سه شنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کرمان  »   آفت سوسک سرخرطومی در باغهای بم
9 مرداد 1402 , ساعت 10:03

آفت سوسک سرخرطومی در باغهای بم

مدیر جهاد کشاورزی بم با اشاره به ردیابی آفت سوسک سرخرطومی در باغات، به کشاورزان و باغداران شهرستان هشدار داد.

مدیر جهاد کشاورزی بم با اشاره به ردیابی آفت سوسک سرخرطومی در باغات، به کشاورزان و باغداران شهرستان هشدار داد.

مدیر جهاد کشاورزی بم گفت برآوردهای واحد حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بم در خصوص کمین سوسک سرخرطومی حنایی به عنوان یکی از آفت‌های نخل، لازم است نخلداران بمی هوشیار باشند.

معقول بیان کرد: این آفت با خوردن محتویات درون تنه نخل باعث نابودی کامل نخل می‌شود و مبارزه با این آفت بسیار مشکل و طاقت‌فرساست و بهترین راه مبارزه، پیشگیری از ورود آن به نخلستان است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بم اظهار کرد: باغداران در خصوص جابه‌جایی و نقل و انتقال پاجوش نهایت دقت را داشته باشند و در صورت تمایل به کشت نخیلات، حتماً با کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی یا مرکز خدمات منطقه‌ای خود مشورت کنند.

معقول افزود شناسایی و امحای نخل‌های آلوده، مبارزه شیمیایی و ممنوعیت ورود پاجوش و نهال از مناطق آلوده از مهمترین اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از گسترش این آفت خطرناک در نخلستان‌های شهرستان است.

وی گفت: این حشره با ایجاد تونل در درخت خرما و تغذیه از پنیر نخل موجب خشک شدن درخت می‌شود.

معقول تصریح کرد: آفت سرخرطومی خرما حشره‌ای به رنگ قرمز متمایل به حنایی رنگ با ۳۰ تا ۳۵ میلیمتر طول، دارای خرطومی بلند و خمیده است و از جوانه مرکزی غلاف‌های تازه تغذیه می‌کند و در نهایت باعث خشک شدن تاج درخت و افتادن درختان آلوده می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بم گفت: معمولاً خسارت این حشره به‌سادگی قابل مشاهده نیست و درختان آلوده در ظاهر کاملاً سالم و سبز هستند و نخلداران زمانی متوجه حضور این آفت می‌شوند که درخت بدون هیچ دلیل خاصی می‌افتد.

وی تصریح کرد: برای شناسایی این آفت باید تک‌تک درختان نخلستان‌های مشکوک به آلودگی توسط کارشناسان ردیاب بررسی شود که با در نظر گرفتن سطح زیر کشت نخیلات در کشور این کنترل و مهار، هزینه سرسام‌آوری را به همراه دارد.

مطالب مرتبط

پُست قرنطینه‌ای آفات و بیماری‌های گیاهی در عنبرآبادراه اندازی شد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان عملیات مقابله با سوسک سرخرطومی خرما را موفقیت‌آمیز اعلام کرد و گفت: اقدامات گروههای ...
۹ شهرستان جنوبی فارس درگیر آفت سوسک سرخرطومی حنایی شده است. جاوید عباسی مدیر حفظ نباتات فارس با اشاره به سطح بیش از ۳۳ هزار هکتاری نخیلات این استان، اظهار ...
ورود هر گونه پاجوش خرما به خوزستان حتی در صورت اخذ گواهی بهداشت ممنوع است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما استان خوزستان ، مدیر جهاد کشاورزی آبادان گفت : ...
عملیات مبارزه با کنه گرد آلود در نخلستان‌های لامرد به پایان رسید. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان لامرد گفت: برای جلوگیری از خسارت به درختان خرما، عملیات مبارزه با کنه گرد ...
No Thoughts on آفت سوسک سرخرطومی در باغهای بم

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>