چهارشنبه, ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خوزستان, دسته‌بندی نشده  »   راه‌اندازی انسکتاریوم تولید زنبور تلنموس برای نجات مزارع ذرت
5 شهریور 1402 , ساعت 9:36

راه‌اندازی انسکتاریوم تولید زنبور تلنموس برای نجات مزارع ذرت

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان با اشاره به مهار زیستی کرم ساقه خوار (سزامیا) ذرت با استفاده از زنبور تلنموس گفت: انسکتاریومی جهت پرورش انبوه زنبور تلنموس راه‌اندازی شده است تا رهاسازی موفق این زنبور برای مزارع ذرت عملی شود.

افروز فارسی در گفت‌وگو‌ با خبرنگار ایانا بیان کرد: ذرت یکی از محصولات مهم تابستانه است که در شمال استان خوزستان به‌ویژه در شهرهایی مثل دزفول، شوش و اندیمشک هر ساله در سطح وسیع کشت می‌شود.

وی ادامه داد: استان خوزستان با داشتن اراضی مسطح و حاصلخیز و با توجه به فیزیولوژی گیاهی ذرت از نظر سازگاری آن با گرما در شرایط اقلیمی و وضعیت آب و هوایی مناسب از پتانسیل تولید بالایی در رابطه با این محصول برخوردار بوده و قابلیت کشت دو بار ذرت در سال (بهاره و تابستانه) را دارد. بر همین اساس، استان خوزستان رتبه نخست تولید ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای را به خود اختصاص داده است و قطب تولید این محصول به شمار می‌رود.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان بیان کرد: در سالیان اخیر، در استان خوزستان از یک سو، توسعه کشت ذرت و نیشکر در سطوح وسیع و از سوی دیگر تغییرات اقلیمی و افزایش گرمایش زمین، زمینه فعالیت بیشتر کرم ساقه‌خوار (سزامیا) ذرت را فراهم کرده است.

فارسی افزود: این آفت می‌تواند با ایجاد علائم مختلفی چون مرگ جوانه مرکزی و آلودگی میان‌گره‌ها، سالانه خسارت قابل توجهی به صورت کمی و کیفی به مزارع این محصول مهم وارد کند. سزامیا علاوه بر ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای، از آفات مهم نیشکر، سورگوم، گندم و برنج در سطح استان بوده و قادر است با توجه به آب و هوایی مساعد و کشت متناوب و مداوم این محصولات، در طول سال فعال باشد.

وی بیان کرد: هر ساله علیه این آفت سمپاشی‌های متعددی در مزارع ذرت انجام می‌شود که به‌دلیل ناآگاهی و شناخت کم بهره‌برداران از زندگی آفت، مخفی بودن لاروهای این آفت در داخل ساقه و کاربرد سموم غیرتخصصی در زمان نامناسب، این روش کنترل عملاً کارایی لازم را نداشته است.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان گفت: در حال حاضر به‌منظور کنترل این آفات و اجتناب از سمپاشی‌های بی‌رویه، پرورش و رهاسازی زنبور تلنموس، به‌عنوان پارازیتوئید تخم ساقه‌خوار سزامیا از مهم‌ترین راهکارهای مدیریتی در مزارع ذرت و نیشکر به شمار می‌رود.

فارسی ادامه داد: این زنبور توانسته است با توجه به سازگاری آن نسبت به اقلیم‌های مختلف، قدرت جستجوگری بالا، تخصص میزبانی و بالا بودن میزان پارازیتیسم طبیعی آن، نقش اصلی و اساسی در برنامه‌های کنترل انبوهی آفات یاد شده داشته باشد. به‌طوری‌که نزدیک به ۲۰ سال است به‌واسطه پرورش انبوه و رهاسازی موفق این زنبور در مزارع نیشکر، هیچ‌گونه مبارزه شیمیایی بر علیه این آفت در این مزارع انجام نمی‌شود.

وی بیان کرد: بنابراین در راستای ارتقای سلامت و امنیت غذایی جامعه و توسعۀ برنامه‌های مهار زیستی این آفت، اقدامات مؤثرتری در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان به عمل آمد و در راستای رسیدن به این اهداف، انسکتاریومی برای پرورش انبوه زنبور تلنموس راه‌اندازی شده است تا رهاسازی موفق این زنبور برای مزارع ذرت نیز عملی شود.

مطالب مرتبط

رئیس جهاد کشاورزی فارس گفت: اولین گزارش مشاهده آفت برگ خوار پاییزه در استان از شهرستان داراب دریافت شده است. مجتبی دهقان پور در نشست شورای کشاورزی استان با اشاره ...
حمله شدید آفتی خسارت زا به مزارع ذرع شهرستان ارزوئیه بخش عمده ای از محصول را به نابودی کشانده است. به گزارش خبر گزاری صداوسیما مرکز کرمان ذرت کاران اُرزوئیه ...
عملیات رهاسازی زنبور تلنموس برای نخستین بار به صورت پایلوت در مزارع ذرت دزفول اجرا شد. عملیات رهاسازی زنیور تلنموس در ۵ هکتار از مزارع ذرت روستای قلعه ربع دزفول ...
برای کنترل کرم ساقه خوار ذرت و گوجه فرنگی از حشرات مفید یعنی زنبور‌های تریکوگراما و براکون استفاده می شود که جایگزینی مناسب به جای سم پاشی با سموم شیمیایی هستند....
No Thoughts on راه‌اندازی انسکتاریوم تولید زنبور تلنموس برای نجات مزارع ذرت

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها

  • <div id="div_eRasanehTrustseal_82516"></div>
    <script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script>
    <script>eRasaneh_Trustseal(82516, true);</script>