ترش معرفی کرده است.

سیروس آقاجانزاده با اشاره معرفی ارقام جدید لیموترش بیان کرد: بیماری جاروک لیمو ترش در سال ‌های اخیر خسارت زیادی به باغ ‌های لیمو ترش کشور وارد کرده است. تنها روش موثر در کنترل این بیماری استفاده از ارقام متحمل است. در این خصوص این پژوهشکده در دو سال اخیر چهار رقم لیموترش و یک رقم گریپ فروت معرفی کرده است.

وی ادامه داد: چهار رقم لیموترش جدید به اسامی پارس، پرشیا، سالار و سمن که به بیماری جاروک متحمل است و همچنین یک رقم گریپ فروت جدید به نام مانا که به بیماری جاروک متحمل است در این پژوهشکده در دو سال اخیر معرفی شده است.

رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه گرمسیری افزود: همچنین سه رقم زیتون معرفی شده است که زیتون گیلوانه با عملکرد میوه بالا و دارای اسید اولئیک بالا، زیتون زاگرس دو منظوره با عملکرد میوه بالا و مناسب برای تهیه زیتون کنسروی سبز و سیاه و زیتون لرستان دو منظوره مقاوم به بیماری ورتیسلیوم، نسبتا دیررس و دارای اسید اولئیک بالا است.

دکتر آقاجانزاده با اشاره به تولید هسته اولیه و سالم مرکبات کشور گفت: ویروس ‌ها سالیانه در آسیا ۱۴.۲ درصد خسارت ایجاد می‌کنند. کاربرد نهال ‌های سالم و عاری از ویروس موجب کاهش زیان اقتصادی به مرکبات کشور می ‌شود.

وی ادامه داد: نتایج حاصل از کاربرد نهال ‌های سالم موجب ارتقاء کمیت و کیفیت محصول تولیدی حاصل از نهال، افزایش طول عمر اقتصادی درختان بارده و کاهش مصرف سم و کود می‌شود.

رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه گرمسیری بیان کرد: در حال حاضر هسته اولیه ۲۷ رقم از ارقام بومی و وارداتی در این پژوهشکده تولید شده است. همچنین تولید پیوندک‌های سالم ارقام تجاری مرکبات برای تولید نهال از دیگر فعالیت ‌های این پژوهشکده است.

دکتر آقاجانزاده با اشاره به معرفی ارقام تجاری پرتقال‌ ناول جدید با زمان‌ های برداشت متفاوت، بیان کرد: برای تولید پایدار مرکبات، تنوع رقم و پایه در هر منطقه ضروری است. پایه‌ های مرکبات در زمان رسیدن و کیفیت میوه تاثیر دارند که این شاخص ‌ها از نظر اقتصادی برای تولید کننده از اهمیتی ویژه برخوردارند.

وی ادامه داد: تنوع رقم و پایه علاوه بر این که سلیقه مصرف‌ کننده‌ های متفاوت را تامین می‌کنند به تولید کننده این امکان را می‌دهد که برای فروش محصول خود از زمان کافی برخوردار باشد و مجبور نباشد در زمانی که همه باغ ‌داران محصول خود را برای فروش عرضه می‌کنند و قیمت میوه کاهش می‌یابد، محصولش را به فروش برساند.

رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه ‌های نیمه گرمسیری در ادامه گفت: زمان برداشت شش رقم پرتقال ناول شامل فوکوموتو، ناولینا، ناولیت، تامسون ناول، لین لیت ناول و کاراکارا در یک دوره زمانی سه ماهه از اوایل آبان تا اواخر دی ماه است.

مطالب مرتبط

No Thoughts on معرفی چهار رقم لیمو ترش با هدف کنترل بیماری جاروک

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>